Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırşehir’e geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırşehir’e geliyor

26.01.2015

19 Kasım 2012 tarihinde temeli atılarak yapımına başlanan Rüzgâr Türbini’ni hizmete açacak, toplu açılışlara katılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işadamı Adnan Polat’ın Mucur ilçemizin Geycek Köyü bölgesinde kurduğu rüzgâr enerjisi santrallerini açmak üzere 30 Ocak Cuma günü Kırşehir’e geleceği bildirildi.

Kırşehir’de temaslarda bulunacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın saat 11.00’da Aşıkpaşa Spor Salonu’nda toplu açılış törenine katılıp, halka hitap ettikten sonra Valiliği, Belediye’yi ziyaret etmesi bekleniyor.

tayyip
Ziyaretlerinin ardından Mucur ilçemize geçerek Geycek köyü bölgesinde işadamı Adnan Polat’ın yaptırdığı rüzgâr enerjisi santrallerinin açılış törenine katılacak.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kırşehir programı için Kırşehir Valiliği ve Kırşehir Belediyesi’nin hazırlıklarını yoğun şekilde sürdürdükleri öğrenildi.
POLAT ENERJİ’DEN KIRŞEHİR’E BÜYÜK YATIRIM
Polat Enerji tarafından Mucur ilçemize yaptırılan rüzgar enerjisi ülkemiz ekonomisine önemli katkı sağlayacak. 19 Kasım 2012 tarihinde temeli atılarak yapımına başlanan Rüzgâr Türbini hizmete girdi.
Rüzgâr türbinlerinin genel olarak kule, jeneratör, hız dönüştürücüleri, elektrik-elektronik elemanlar ve pervaneden oluşuyor. Rüzgârın kinetik enerjisi rotorda mekanik enerjiye çevrildiğini, jeneratörden elde edilen elektrik enerjisi aküler vasıtasıyla depolanarak veya doğrudan alıcılara ulaştırıldığını ve bu gibi sistemlerin ülke ekonomisine katkı sağlayacak sistemler bulunuyor.
Kırşehir’e kazandırılan Rüzgâr Türbini Türkiye’nin tek noktada kurulu en büyük rüzgâr enerji santrali ve 150 megavat güce sahip ve aynı zamanda toplam 70 adet Rüzgâr Türbini kurulacak. 200 bin nüfusun elektrik ihtiyacını karşılayacak.
Kırşehir’e önemli bir yatırım kazandıran Polat Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. elektrik üretimi ve ticareti alanlarında faaliyette bulunmak üzere 2000 yılında kuruldu.
Türkiye’nin büyüme hedefleri ve Dünya’nın büyük ekonomik güçlerinden biri olma planları sonucunda Enerji Sektörüne yatırım yapmaya karar veren Polat Enerji çevreci ve yerli kaynaklara dayalı bir politika benimseyerek ülkemizin en önemli ve verimli yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgar enerjisine yöneldi.
Elektrik piyasasının serbestleşmesi ile birlikte Polat Enerji 2001 yılında 4 iştiraki ile (Doğal, Soma, Poyraz, Doruk) EPDK’ya 7 rüzgar santrali için lisans müracaatında bulunmuştur. Polat Enerji ve Demirer Enerji, başlangıçta bu 4 şirkette eşit hisselere sahip olmakla birlikte Ekim 2009’da Polat Enerji, Demirer Enerji’nin Soma Enerji Elektrik Üretim A.Ş’deki hisselerini satın almıştır. Ayrıca Polat Enerji 2012 yılında 150 MW’lık Geycek RES projesini devralmıştır. 8 adet lisanslı projenin toplam kurulu gücü 613,3 MW olup bu yatırımlar içerisinde Polat Enerjinin net kurulu güç payı 501,7 MW’tır. Bu santrallerden 14,9 MW kurulu gücündeki Burgaz RES (Gelibolu – Çanakkale) ve 34,2 MW kurulu gücündeki Sayalar RES (Akhisar – Manisa) lisansları 2003 ve 2004 yıllarında; 140,1 MW kurulu gücündeki Soma RES (Soma – Manisa), 54,9 MW kurulu gücündeki Poyraz RES (Kepsut – Balıkesir), 30 MW kurulu gücündeki Seyitali RES (Aliağa – İzmir), 30 MW kurulu gücündeki Samurlu RES (Aliağa – İzmir) ve 30 MW kurulu gücündeki Kozbeyli RES (Foça – İzmir) lisansları ise 2007 yılında alınmıştır. Polat Enerji ayrıca 2010 yılında Sayalar RES için 20 MW, 2013 yılında ise Soma RES için 100 MW’lık kapasite artışı almıştır.
Burgaz ve Sayalar santrallerinin yatırımına 2006 yılı sonunda başlayan Polat Enerji, Burgaz santralini 2007 yılı Ağustos ayında, Sayalar santralini ise 2008 yılı Mayıs ayında ticari işletmeye almıştır. 2010 yılı sonunda inşaatına başlanan Seyitali RES Temmuz 2011’de devreye alınmıştır. Poyraz RES 2012 yılı Temmuz ayında devreye alınarak üretime başlamıştır. 240 MW kurulu güce sahip Soma Rüzgar Enerji Santrali, tamamlandığı zaman Türkiye’nin en büyük operasyonel santrali ve Avrupa’nın da karada inşa edilmiş en büyük rüzgar enerji santrallerinden biri olacaktır.
Yatırımlarımızın hayata geçmesiyle beraber yılda ortalama 2 milyar kWh elektrik üretilecek ve yıllık ortalama 1.200.000 tCO2 azaltımı sağlanacak.
Tüm bu gelişmelerle Türkiye’de yenilenebilir enerji sektöründeki lider konumunu koruyan Polat Enerji, Aralık 2008’de Fransa’nın büyük enerji firması EDF-EN ile ortaklık anlaşması imzalayarak, sektördeki kalıcılığını perçinlemiştir. EDF-EN yıllık 1,5 milyar Euro’nun üzerinde olan cirosuyla en büyük yenilenebilir enerji üreticilerinden biridir. EDF-EN rüzgar enerjisinde 4,680 MW, güneş enerjisinde ise 497 MW kurulu güce sahiptir.
Hisselerinin %50’lik kısmını Fransa başta olmak üzere Avrupa ve Kuzey Amerika’nın çeşitli ülkelerinde kurduğu rüzgar santralleriyle uluslararası enerji sektörünün kilometre taşı haline gelen EDF-EN ile paylaşan Polat Enerji, ülkemiz için temiz enerji üreten şirketler arasında lider olmayı hedefliyor.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .