Çocuklarınıza uygun seçim yapın

Çocuklarınıza uygun seçim yapın

09.09.2017

Okul hazırlıkları yapan velilere çanta uyarısı…

Bozuk yürüyüş, kötü postür ve hatta ciddi kronik bel ağrılarının yanı sıra solunum ve kalp-damar sistemi üzerinde de olumsuz etki yapan sırt çantalarının ağırlığının, vücut ağırlığının 10’da 1’i oranında olması gerekiyor…

2017-2018 eğitim-öğretim yılı 18 Eylül’de başlayacak.

Okul hazırlıklarını sürdüren velilere, okul çantası seçimi konusunda da çocuklarına uygun seçim yapılması istendi.
Velilerin çocuklarının vücut ağırlığını dikkate alarak çanta seçimi yapmaları gerektiğini belirten Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, sırt çantasının sırt ağrısı için risk faktörü olduğuna dikkat çekerek, sırt çantasının ağırlığı ve uygun olmayan pozisyonda taşınması sonucu ağrıya davetiye çıkardığı, bu yüzden okulöncesi her anne ve babanın çocuğun boyuna, ağırlığına uygun çanta seçimi yapması gerektiğini hatırlattı.
Ağır sırt çantası taşımanın okul çocuklarının gelişmekte olan eklem ve kas yapılarında zorlanmalara neden olacağını belirterek, belde kas gerginliği mekanizmasını tetikleyebileceğine dikkat çekiliyor.
Dr. Bekir Demirbaş, “Ağır sırt çantaları bozuk yürüyüş, kötü postür ve hatta ciddi kronik bel ağrılarının ortaya çıkmasına neden oluyor ve bu nedenle de sırt çantalarının ağırlıklarının hesaplanması ve gereğinden fazla yüklenmemesi gerekiyor. Özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarımızda okul çantalarından dolayı ciddi problemler oluşabiliyor. Velilerimizden sağlıklı çantalar almalarını istiyoruz. Piyasa Gözetleme Birimimiz ve diğer kurumlar bu konuda çalışıyor. Çantaların malzeme açısından güvenilir olmasına dikkat etmelerinin yanında okul çantalarını kapasitelerinin üstünde de doldurmamalarını tavsiye ediyoruz. Taşımayacakları yükler nedeniyle çocuklarda daha sonra iskelet bozukluklarına neden oluyor. Hem bunların önüne geçmek, hem de çocuklarımızın sağlıklı gelişimini sağlamak anlamında okul çantalarını çok doldurmadan, kahvaltılarını yaptırarak, küçüklere beslenme çantalarını da koyarak okullara göndermelerini tavsiye ediyorum. Eğitim-öğretim hayatının başarılı geçmesini diliyorum” şeklinde konuştu.
Kötü duruş, bilgisayar karşısında yanlış oturma, okul sıralarının uygun olmaması gibi bu yaş grubunu tehdit eden başka faktörlerin de olduğu, ancak sırt çantasının tek başına doğrudan duruş şeklini bozarak sırt ağrısına yol açtığı ve bunun yanında solunum sistemi ile kalp-damar sistemi üzerinde de olumsuz etkilerinin olduğu bilgisini veren Dr. Bekir Demirbaş, “Yapılan çalışmalar, yıllardır edindiğimiz tecrübeler, deneyimler sonucu çok ağır olmamak şartıyla vücut ağırlığının % 10 civarında ağırlık taşınabilir. Bu durum çocuğun iskelet sistemini etkileyecek bir probleme yol açmaz. Ama vücut ağırlığının 10’da birini geçerse ve çanta uyumsuz pozisyonda olursa bel ağrılarına kısmen de olsa yol açabilir” şeklinde uyarılarda bulundu.

Öğretmenlerin de çocukların ağır çanta taşımaması konusunda dikkatli davranarak, anne ve babaları gereksiz kitap ve defterleri çantaların içine doldurmamaya dikkat etmeleri konusunda uyarmaları gerektiğini belirten Dr. Bekir Demirbaş, sırt çantası kullanımına ilişkin şu önerilerde bulundu:
“Ağırlık çanta içerisinde uygun dağıtılmalı ve daha ağır eşyalar sırta ve bele yakın gözlere konmalıdır.
“Sırt çantaları uzun süreli taşınmamalı, belli bir süre ayakta kalınacaksa çıkarılmalıdır.
“Ortopedik, ergonomik iki geniş ve destekli omuz askısı ve bel kemeri bulunan hafif çantalar tercih edilmeli, asla ekonomik tasarruf yapma yoluna gidilmemelidir.
“Sırt çantası her iki omuzdan asılarak düzgün şekilde taşınmalıdır.
“Ağır çantalarda kalça kayışı kullanılmalı, kayışları geniş ve yumuşak çanta tercih edilmelidir.
“Sırt çantasının her iki kayışı birlikte kullanılmalı ve belin 5 santimetre yukarısında duracak şekilde sağlam bir biçimde tespit edilerek ayarlanmalıdır.
“Doktorun önerdiği sırt adalelerini geliştirici egzersizlerin yapılması sağlanmalıdır. Tekerlekli sırt çantaları tercih edilmelidir.
“Öğrencilerin okulda kilitli dolapları olmalı, eve sadece ihtiyaçları olanları taşımalıdırlar.
“Öğretmenler ve veliler, ağır çanta ve ağır kitap taşıma sorununu konuşmalıdırlar.
“Aile bireyleri olarak çanta temizliği yapılmalı ve ihtiyaç duyulmayan malzemeler çantadan çıkarılmalıdır.
“Çocuk sık sırt ağrısından yakınırsa doktoru ile mutlaka konuşulmalıdır.”
(HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .