Çiftçilere yüzde 50 destek

Çiftçilere yüzde 50 destek

19.01.2015

Tarım sigortaları uygulamaları ile çiftçilere yüzde 50 destek verildi… Kırşehir Tarım İl Müdürü Kenan Şahin: “Kırşehir çiftçileri sigorta bedelinin % 50’sinin desteklendiği tarım sigortalarını yaptırsın” KIRŞEHİR Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, çiftçilere yüzde 50 destek olan tarım sigortasının yaptırılmasının önemine dikkat çekerek, çiftçilere çağrıda bulundu. Son yıllarda ülkemizin tamamında olduğu gibi ilimiz […]

Tarım sigortaları uygulamaları ile çiftçilere yüzde 50 destek verildi…

Kırşehir Tarım İl Müdürü Kenan Şahin: “Kırşehir çiftçileri sigorta bedelinin % 50’sinin desteklendiği tarım sigortalarını yaptırsın”
KIRŞEHİR Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, çiftçilere yüzde 50 destek olan tarım sigortasının yaptırılmasının önemine dikkat çekerek, çiftçilere çağrıda bulundu.
Son yıllarda ülkemizin tamamında olduğu gibi ilimiz Kırşehir’de de iklim değişiklikleri sonucunda yaşanan doğal afetler görüldüğünü belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin, özellikle bu değişken iklim şartlarında tarımsal ürünlerin ciddi manada risk altında olduğunu ifade etti.
Tüm Kırşehir çiftçilerini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sigorta bedelinin % 50’sini desteklediği tarım sigortalarını yaptırma çağrısında bulunan Tarım İl Müdürü Kenan Şahin, şunları kaydetti:
“Bilindiği üzere, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından kapsama alınacak ürünler, riskler, bölgeler ve işletme ölçekleri itibariyle Devlet tarafından sağlanacak prim desteği miktarları, her yıl Bakanlığımızın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmektedir. Tarım sigortaları 2015 yılı uygulamalarının yer aldığı ‘Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler, Bölgeler ve Prim Desteği Oranlarına İlişkin 2014/7093 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’ ile 31 Aralık 2014 tarih ve 29222 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu karar ile bitkisel ürünlerde dolu ana riski ile birlikte, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ek riskleri paket halinde bu risklere ilave olarak, isteğe bağlı olmak üzere açık alanda yetiştirilen meyveler için don riski, meyve bahçeleri ve bağlarda dolu ağı ve örtü sistemleri için dolu paketindeki riskler ve dolu ağırlığı riski.
“Seralar için dolu ana riski ile birlikte; fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ile taşıt çarpması, kar ve dolu ağırlıklı ek riskleri paket halinde süt ve erkek besi sığırları ile erkek ve dişi mandalar için ölüm riski, koyun ve keçi ile koç ve tekeler için ölüm riski, kapalı sistemde üretim yapılan, bio-güvenlik ve hijyen tedbirleri alınmış, tesislerde yetiştirilen kümes hayvanları için ölüm riski, denizlerde ve iç sularda yetiştirilen su ürünleri için ölüm riski ile kafes ve ağlar için kazalar, predatör saldırısı, fırtına, hortum, deprem riskleri.
“Arıcılık kayıt sistemine kayıtlı olan aktif arılı ve plakalı kovanlar için; fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını, taşıt çarpması, nakliye ile vahşi hayvan saldırısı riskleri.
“Risklerin tamamında devlet pirim desteği oranı % 50 oranında uygulanacak ve Bakanlığımızın kayıt sistemlerine kayıtlı çiftçilerin mevcut arazi, sera, ürün, tesis, işletme ve yetiştiricilik bilgileri dikkate alınarak, Tarım Sigortaları Havuzu tarafından teminat altına alınmıştır.
“2015 yılında 2014 yılı uygulamalarına ilave olarak hububat ürünlerinde sap kısmı, arıcılıkta vahşi hayvan saldırısı riski, Su ürünlerinde kafes ve ağlar için kazalar, predatör saldırısı, fırtına, hortum, deprem riskleri ilk defa teminat altına alınmıştır. Ayrıca büyükbaş hayvanların sigorta kabul yaşı 8 güne, küçükbaş hayvanların sigorta kabul yaşı 3 aya indirilmiş olup, gezginci arıcılık yapan üreticilere ait poliçelerde poliçe vadesi içerisinde nakliyat riski 4 kez olarak artırılmıştır.
“Devlet pirim desteği oranı tüm risklerde % 50 oranında uygulanacak, ancak açık alanda yetiştirilen meyvelerde çiçeklenme dönemi dolayısıyla sigorta paketindeki diğer riskler hariç sadece don riskinde 1/3 oranında ek prim desteği olarak karşılanacaktır.
“Devlet sigorta prim desteğinden yararlanacak üreticilerin, 5488 sayılı Tarım kanununun 20. maddesi D fıkrası ve geçici 2. maddesi ile 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu’nun 13. maddesi ikinci paragrafında belirtildiği şekilde; Bakanlığımızın çiftçi kayıtlarına kayıtlı olmaları yasal bir zorunluluktur. Bu bağlamda bitkisel ürün sigortasında Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS), diğer sigorta branşlarında ise Örtü Altı Kayıt (ÖKS), Su Ürünleri Kayıt (SKS), Arıcılık sigortasında (AKS) ile büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sigortasında Veteriner Bilgi Sistemi (TÜRKVET) gibi çiftçi kayıtları dikkate alınmaktadır. Üreticilerin, tarım sigortası prim desteğinden yararlanabilmesi için bu kayıt sistemlerine kayıtlı olması ve bu kaydını her sene güncellemesi gerekmektedir.
“Sera, su ürünleri ve hayvan hayat sigortalarında diğer branşlardan farklı olarak kayıt ile birlikte risk inceleme sonucunun olumlu olması halinde sigorta poliçesi düzenlenmektedir. Bu işlem yapılırken kriterler önceden belirlenmekte ve tüm bölgeler için standart olarak uygulanmaktadır. Risk inceleme sonucuna göre eksikliklerin tamamlanması talep edilmekte ve devamında poliçe düzenlenmektedir.
“Tarım sigortası yaptırmayan üreticiler için 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu’nun Yardım ve Borç Ertelemesi ile ilgili 17. maddesinde belirtilen ‘Bu kanun kapsamında uygulama yılında yer alan riskler için tarım sigortası yaptırmayan üreticiler, 20.06.1977 tarih ve 2090 sayılı Kanundan yararlanamaz’ hükmü uygulanmaktadır. Ancak Tarım Sigortaları Havuzu tarafından sigorta edilmeyen tesisler, işletmeler, ürünler ve riskler ile ilgili genel şartlar, teknik şartlar, tarife ve talimatlarla (www.tarsim.gov.tr-mevzuat) kapsam dışı bırakılmış haller ve kayıplar, 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanunu’nun 17. maddesindeki uygulama yılında yer alan riskler arasında sayılmamaktadır.”
SİGORTA ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR
İl Müdürü Şahin, üreticilerin 2015 yılında mutlaka kararnamede belirtildiği şekilde mevcut arazi, sera, ürün, tesis ve işletmelerini sigorta ettirmeleri, sigorta ettirmeyen çiftçilerin zararlarının 2090 sayılı kanun kapsamında karşılanmasının mümkün olmadığına dikkat etmelerini isteyerek, en kısa sürede ürünlerini sigorta şirketleri marifetiyle sigortalatmalarının büyük önem arz ettiğini vurguladı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .