Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırşehir’e gelecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırşehir’e gelecek

21.08.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30. Ahilik Haftası ve 53. Esnaf Bayramı kutlamalarına katılmak üzere Kırşehir’e gelecek…

KIRŞEHİR merkez olmak üzere her yıl yurt genelinde kutlanan ve bu yıl 30’uncusu gerçekleştirilecek Ahilik Haftası kutlamaları Eylül ayında gerçekleştirilecek.
13. yüzyılda Kırşehir’de yaşayan Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla değişik etkinliklerin düzenleneceği 30. Ahilik Haftası ve 53. Esnaf Bayramı, 18-24 Eylül tarihlerinde kutlanacak.
Kırşehir’de bir haftaya yayılan etkinliklerle kutlanacak Ahilik Haftası’nın resmi törenlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı bildirildi.
Gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ahilik kutlamalarına katılacağını bildirdiğini söyleyen Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, “Eylül ayında 18-24 günlerinde Ahilik kutlanacak. Biz Ticaret Odası, Ziraat Odası, Borsa, Esnaf Odası ve bütün esnaflarımız Ahiliğimize sahip çıkmamız lazım. Geçmişte süreç içerisinde Kayseri sahip çıktı, Trabzon sahip çıktı, Denizli sahip çıktı, ancak Ahiliğin beşiği, Ahiliğin başkentinin Kırşehir olduğunu ortaya koyduk ve isim hakkını aldık. Ahiliğin başkenti Kırşehir’dir. Ahi Evran Hazretlerinin yatırı burada ve biz Ahiliğe sahip çıkıyoruz, çıkmamız lazım. Esnaf ve halk olarak herkesin Ahilik Haftası’nda olmasını istiyoruz. 81 şehir buraya geliyor ve bu sene Kıbrıs da katılacak. Bir hafta boyunca her gün bir şehirde belirlenen günde kutlamalar yapılacak. Ancak Kırşehir’de bir hafta boyunca yapılacak faaliyet sonrasında Cuma günü bütün birlikler ve birlik başkanları, 13 federasyon başkanı, 3 bin 126 oda başkanı Kırşehir’de olacak. Davetiyeler gönderilecek. TOBB Başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu’nun yönetim kurulu, yine 81 ildeki başkanlara davetiye gidecek. Cumhurbaşkanımız da davet edildi ve 22’si akşamı veya 23’ü sabahı burada olacaklar. Kesin burada olacaklar. Cumhurbaşkanımız, Ahiliği bütün Türkiye’ye ve dünyaya yaymaya çalışıyor. Her konuşmasında mutlaka Ahiliğe değiniyor. Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı’na da geleceğini söyledi” açıklamasında bulundu.
Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla, “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak 53 yıldır bayram, 30 yıldan bu yana da hafta niteliğinde Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde panel, çeşitli gösteriler, konserler ve konferanslar gerçekleştirilecek. Ahilik kutlamalarının başkenti Kırşehir’de başlayacak etkinlikler 24 Eylül Pazar günü tamamlanacak.
Ahilik Haftası, 2015 ve 2016 yıllarında Mayıs ayında kutlanmıştı. Kırşehir’in talebini dikkate alan Ahilik Haftası Kutlamaları Merkez Yürütme Kurulu, kutlamaların tarihindeki değişiklik kararını almasıyla kutlamalar yeniden Eylül ayına alınmıştı.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .