Cüzzam Haftası başladı

Cüzzam Haftası başladı

28.01.2015

  Ülkemizde halk sağlığı problemi olmaktan çıkan lepra hastalığı ile ilgili her yıl Ocak ayının son Pazar günü başlayan “Dünya Lepra Günü” ve bu günü izleyen hafta boyunca lepralı kişilerin sorunlarının tartışılarak çözümler üretileceği hafta başladı. Lepra, tanısı kolay, tedavisi kesin, erken tanı konduğunda önlenebilir bir hastalık olarak nitelendirilirken, dünyanın geri kalmış ülkelerinde açlık, yoksulluk, […]

 

Ülkemizde halk sağlığı problemi olmaktan çıkan lepra hastalığı ile ilgili her yıl Ocak ayının son Pazar günü başlayan “Dünya Lepra Günü” ve bu günü izleyen hafta boyunca lepralı kişilerin sorunlarının tartışılarak çözümler üretileceği hafta başladı.
Lepra, tanısı kolay, tedavisi kesin, erken tanı konduğunda önlenebilir bir hastalık olarak nitelendirilirken, dünyanın geri kalmış ülkelerinde açlık, yoksulluk, yaşam ve temizlik koşullarının kötülüğü, sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama, iyi beslenememe, doğurganlık hızlarının yüksek oluşu, iç savaşlar, sürekli göçler gibi nedenlerle kökü kazınamıyor.
25 Ocak Pazar günü başlayan “Dünya Lepra Günü” ve bu günü izleyen hafta dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak, haftanın amacı ve hastalığa ilişkin bilgiler veren Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, haftanın amacının toplumun lepra ve lepralıya karşı oluşan yanlış inançlardan, bilgisizlikten kaynaklanan korkularını önleyerek lepra hastalığının erken teşhis edilmesinin sağlanması, uygun tedavisi ve izlenmesiyle hastaları topluma kazandırmak olduğunu belirtti.

cüzzam copy
Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) verilerine göre, dünyada her yıl yaklaşık 200 bin yeni lepra vakasının tedaviye alındığını belirten Halk Sağlığı Müdürü Demirbaş, lepraya bağlı olarak çeşitli sekel ve sakatlıklar bırakabilen komplikasyonların geliştiğini, ancak etkin tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde günümüzde lepraya bağlı ağır sekellerin önlenebildiğini açıkladı.
Ülkemizde kayıtlı lepralı hasta sayısının kümülatif olarak yaklaşık 1139 civarında olduğunu, yıllık olarak yeni tespit edilen hasta sayısının ise ortalama 1-5 vaka olarak görüldüğünü ifade eden Demirbaş, “2013 yılında 1 vaka tespit edilmiştir. Lepra hastalarının ilk tedavileri Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ve Üniversite Hastanelerinin Deri ve Zührevi hastalıklar ünitesinde yapılmaktadır. Ayrıca Deri ve Tenasül Hastalıkları Dispanserleri’nde lepra hastalarının takiplerini yapmaktadır. Lepralı hastalarla ilgili her türlü izleme ve değerlendirmeler hastaların yaşadıkları İldeki sağlık kuruluşlarınca yürütülmektedir. Hastaların tedavi giderleri Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz karşılanmaktadır” dedi.
DSÖ eliminasyon stratejileri arasında en önemli kriterin lepra prevalansının 10 binde 1 vakanın altına indirilmesi olduğunu ve ülkemizde DSÖ’nün, lepranın bir toplumda sağlık problemi olmaktan çıkarılması için öngördüğü şekilde hastalık prevalansının 10 binde 1 vakanın altına indirildiğini dile getiren Halk Sağlığı Müdürü Bekir Demirbaş, lepranın ülkemiz için bir halk sağlığı problemi olmaktan çıktığını kaydetti.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .