Cumhuriyetimizin 96. yılı ve Kırşehir’deki kutlamalar…

Cumhuriyetimizin 96. yılı ve Kırşehir’deki kutlamalar…

31.10.2019

Cumhuriyetimizin ilanının 96. yıldönümünü bu yıl tüm yurtta olduğu gibi Kırşehir’de de coşkulu ve anlamlı törenlerle kutladık. Cacabey Meydanı almadı, halkın büyük bir kısmı demir korkulukların dışında izlemek zorunda kaldı. Keşke geçmiş yıllardaki gibi Ahi Stadı’nda kutlansa ve herkes Cumhuriyet Bayramı’nı daha büyük bir coşku içinde yaşasaydı. İnşallah tüm milli bayramlarımız yine Ahi Stadı’nda bütün […]

Cumhuriyetimizin ilanının 96. yıldönümünü bu yıl tüm yurtta olduğu gibi Kırşehir’de de coşkulu ve anlamlı törenlerle kutladık.
Cacabey Meydanı almadı, halkın büyük bir kısmı demir korkulukların dışında izlemek zorunda kaldı. Keşke geçmiş yıllardaki gibi Ahi Stadı’nda kutlansa ve herkes Cumhuriyet Bayramı’nı daha büyük bir coşku içinde yaşasaydı.
İnşallah tüm milli bayramlarımız yine Ahi Stadı’nda bütün Kırşehir halkının katılımı ile kutlanır.
Kırşehir’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen Cumhuriyet Yürüyüşü’ne ise binlerce kişi katılarak Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde ve Cumhuriyet’in yılmaz savunucusu olduklarını ortaya koydular.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen fener alayı ve yürüyüş, Askerlik Şubesi önünden başladı. Milletvekili Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Asaf Kayaoğlu, Nuri Araz ve Bayar Altuntaş, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yılmaz, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, İYİ Parti İl Başkanı Müfit Göçen, İl Genel ve Belediye Meclisi üyeleri ile muhtarlar başta olmak üzere binlerce kişinin katıldığı yürüyüşte öğrenciler de Türk Bayrağı ve Atatürk posterleri taşıdı.
Evet, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün değerini her geçen gün daha iyi anlıyor ve ona sevgimiz daha da artıyor. O Büyük İnsanın 96 yıl önce ne zorluklarla kurduğu ve bizlere emanet ettiği ülkemize ve Cumhuriyetimize Türk Milleti’nin sahip çıkması da oldukça önemlidir.
Engin ileri görüşlülüğü, dünya gerçeklerini iyi bilmesi, insani değerlere verdiği önem, düşüncelerindeki evrensel boyut Atatürk’ü hiç şüphesiz insanlığın tarih boyunca yetiştirdiği dünyanın en önemli liderlerinden biri yapmıştır.
Büyük milletimizin canından değerli bildiği vatan topraklarını parçalamaya yeltenenleri, binlerce yılda oluşturduğumuz kutsal değerleri çiğneme cüreti gösterenleri, “geldikleri gibi” gönderen bir iradeye liderlik yapan bu eşsiz insana çok şey borçlu olduğumuzu asla unutmamalı ve unutturmamalıyız.
Atatürk, Türk Milletinin kudret ve haşmetinden aldığı güçle, sömürgeci güçlere karşı verilen istiklal mücadelesinin hazırlayıcı ve uygulayıcısı olarak, Türk tarihinin şahit olduğu kahraman ve dahi bir komutan, Dünya tarihinde çok önemli bir yere sahip büyük bir devlet adamıdır.
Mustafa Kemal Atatürk, tam bağımsızlığın sembolüdür. “En büyük eserim” dediği Cumhuriyet’i savunmak, korumak ve geliştirmek Mustafa Kemal’i yaşatmanın tek yoludur.
Atatürk, hayatı boyunca sürdürdüğü bağımsızlık ve uygarlık mücadelesindeki tüm gücünü Türk ulusuna olan inancından ve güveninden almıştır. Bizler de bugün üzerimize düşen sorumlulukların bilinciyle Atatürk’ün ilke ve inkılapları ile hiç sönmeyecek bir meşale misali aydınlattığı uygarlık yolunda, kararlı ilerleyişimizi sürdürmek için var gücümüzle çalışıyoruz.
Türk Milletinin başı dara düştüğü yıllarda, mutlaka bir önder çıkmış, milleti yok olmaktan veya esir düşmekten kurtarmıştır.
Mustafa Kemal Atatürk de Türk Milletinin başının dara düştüğü bir zamanda, Milletin yok olmak veya emperyalist ülkelerin sömürgesi durumuna düşürüldüğü ve yok edilmek istenildiği sırada ortaya çıkmış, yirminci yüz yılda emperyalizme karşı, o yoksul halka önderlik ederek savaşmış, 620 yıllık bir imparatorluğun küllerinden çağdaş, modern, laik, sosyal bir hukuk devleti ortaya çıkarmıştır.
Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları emperyalizme karşı savaş verirken, aynı zamanda orta çağın gericiliğine, cehalete karşı da savaşmıştır.
Kim ne derse desin, Mustafa Kemal Atatürk çağının en büyük yurtseveri, ileri görüşlü komutanı, aydını, devlet adamı ve Türk Milletinin önderidir.
Türk Milletinin kurtarıcısı olan Mustafa Kemal Atatürk’e karşı dil uzatarak hakaret edenler, çağdaşlıktan, bağımsızlıktan, gerçek demokrasiden rahatsızlık duyanlar, bilimin gerçekliğinden, bilginin aydınlığından tedirgin olanlardır. Bu konuda oturup bir daha “ Mustafa Kemal Atatürk gibi bir önder çıkmasa, Türk Milletinin durumu nasıl olurdu?” diye düşünsünler.
Bu Milletin tarihine iyi baksınlar ki; Atatürk’ün, Türk Milletinin dili, kültürü, gelenekleri, bağımsızlığı, üzerinde yaşadığımız topraklarının kurtuluşu, inancı, kültürü, etnik kökenleri farklı bütün insanların birlik ve beraberliğinin sağlanması demek olduğunu bilsinler.
Atatürk; bilgisi, sevgisi, hoşgörüsü, demokrat, barışsever kişiliği ile tüm dünyanın saygı duyduğu örnek bir lider iken, O’nu ve Cumhuriyetimizi hala kabul edemeyen, başka rejimler isteyenler olduğunu görmek ve bundan da büyük üzüntü duymamak elde değil.
Büyük Önderimiz Atatürk’e dil uzatanlar önce kendi geçmişlerini araştırsınlar. Araştırsınlar ki, kendilerini de tanımış olurlar.
Tarihin her evresinde kendisini parçalamaya, yok etmeye çalışanlar karşısında, ihanetlere, isyanlara ve her türlü kirli oyuna rağmen birlik olmayı başarmış bir milletin mensupları olduğumuz ve bugün de hiçbir güce boyun eğmeyeceğimiz çok iyi bilinmelidir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının ardından geçen 81 yıla rağmen Türk Milleti tarafından sevgi, saygı ve büyük bir özlemle anılıyor.
Türk Milleti O’nun açtığı çağdaş uygarlık yolunun insanlığın yolu olduğunu kabul edip, dünya liderliği, ileri görüşlülüğü, askeri ve siyasi dehasıyla, ışık saçan devrimlerine sahip olduğu için böyle büyük, deha bir lidere sahip olduğu için ne kadar gurur duysa azdır.
Bu nedenle her geçen gün O’na daha çok ihtiyacımız olduğunu anlıyor ve O’nu daha büyük bir özlemle arıyor ve anıyoruz. Zira O’nun anlatımı ile “dahili ve harici bedhahlar” koyduğu ilkeleri ve yaptığı devrimleri, yozlaştırmak ve böylece ulus, üniter ve laik devlet yapımızı değiştirmek için neler yaptıklarını görüyoruz.
Öyle ki; ismine, resmine, büstlerine, heykellerine, devrimlerine karşı kin ve nefret duygularını gün ışığına çıkartarak kirli yüzlerini ve emellerini açıklamak için zaman ve zemin yoklaması yapanlara daha sık rastlanmaya başlandığını üzüntü ile izliyoruz.
Ancak kim ne yaparsa yapsın Atatürk Türk Milleti’nin kalbindedir ve asla çıkmayacak. Mustafa Kemal ve Cumhuriyet, ilelebet payidar kalacaktır. Çünkü dünyada saldırıldıkça büyüyen, itibarsızlaştırılmaya çalışıldıkça güçlenen tek lider Atatürk’tür.
Türk Milleti var oldukça; bağımsızlık ve özgürlüğe, medeniyet ve refaha giden yolda aziz milletimize sonsuza kadar rehber ve ışık olmaya devam edecek olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. Yüce Allah’tan rahmet diliyorum.
O’nun ulusal bağımsızlık harcıyla temelini attığı Cumhuriyetimizin geçen her sene daha da derine ilerleyen bir kök gibi en ince kılcal damarlarımıza sirayet edecek ve Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacak.

***

Sevdiğim bir söz

“Kalbinizin ısınmadığı insanlardan uzak durun.” Hz. Ömer

****

Biraz da gülelim!

Doktora tezi ve danışman…

Bir tavşan önüne bir daktilo almış, tak tuk tak tuk bir şeyler yazıyor.
Oradan geçen bir tilki:
– Hey tavşan, ne yazıyorsun?
– Doktora tezimi yazıyorum.
– Ha öyle mi, çok güzel, ne hakkında?
– Tavşanların tilkileri nasıl yedikleri hakkında.
– Yok canım, olur mu öyle şey, hiç tavşanlar tilki yerler mi?
– Olur canım, gel istersen, sana ispat edeyim.
Beraberce tavşanın yuvasına girerler. Biraz sonra tavşan tek başına çıkar ve yine daktilosunun başına geçer, tak tuk bir şeyler yazmaya devam eder.
Daha sonra oradan geçen bir kurt, tavşanı görür.
– Hey tavşan, ne yazıyorsun?
– Doktora tezi mi?
– Ne hakkında?
– Tavşanların kurtları yemesi hakkında.
– Yayınlamayı düşünmüyorsun herhalde, buna kim inanır?
– Gel istersen göstereyim…
Yine beraberce yuvaya girerler. Tavşan biraz sonra tek başına dışarı çıkar.
Tavşanın yuvasını merak mı ettiniz?
Manzara şudur:
Bir köşede tilkinin kemikleri… Bir köşede kurdun kemikleri… Diğer köşede ise tavşanın doktora danışmanı aslan, kürdanla dişlerini temizliyor!YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .