Çocuklarda 2 yaş sendromu

Çocuklarda 2 yaş sendromu

24.09.2019

Çocuklarda 2 yaş sendromu denilen dönem ortalama 1.5-3.5 yaş arasında görülür. Bu yaş dönemi anne babaları en çok zorlayan dönemdir. 2 yaş çocuğunun duyuları son derece gelişmiştir. O artık yürüyebilir, bir objeyi eliyle tutabilir, sözcükler kullanarak isteklerini ifade edebilir ve bu bağımsızlığından dolayı çocuk artık kendini anneden ayrı bir birey olarak görmeye başlar. Çocukta yürümeyle […]

Çocuklarda 2 yaş sendromu denilen dönem ortalama 1.5-3.5 yaş arasında görülür. Bu yaş dönemi anne babaları en çok zorlayan dönemdir. 2 yaş çocuğunun duyuları son derece gelişmiştir. O artık yürüyebilir, bir objeyi eliyle tutabilir, sözcükler kullanarak isteklerini ifade edebilir ve bu bağımsızlığından dolayı çocuk artık kendini anneden ayrı bir birey olarak görmeye başlar. Çocukta yürümeyle birlikte bağımsızlık duygusu gelişir ve bunun sonucunda karşımıza “2 yaş sendromu” dediğimiz dönem çıkar.
Bu dönemde çocuklar bebeklik çağını tamamlamış ve kendini anne babadan ayrı bir birey olarak görmeye başlamıştır. Her şeyi kendisi yapmak isteyebilir ve istedikleri olmadığı zaman tepkilerini ağlayarak gösterebilirler. 2 yaş sendromu yaşayan çocuklar itiraz eder ve genelde anne babanın isteklerini reddeder. Uyku düzeni, beslenme ve öz bakım gibi konularda başta anne baba olmak üzere tüm aile bireyleriyle çatışma içinde olabilir. Örneğin yemek saatinde karnı aç olsa bile sırf sizinle inatlaşmak için yemek yemeyi reddedebilir. Çünkü bu dönemde çocuk her şeyi kendisi yapmak ister ve yaparken de istediği zamanda, istediği gibi yapmak ister. Kısacası kontrol kendinde olsun ister. Yine bu dönemde çocukta görülen davranışlardan biri uyku problemidir. Uyku saatinde uyumaya direnme çocuklarda çok sık görülür. 2 yaş sendromu yaşayan çocuk en ufak bir istediği olmadığında çok öfkelenip ağlama krizleri geçirebilir. Ayrıca bu dönem çocuklara tuvalet eğitimi verilen dönem olduğu için tuvalet eğitimi konusunda da çatışmalar yaşanabilir.
Peki siz anne babalara düşen görevler nelerdir?
Eğer bu dönemde çocuğunuz sizinle inatlaşırken siz de çocuğunuzla inatlaşırsanız bu davranışı çocuğunuza öğretmiş olursunuz ve inatlaşma davranışı pekişir. Çocuk bir şeyi kendisi yapmak istediğinde “hayır” cevabı ile karşılaşırsa bu cevap çocuğun uyumsuzluğunu daha çok arttıracaktır. Tabii ki burada önemli olan nokta çocuğun “yapabileceği şeyleri yapmasına izin vermektir”. Her şeye evet deyip sınır koymamaktan bahsetmiyoruz, sadece çocuk bir şeyi kendisi yapabilecekken ona “hayır” dememeniz gerektiğinden bahsediyoruz. Çocuğunuzun özgür olabileceği alanlar yaratmalı ve kendini ortaya koyabilmesi için ona fırsat vermelisiniz. Onlarla bu dönemde inatlaşmayın, eğer inatlaşırsanız ileriki yıllarda sizinle her konuda inatlaşan bir çocuğunuz olduğunu göreceksiniz. Eğer yapmasından rahatsız olduğunuz bir davranış var ise kızarak, engelleyerek hele ki cezalandırarak kesinlikle tepkinizi göstermeyin. Yapmanız gereken tek şey ilgisini başka bir yöne dağıtmak olacaktır. Bunu sağlamak için çocuğunuza oyunlar kurabilirsiniz ve onunla birlikte oynayabilirsiniz. Böylece birlikte geçirdiğiniz zaman size de çocuğunuza da iyi gelecektir. Lütfen çocuğunuzu bu dönemde uyumsuz, inatçı olarak değerlendirip sizde ona o şekilde davranmayın. Bilin ki 2 yaş sendromunu sağlıklı atlatan çocuklar 3 civarına geldiğinde size ve koyduğunuz kurallara uyum sağlayabilecek gelişim düzeyinde olacaktır. Bu dönem geçici bir dönemdir ve biraz sabır gerektirir. Unutmayınız ki küçük yaşlardaki çocukların bir şeyleri kendilerinin keşfetmesine izin verildiğinde ileriki yaşlarda daha özgüvenli bireyler olarak yaşamlarını sürdüreceklerdir.
Psikolog Tuğçe Çetin Sorularınız için; psktugcecetin@gmail.comYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .