“Çocuklarımıza spor alışkanlığını kazandıralım”

“Çocuklarımıza spor alışkanlığını kazandıralım”

08.09.2017

GÖREVE geldiği günden bu yana spor ve sporcuya verdiği önemle taktir toplayan Çiçekdağı Kaymakamı Ömer Faruk Duman Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü aynı zamanda Milli Takımlar Taekwondo eski Milli Takım Antrenörü Sinan Demir ve Çiçekdağı Belediye Başkanı İsmail Deniz, yeni yeni projelerle ilçede spor aktivitesinin çıtası her geçen gün yükseliyor. Birçok spor aktivitelerinde başarı […]

GÖREVE geldiği günden bu yana spor ve sporcuya verdiği önemle taktir toplayan Çiçekdağı Kaymakamı Ömer Faruk Duman Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü aynı zamanda Milli Takımlar Taekwondo eski Milli Takım Antrenörü Sinan Demir ve Çiçekdağı Belediye Başkanı İsmail Deniz, yeni yeni projelerle ilçede spor aktivitesinin çıtası her geçen gün yükseliyor. Birçok spor aktivitelerinde başarı elde eden Çiçekdağı ilçesinde gençlere zararlı alışkanlıklarından uzak durmak ve gençleri spora yönlendirmek için ilçede çalışmalar devam ediyor.
Küçük yaşta çocuklara ne kadar çok spor yapma alışkanlığı aşılanırsa başarısının her geçen gün artacağını vurgulayan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü aynı zamanda Milli Takımlar Taekwondo eski Milli Takım Antrenörü Sinan Demir, sporun gençlere ve gelişim çağındaki çocuklarda ne kadar etkili olduğunu vurguladı. Demir, “Spor yapmanın fiziksel ve mental sağlığımıza olan etkisini gösteren yüzlerce akademik çalışma var. Spor yapanlar, birçok hastalığın gelişme riskini azaltırken, kendilerini daha mutlu ve zinde hissediyorlar. Spor yapmak mental sağlığımızı kuvvetlendirdiği gibi, sorunlarla başa çıkma yetimizi de güçlendiriyor. Spor yapmayı alışkanlık haline getirenlerimiz olduğu kadar günlük hayatın koşturmacası içinde buna yeterince vakit ayıramayanlarımız da oluyor. Kendimize yeterince özen göstermesek de söz konusu çocuğumuz olduğunda işler değişiyor. Beslenmesine özen gösterdiğimiz çocuklarımızın, sağlıklı bireyler olmasını sağlayacak spor aktivitelerine katılmasını da istiyoruz.
“Çocukluk döneminde fiziksel aktivitelere katılımın çocuklarımız üzerinde bir dizi olumlu etkisi vardır. Bir kere bu çocukların büyüme ve gelişmeleri daha iyidir. Aktif bir yaşam biçimi kazanırlar, bu da ileride oluşabilecek hastalıkların riskini düşürür. Spor yapan çocukların vücut sağlığı olumlu etkilenir, aşırı kilo alımı önlenir. Spor, çocuklarda kemik yoğunluğunu artırdığı gibi, fiziksel yeteneklerin gelişmesini de sağlar. Spor yapan çocuklar, vücutlarının hareket kabiliyetini anlama ve değerlendirme konusunda daha ileridirler.
Spor çocuğun entelektüel, kişisel ve sosyal gelişimine katkı sağlarken, stresle baş edebilme özelliğini de geliştirir. Spor yapan çocukların daha yüksek düzeyde konsantrasyona sahip olduğu görülür. Özgüveni pekiştirmesi ve kendini iyi hissettirmesi de sporun çocuklara sağladığı diğer avantajlardır” ifadelerini kullandı.
ÇOCUKLARDA SPORA BAŞLAMA YAŞI
Eğer amaç çocuğumuzun profesyonel sporculuğa yönelmesini sağlamak değilse, çocuklar her yaşta istediği spora başlayabilirler. Ancak burada önemli olan çocuğa uygun bir program çizilmesi ve özel antrenmanlara erken dönemde değil, ilerleyen dönemde başlanmasına dikkat edilmesidir. Çocukların gelişimine paralel olarak yapabilecekleri hareketler de gelişir. 2-3 yaş çocukları, koşma, yakalama ve zıplama gibi temel hareketleri yapabilirler. Bahçede koşabilir, yürüyüşe katılabilir, dans edebilir, suda gözetim altında oynama ve deneyimli kişiler eşliğinde jimnastik eğitimi alabilirler. 4-6 yaşında ise dans, yüzme, jimnastik, ip atlama ve üç tekerlekli bisiklete binmek gibi sporlar idealdir. 7-10 yaş aralığında ise çocuklarınızı jimnastik, yüzme, futbol, basketbol, voleybol, hentbol, bisiklet, tenis ve yüzme gibi sporlarla ilgili temel eğitimlere yönlendirebilirsiniz.
Biz yetişkinler spora yeterince vakit bulamamaktan dertliyiz ve çocuklarımız da ileride aynı sorunlarla uğraşsın istemiyoruz.
ÇOCUKLARIMIZA SPOR ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK
Çocukluk çağında iyi düzenlenmiş bir fiziksel aktivite programı oluşturulmalıdır. Bu program çocuğun spor ve günlük aktiviteleri arasında bir denge sağlamalı ve ailenin de desteğini almalıdır. Bu nedenle ailelerin çocuklarına çok küçük yaşlarda spor alışkanlığı kazandırması, sadece spor müsabakalarını seyreden değil, bizzat oynayan nesiller yetiştirmeleri gerekir. Eğitim programı ile uyumlu bir şekilde düzenlenmiş fiziksel aktivite çalışmaları, çocuğun akademik başarısını engellemez. Bu sebeple, “Spor yüzünden derslere vakit kalmıyor” diyerek çocuğu spordan soğutmak yerine, çocuğun programını verimli şekilde düzenlemesine yardım etmek gerekir. Şunu da unutmamak lazım, çocuklar görerek öğrenirler. Siz spor yaparsanız çocuğunuz da yapar. Üstelik bu birlikte vakit geçirmek için iyi bir fırsattır. Babasıyla basketbol antrenmanı yapan, annesiyle her hafta düzenli yüzen bir çocuk hayatına sporu daha kolay yerleştirir. Yetişkinlerin spor yapmasının ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Hafta sonu evde sıkıcı bir gün geçirmek yerine birlikte spor yapmak tüm aile bireylerini mutlu eden bir eylemdir. Hem sağlıklı bir aktiviteye katılmış olursunuz hem de aile bağları güçlenir.
Müsabakalı sporlar çocuğu aynı zamanda strese sokuyor mu? Bu müsabakalara hazırlanma yaşı olmalı mı? Çocuğa ailesinin ve spor eğitmeninin yaklaşımı ne kadar önemli?
Çocuğun profesyonel sporcu olması hedefleniyorsa, öncelikle bu yolun çok zor ve çetin olduğunu kabul etmek gerekiyor. Bu gibi beklentiler iyi yönetildiği zaman çocuk rahatça yönlendirilebiliyor. Kötü yönetilmesi ise çocuğun spordan soğumasına ve uzaklaşmasına neden olabiliyor. Çocukluk çağı geniş bir zaman dilimidir ve her çocuğun gelişim ve büyüme çizgisi farklı olabilecektir. Aynı yaştaki çocukların fiziksel yetenek ve olgunlukları çok farklı olabilir. YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .