Çocukların teknoloji ile imtihanı

Çocukların teknoloji ile imtihanı

27.08.2019

Teknoloji ve internetin hayatımızdaki yeri her geçen gün artıyor. Teknoloji insanlara sınırsız bir dünya sunuyor. Bu sınırsızlığın tabiî ki dezavantajları da var. Bunların başında insanları tüketime özendirmesi geliyor. Teknoloji sayesinde sadece bilgiye değil aslında birçok şeye emek harcamadan ve zaman ayırmadan ulaşabiliyoruz. Günümüzde çocuklar biz yetişkinlerden daha hızlı bir şekilde teknolojiye adapte oluyorlar. Ancak bu […]

Teknoloji ve internetin hayatımızdaki yeri her geçen gün artıyor. Teknoloji insanlara sınırsız bir dünya sunuyor. Bu sınırsızlığın tabiî ki dezavantajları da var. Bunların başında insanları tüketime özendirmesi geliyor. Teknoloji sayesinde sadece bilgiye değil aslında birçok şeye emek harcamadan ve zaman ayırmadan ulaşabiliyoruz.
Günümüzde çocuklar biz yetişkinlerden daha hızlı bir şekilde teknolojiye adapte oluyorlar. Ancak bu noktada “güvenli teknoloji kullanımı” ile ilgili ebeveynlerine mutlaka ihtiyaç duyuyorlar. Burada ebeveynlerin yanıldığı en önemli nokta; erken yaşta çocuğun teknolojiyi iyi kullanıyor olmasını bir zeka belirtisi olarak değerlendirmeleridir… Fakat gerçek bu değildir. Erken yaşta teknoloji kullanımı bir zeka belirtisi olmadığı gibi aksine çocuğun öğrenme isteğini azaltabilir.
Çocuklar için 0–6 yaş çok kritiktir. Bu yaşlarda çocuğun bilişsel, dil ve sosyal gelişimi gerçekleşir. 0-6 yaş döneminde çocuğun dış dünyayı tanıması, oyun oynaması ve resim çizmesi çok büyük önem taşır. Ne yazık ki günümüzde teknoloji ailelerin gözünde çocuklar için emzik gibi susturucu bir işleve sahip. Özellikle 2 yaşına kadar çocuk televizyon, tablet, telefon, bilgisayar hepsinden uzak tutulmalıdır.
3 yaşından önce teknolojiyle tanışan çocukların dil gelişimi olumsuz etkilenir, kelime dağarcıkları daha sınırlıdır ve geç konuşurlar. Bunun yanında göz sağlığı olumsuz etkilenir, uyku problemleri ortaya çıkar, uykunun kalitesi azalır. Uzun süreli teknoloji kullanımı çocukta hareketsizliği de beraberinde getirdiği için çocuk obezite gibi birçok sağlık problemiyle karşı karşıya kalır. Daha sonraki yaşlar (3 yaş ve sonrası) ise yine teknoloji kullanımının sınırlandırılması gereken yaşlardır. 3 yaşından itibaren çocuk sosyalleşmeye başlar ve arkadaşlık kurmayı öğrenir. Bu dönem çocukların sosyal yaşam becerilerinin geliştiği bir dönemdir. Bu nedenle teknolojiyi ne kadar az kullanırsa o ölçüde dışarıda, gerçek hayatla sosyalleşecektir. Bu noktada aile denetimi çok büyük önem taşır.
Aile belli bir süre zarfında eğer çocuk çok direniyorsa teknolojiyi kullanmasına izin vermeli (en fazla 1 saat) ve süreyi aşmamasına dikkat etmelidir. Çocuk teknolojiyi kullanırken mutlaka sizin kontrolünüz altında olmalıdır. Oyun, video, çizgi film seçerken çocuğun yaşına uygunluğu ve şiddet içerikli olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca ebeveynlerin de teknolojiyi amacına yönelik kullanıyor olması büyük önem taşır. Örneğin; eğer telefonunuza bağımlı bir ebeveynseniz çocuklarınıza da farkında olmadan bağımlı olmayı öğretiyorsunuz demektir. Sadece teknoloji değil hayatın her alanında çocuğunuza iyi bir örnek olmak istiyorsanız işe önce kendinizden başlamalısınız…
Çocuğunuzu teknolojiden uzak tutmaya çalışırken mutlaka yerine başka bir şey koymanız gerekir. Bu noktada ailece sosyalleşmek çok büyük önem taşır. Çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz zamanın kalitesi çok önemlidir. Birlikte kitap okumak, çocuğunuzla oyun oynamak hatta ailece beraber bir yemek yemek bile çocuğun ihtiyacı olan sosyalliği karşılar.
Teknoloji hepimiz için belki de en mucizevi buluşlardan biridir. Fakat doğru kullanmayı bilirsek.

Psikolog Tuğçe ÇETİNYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .