“CHP’YE VE CUMHURİYETE NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEK AZDIR”

“CHP’YE VE CUMHURİYETE NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEK AZDIR”

09.09.2017

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 94. yılı Kırşehir’de halkla birlikte kutlandı…

ULU ÖNDER Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kuruluşunun 94’üncü yıldönümü Kırşehir’de törenlerle kutlandı.
CHP Kırşehir İl Başkanlığı’nın öncülüğünde gerçekleştirilen törene Atatürk Düşünce Derneği Kırşehir Şubesi ile sivil toplum kuruluşları da katıldı.
94’üncü kuruluş yılı kutlamaları kapsamında ilk olarak CHP Kırşehir İl Başkanı Yılmaz Zengin ve Merkez İlçe, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Başkanları ile partililerin katılımıyla Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konularak, saygı duruşunda bulunuldu.
İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından CHP Kırşehir İl Başkanlığı’nda bir araya gelen partililere hitaben bir konuşma yapan Yılmaz Zengin, özgür düşüncenin ifade edilmesinin 94 yıl önceki tarihe borçlu olduğumuzu vurguladı.
94 YIL ÖNCE EMPERYALİSTLER EL PENÇE DURDU
CHP Kırşehir İl Başkanı Yılmaz Zengin, 9 Eylül 1923 tarihinden itibaren bugüne gelinen süreçte baskıya dikkat çekerek, şunları söyledi:
“Bugün eğer biz burada özgürce düşüncemizi ifade edebiliyorsak 9 Eylül 1923’e borçlu olduğumuzu unutmayalım. Eğer bugün bu parlamentoda milletvekilliği yapabiliyorsak, bu ülkede köyümüzde, kasabamızda muhtarlık yapabiliyorsak 9 Eylül 1923’e borçlu olduğumuzu unutmayalım. Ama üzülerek ifade etmek zorunda kalıyoruz bugünkü zihniyet 9 Eylül’ün üzerine çok ciddi baskılar oynamaktadır. Biz diyoruz ki bizim asla ve asla baskılara boyun eğme gibi lüksümüz yoktur. Tam tersi biz 9 Eylül 1923’te Cumhuriyet Halk Partisi kurulduktan sonra 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edildikten sonra tam tersi emperyalist güçler bu iki unsurun karşısında el pençe divan durdu. Neden bunların bir ilkesi vardır. Bu ilke doğrultusunda hareket ettiğimiz takdirde asla ve asla hiç kimsenin zulmüne, hiç kimsenin baskısına boyun eğmez ve eğmemekteyiz. Bunun için biz Cumhuriyet Halk Partisine ve Cumhuriyete ne kadar teşekkür etsek az.
“Bugün Cumhurbaşkanı, Başbakan, Milletvekili olanlar acımasızca, saygısızca saldırdıkları Cumhuriyet Halk Partisine borçlu olduklarını unutmasınlar. Eğer ki siz orada özgürce düşüncenizi ifade edebiliyorsanız 9 Eylül 1923’te kurulmuş Cumhuriyet Halk Partisine borçlu olduğunuzu unutmayınız.
“Cumhuriyet Halk Partisi sıradan bir parti değildir. Cumhuriyet Halk Partisi 3-5 kişinin dilekçesiyle İçişleri Bakanına sunularak kurulmuş bir parti değildir. Cumhuriyet Halk Partisi, Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ve milli mücadeleden sonra kurulmuş bir siyasi partidir. Cumhuriyet Halk Partisi asla ve asla ilkelerinden ödün vermemek kaydıyla büyük bir siyasi mücadelesine devam etmektedir.
“Bugünkü siyasi anlayışa bakıyoruz Cumhuriyet Halk Partisinin ortaya koyduğu ilkelerden taviz vererek ve ilkeleri kaldırma noktasında büyük bir mücadele içerisinde, ama üzülerek ifade etmek zorundayım siz bu ilkelere taviz verirseniz dünyada da ve bu ülkede de itibarsızlaşmış olursunuz. Cumhuriyeti ilkelerinden, düşüncelerinden taviz verdiğiniz takdirde Ortadoğu’da dahi itibarınız olmaz. Cumhuriyet çok kıymetli bir fazilettir. Cumhuriyetin ilkelerini ve devrimlerini benimserseniz, okursanız ve o doğrultuda hareket ederseniz ve 1923’teki gibi dünyada saygın bir ülke, saygın bir devlet anlayışı ortaya konmuş olur. Ama ne acı ki siz Cumhuriyetin ilkelerine taviz vereceksiniz ve halkçılıktan taviz vereceksiniz, devrimcilikten taviz vereceksiniz ve laiklikten taviz vereceksiniz ve ondan sonra da bu ülkenin başına 15 Temmuz darbeleri yaşatacaksınız. Biz bunun için Cumhuriyete ve Cumhuriyet Halk Partisine her zaman sahip çıkmamız lazım.
“Cumhuriyet Halk Partisi sıradan bir anlayış değildir, Cumhuriyet Halk Partisi kadın-erkek eşitliğini ortaya koymuş bir anlayıştır. Cumhuriyet Halk Partisi kaderine terk edildi, işçimiz kaderine terk edildi, emeklimiz açlıkla büyük mücadelesine terk edildi, ama inşallah 2019’da bunları hep beraber aşacağız, aşmak zorundayız. Türk millet kanla, göz yaşıyla Cumhuriyeti kurduysa, Cumhuriyetin imkanlarından yararlandırılarak işçisi de, çiftçisi de, emeklisi de, öğretmeni de en güzel şekilde temsil edilmelidir.”
“UMARIM DAHA İYİ GÜNLER YAŞARIZ”
CHP’nin 94’üncü kuruluş yıldönümü töreninde ayrıca Atatürk Düşünce Derneği Kırşehir Şube Başkanı Birol Yurdugül de bir konuşma yaptı.
ADD Kırşehir Şube Başkanı Birol Yurdugül, “Atatürk’ümüzün ülkemize armağanı olan Cumhuriyet Halk Partisinin bugün 94. Yıldönümü. Bu büyük çınarın çok daha güzel günlerde adaletli, Atatürklü günlerde ülkemize daha iyi, daha hayırlı bir siyaset getireceğine inanıyorum. Cumhuriyet Halk Partisinin ülkemize de, ülkemiz siyasetine de yararlı bir çizgi de gittiğine inanıyorum. Umarım bundan sonra ülkemizin siyaseti, ülkemizin yararlı bütün konuları daha iyi günlerde çözülür. İçinde bulunduğumuz bu zor günlerde siyasetimizin de temiz, adaletli olması temennisiyle nice güzel yıllarda Cumhuriyet Halk Partisinin 94. yıldönümünü kutluyorum. Umarım daha iyi günler yaşarız” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından CHP İL Başkanı Yılmaz Zengin, Kadın Kolları Başkanı Necla Yenidünya ve ADD Başkanı Birol Yurdugül ile birlikte 94. Yıl Pastasını kesti.
Partililer, 94. Yılı halaylar çekerek kutladı.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .