Çocuklarınızı 3 yaşından itibaren korumaya alın!

Çocuklarınızı 3 yaşından itibaren korumaya alın!

19.05.2016

Yetişkin ve hasta bireylerde görüldüğü gibi çocuklarda da yüksek tansiyon görülebileceği ve çocuklarda yüksek tansiyonun birçok nedeninin olabileceği bildirilirken, 3 yaşından itibaren tüm muayenelerinde çocukların tansiyonunun ölçtürülmesi gerektiği hatırlatılıyor…

tansiyon copy

Dünya Hipertansiyon Birliği (WHL) tarafından 2005 yılında ilan edilen ve o tarihten bu yana 17 Mayıs günü çeşitli etkinliklerle değerlendirilen Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, yüksek tansiyonun neden olduğu rahatsızlıklara karşı uyarılarda bulundu.
3 yaşından itibaren yaptırılan tüm muayenelerde çocukların tansiyonunun ölçülmesi gerektiği konusunda ebeveynleri uyaran Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, hipertansiyonun yarattığı sorunlara dikkat çekilmesi, toplumun hipertansiyon konusundaki bilinç düzeyinin arttırılması, önleme, teşhis ve tedavi konusunda halkın bilgilendirilmesi faaliyetlerinin yürütülmesi ve kan basıncı kontrol oranlarının arttırılmasının hedeflendiği 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Yüksek tansiyon, kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır. Yüksek tansiyonun en sık rastlanan belirtileri, baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları, düzensiz kalp atışlarıdır.
“Yüksek tansiyonun birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlılıktır. Bazen bir hastalığa bağlı olarak görüldüğü gibi gebelikte de tansiyon yüksekliği gelişebilir.
“Yüksek tansiyon her yaşta görülebilir. Yetişkin ve hasta bireylerde görüldüğü gibi çocuklarda da yüksek tansiyon görülebilir. Çocuklarda yüksek tansiyonun birçok nedeni olabilir. Üç yaşından itibaren tüm muayenelerinde çocukların tansiyonunu ölçtürünüz.
“Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp krizi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden olmaktadır.
“Tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi yüksek tansiyonun kontrol altına alınması için yeterli olabilir. Eğer yeterli olmazsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir.
“Hipertansif bireyler; tütün ve alkol kullanımından vazgeçilmeli. Sağlıklı beslenmeli, fazla kilolu/obez ise kilo vermeli. Fizik aktiviteleri düzenli yapmalı. Tuz kullanımını azaltmalı. Düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli. İlaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı. Kan basıncı düzenli izlemeli/ izlenmesini sağlamalıdır.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .