Daha uzun ve kaliteli yaşama davet

Daha uzun ve kaliteli yaşama davet

21.03.2015

2014 yılında başlatılan ve her hafta gerçekleştirilen Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü devam ediyor… Yürüyüşlerle hareketli yaşayarak, kronik hastalıkların önlenebileceğinin topluma ispat edilmesi amaçlanırken, daha uzun ve kaliteli yaşama sahip olunacak…
Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş: Sağlıklı yaşam ve hareket daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat kazandırır”

KIRŞEHİR’DE toplumda farkındalık kazandırmak ve hareketli yaşamın önemine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü devam ediyor.

HALK SAĞLIĞI YÜRÜTÜŞ.avi_snapshot_03.41_[2015.03.21_10.38.05] copy

Sağlık Bakanlığı tarafından toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek ve böylece ülkemizde obezite ve obezite ile ilişkili kalp-damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıklarının görülme sıklığını azaltmak amacıyla Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı yürütülürken, bu kapsamda 2014 yılında başlatılan Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü de, 2015 yılında da gerçekleştiriliyor.
Fiziksel hareketsizliğin azaltılmasını sağlamakla beraber, daha uzun ve kaliteli yaşama sahip olmayı sağlayacak olan hareketli hayat alışkanlığı kazandırmak amacıyla Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü”, 20 Mart Cuma günü gerçekleştirildi.
Halk Sağlığı Müdürlüğü önünden başlayarak Kent Park’ta devam eden ve Kent Park etrafında bir tur şeklinde saat 15.30’da gerçekleştirilen yürüyüşe Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları, İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve diğer kurum çalışanları katıldı.
Yürüyüşe katılan Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları ile İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve diğer kurum çalışanlarına teşekkür eden Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, Kırşehir halkını her hafta gerçekleştirdikleri yürüyüşlere davet ederek, şunları söyledi:

HALK SAĞLIĞI Md Demirbaş
“Bilindiği üzere 2014 yılı Sağlık Bakanlığımız tarafından Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı ilan edilmişti. 2015 yılından itibaren de aynı şekilde Sağlıklı Yaşam ve Hareketli Hayat Programı kapsamındaki yürüyüşlerimize devam etmekteyiz. 2014 yılının Ekim ayından sonra haftada bir olan yürüyüşlerimiz, 2015 yılında da aynı şekilde devam etmekte. Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak hem kendi personelimiz, hem de kurumlarımızın katılımıyla Sağlıklı Yaşam Yürüyüşleri yapmaktayız.
Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü’ndeki amaç, hareketin toplum hayatındaki önemini vurgulamak ve hareketli yaşayarak birçok kronik hastalığın önlenebildiğini toplumumuza ispat edebilmektir.
“Bilindiği üzere birçok kronik hastalıklardaki ölüm sebepleri hareketsizlikten kaynaklanmaktadır. Bunlar hipertansiyon, kronik obstrütif akciğer hastalığı, kalp-damar rahatsızlıkları, şeker, kolesterol yüksekliği gibi birçok rahatsızlık hareketsiz hayattan kaynaklanmaktadır. Biz daha fazla hareket ederek hem şekerimizi kontrol altına alabilir, hem kolesterol seviyemizi düşürebilir, hem de daha sağlıklı yaşama da kavuşmuş oluruz. Sağlıklı beslenme ve hareket, ikisi birlikte toplumsal kültür anlamında bir kültür oluşturup bütün toplum tarafından kabul edilir bir duruma geldiğinde toplumumuz kilosunu kendisi kontrol eden, hareketle de birçok hastalığın önüne geçen bir yapıyı da beraberinde kazanmış olacaktır.
“Sağlıklı yaşam ve hareket bize ne kazandırır? Daha sağlıklı, kaliteli bir hayat kazandırır. Daha uzun ömür ve bu uzun ömrümüzde sadece yaş anlamında değil, kaliteli bir yaşam anlamında da sağlığı beraberinde getirir. Onun için her hafta olan bu yürüyüşlerimize Kırşehir halkımızı ve tüm kurumlarımızı davet ediyor ve yürüyüşlerimize katılımlarını bekliyoruz.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .