“Çocuklarınızda sağlıklı beslenmeyi alışkanlığa dönüştürün”

“Çocuklarınızda sağlıklı beslenmeyi alışkanlığa dönüştürün”

08.10.2015

Özel Aşıkpaşa Hastanesi Diyetisyeni Hakan Han Ural, anne ve babaları uyardı:
“Çocuklarınızda sağlıklı beslenmeyi alışkanlığa dönüştürün”

ŞEHRİMİZDE faaliyet gösteren Özel Aşıkpaşa Hastanesi Diyetisyeni Hakan Han Ural, okulların açılmasının ardından anne ve babaları okul çağındaki çocukları beslenmeleri konusunda uyardı.
Okulların açılması ile birlikte öğrencilerin hem okulda başarı sağlamaları hem de yaşıtlarına göre gerekli büyüme ve gelişmeyi sağlamaları için dengeli beslenmelerinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Özel Aşıkpaşa Hastanesi Diyetisyeni Hakan Han Ural, konuyla ilgili gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Okulların açılması ile birlikte öğrencilerin hem okulda başarılı olmaları ve gelişmelerini sağlamaları için mutlaka dengele ve sağlıklı beslenmeleri gerekiyor. Öğrencilerin yanı sıra bu dönemde velilere ve öğretmenlere de büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu dönemde çocuklara sağlıklı beslenmenin temeli öğretilmeli ve alışkanlığa dönüştürülerek yaşam boyu bu devam edilmesi sağlanmalıdır.
“Peki, bu temel bilgiler nelerdir?
“Güne sağlıklı başlamak ve gün boyu dinç kalabilmek için en önemli öğün olan kahvaltı kesinlikle atlanmamalıdır. Bununla birlikte kahvaltıda peynir, haşlanmış yumurta, süt, taze sıkılmış meyve suyu, ceviz gibi hem sağlıklı büyüme ve gelişim için gerekli olan vitaminleri ihtiva eden hem de çocuğun zihinsel gelişimini pozitif yönde etkileyen besinlere yer verilmelidir.
“Çokların okulda kolaylıkla ulaşıp temin edebileceği; süt, ayran, sarı leblebi, badem, ceviz, kuru meyveler gibi besinlerden oluşan ve okul zamanı içerisinde birisi sabah 10.00-11.00 diğeri öğleden sonra 15.00-16.00 saatleri arasında olmak üzere iki ara öğün beslenme alışkanlıklarına yerleştirilmelidir.
“Öğle yemeğinde fast food gıdalardan uzak durularak varsa okul yemekhanesinde yoksa öğle arasında eve gelerek evde yemek yemesi sağlanmalıdır.
“Okulda veya okul çevresinde açıkta satılan ürünlerin yeteri kadar güvenli ve temiz olmadığı için tüketiminden kesinlikle uzak durulmalıdır.
“Çocukların okulda da su tüketimine özen gösterilmeli günlük 8 -10 bardak su tüketmeleri takip edilmelidir.
“Ayrıca bu dönemde veliler kadar öğretmenler ve okul yönetimine de çocuğun beslenmesinden sorumlu tutulmalı, sağlıklı beslenme konusunda öğrenciyi teşvik edici girişimde bulunmaları ve öğrenciyi takip etmeleri talep edilmelidir.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .