Cumhuriyet Savcısı’nın şehit edilmesine Kırşehir’de tepki

Cumhuriyet Savcısı’nın şehit edilmesine Kırşehir’de tepki

01.04.2015

İSTANBUL Çağlayan Adliyesi’nde rehin alınan terör saldırısında memur suçlarından sorumlu Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit olması üzerine, Kırşehir Adliyesi önünde tören düzenlendi. Yargı dünyasını yasa boğan saldırının ardından, Kırşehir Adliyesi’nde yaşanan bu terör olayı kınandı. Önceki gün Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan olayda, teröristlerce odasında rehin alınan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, 6 saat süren pazarlıkların […]

adliye
İSTANBUL Çağlayan Adliyesi’nde rehin alınan terör saldırısında memur suçlarından sorumlu Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit olması üzerine, Kırşehir Adliyesi önünde tören düzenlendi. Yargı dünyasını yasa boğan saldırının ardından, Kırşehir Adliyesi’nde yaşanan bu terör olayı kınandı.
Önceki gün Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan olayda, teröristlerce odasında rehin alınan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, 6 saat süren pazarlıkların ardından, silahla vurulmuş ve ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede şehit olmuştu. Teröristler ise Polis Özel Harekat tarafından yapılan operasyonda ölü olarak ele geçirilmişti.
Kırşehir Adliyesi önünde düzenlenen törene, Vali Yardımcısı A. Serdar Polat, Kırşehir Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, Kırşehir Barosu Başkanı Mehtap Karaburçak Tuzcu, Garnizon Komutanı Murat Bulut, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, Polis Okulu Müdürü Kasım Varol, AK Parti İl Başkanı Mustafa Kendirli, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Kudret Saylam, Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Şahin, Kırşehir Adliyesi’nde görev yapan yargı mensupları ve avukatlar katıldı.
Kırşehir Adliyesi’ndeki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın hayatının anlatılması ve Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin’in konuşması ile devam etti.
Kırşehir Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin; “Kıymetli misafirler, mesai arkadaşlarım, değerli mesai arkadaşımız Sayın Mehmet Selim Kiraz Bey’in terör saldırısı sonucu şehit edilmesi sonucu toplanmış bulunuyoruz. Başta Şehit Cumhuriyet Başsavcımız Mehmet Selim Kiraz olmak üzere yine yakın geçmişte kaybettiğimiz Cumhuriyet Savcılarımız Murat ve Hakan ve tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun. Tüm milletimizin başı sağ olsun. Bizleri bu acı günümüzde yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Kırşehir Adliyesi’ndeki tören İl Müftüsü Mehmet Şahin’in dua etmesi sonucu sona erdi. Protokol Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin’in odasına çıkarak terör olayını değerlendirip, başsağlığı dilediler.

baro tepki  copy
Kırşehir Barosu’ndan kınama
İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı’nda Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın, teröristlerce şehit edilmesi, Kırşehir Adliyesi’nde, Kırşehir Barosu tarafından kınandı.
Çağlayan Adliyesi’nde önceki gün yaşanan olayda, teröristlerce odasında rehin alınan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, 6 saat süren pazarlıkların ardından, silahla vurulmuş, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede şehit olmuştu. Yargı dünyasını yasa boğan saldırının ardından, Kırşehir Barosu ve yargı mensupları, meslektaşlarını unutmadı.
Kırşehir Barosu’ndan Çağlayan Adliyesi’nde gerçekleşen Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesini hakkında konuşan Kırşehir Baro Başkanı Mehtap Karaburçak Tuzcu yazılı açılmada bulundu:
“31 Mart 2015 günü Türk yargısı en acı günlerinden birini yaşamıştır. Hepinizin bildiği üzere İstanbul Çağlayan Adliyesinde görev yapan Cumhuriyet savcımız Mehmet Selim Kiraz görev yaptığı esnada ve görev yerinde teröristlerce rehin alınmıştır. Saatler süren müzakereler maalesef olumlu sonuçlanmamış, savcımız şehit edilmiştir. Bu hain terör olayını Kırşehir Barosu olarak kınıyor, savcımızın ailesi başta olmak üzere tüm yargı camiasına başsağlığı diliyoruz.
“Yetkili makamlarca yapılacak inceleme ve soruşturma ardından olayın gerçekleşme şekli mutlaka ortaya çıkarılacaktır. Bu aşamada hepimize düşen görev hiçbir meslek grubunu töhmet altında bırakmadan soruşturmanın sonuçlanmasını beklemektir. Hukukçu olmanın ve hukukun üstünlüğüne inanmanın gereği de budur.
“Bu elim olay adliyelerdeki güvenlik sorununa bir kez daha dikkat çekilmesine ve güvenliğin ne derece önemli olduğunun altının çizilmesine neden olmuştur.
“Yargının ayrılmaz bir parçası olan avukat camiası olarak bu güvenlik önlemlerinin alınması için gerekli hassasiyeti göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır.
“Adliyelerin hâkim, savcı ve avukat üçlüsünden oluşan yargı mensuplarının çalışma alanı olduğu ve görevi adaletin tecellisi için çalışma alanı olduğu ve görevi adaletin tecellisi için çalışmak olan bu üçlü arasında hiçbir şekilde ayrımcılık ve ayrıcalık yapılamayacağı unutulmamalıdır.
“Yaşadığımız acı hepimizin ortak acısıdır. Nitekim resmi makamlarca da dile getirildiği üzere olayın sonlandırılması için Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın İstanbul Barosunun şimdiki ve önceki başkanının uzlaşma sağlanması için devreye girdiği herkesçe bilinmektedir. Maalesef ülkemize yetiştirdiği değerlerinden birini yitirmiştir.
“Kırşehir Barosu olarak şehit verdiğimiz meslektaşımıza bir kez daha Allah’tan rahmet ve yargı camiamıza başsağlığı diliyor, böylesi bir olayın bir daha gerçekleşmemesi temennisiyle saygılar sunuyoruz.”YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

mehmet hacıabdullaoğlu

kırşehirde sadece 15 avukat mı var ki.bu kadar insan katılmış tepki için

02.04.2015, 10:50

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .