CHP’nin 36. Olağan Kurultayı

CHP’nin 36. Olağan Kurultayı

08.02.2018

Cumhuriyetimizin kurucu iradesi, Ülkemizin, özgürlüğümüzün, demokrasimizin, dilimizin, kardeşliğimizin ve hatta dinimizin teminatı, Anadolu topraklarındaki her gelişmenin, her yeniliğin ve her devrimin mimarı olan CHP geçtiğimiz pazar günü büyük kurultayını yaptı. CHP’nin kurultayında coşku ve heyecan adeta zirve yaptı. Kurultayda iki aday, Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce yarıştı. İşte demokrasi bu dedirtecek şekilde eylem de söylem […]

Cumhuriyetimizin kurucu iradesi, Ülkemizin, özgürlüğümüzün, demokrasimizin, dilimizin, kardeşliğimizin ve hatta dinimizin teminatı, Anadolu topraklarındaki her gelişmenin, her yeniliğin ve her devrimin mimarı olan CHP geçtiğimiz pazar günü büyük kurultayını yaptı.
CHP’nin kurultayında coşku ve heyecan adeta zirve yaptı. Kurultayda iki aday, Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce yarıştı. İşte demokrasi bu dedirtecek şekilde eylem de söylem de vardı. Her iki aday da herkesi kucakladı.
Ötekileştirmedi, birleştirdi. Ayırt etmedi her kesimi bir tuttu.
Tüm bunları, özünü ve ruhunu amblemindeki ALTI OK’ tan almış olan ATATÜRK’ ün kurduğu CHP’nin 36. büyük kurultayında adaylar dile getirdi. İsteyen delegeler istedikleri gibi görüşlerini ifade ettiler. Konuştular, eleştirdiler, tartıştılar zaten demokrasinin gereğiydi tüm bunlar.
CHP’nin genel başkan adayları ülkede yaşanan haksızlığı, hukuksuzluğu, adaletsizliği, işsizliği ve Güneydoğu Anadolu’da yaşanan dramatik görüntülerin insanlık ayıbı olduğu gerçeğiyle, tüm bu nedenlerden dolayı da ülkenin CHP’ye ihtiyacı olduğundan söz etti. Yapılan genel başkanlık seçiminde 447 oy alan Muharrem İnce’ ye karşı Kemal Kılıçdaroğlu 790 delegenin oyunu alarak yarışın kazananı oldu.
Parti Meclisi’nin çarşaf listeli seçimi oldukça heyecanlı ve bir o kadar da çekişmeli geçti. Bazı kurmaylar liste dışı kalırken, bazıları anahtar olarak nitelendirilen listeleri delip girdiler. Ancak Kırşehirli hemşehrimiz Yıldırım Kaya bir önceki kurultayda kendi gayreti ile 330 oy alarak listeye 40. sıradan girmişti, şimdi de Genel başkanın anahtar listesinden seçime girdi, 3. sıradan 625 gibi yüksek bir oy alarak parti meclisi üyesi seçilmeyi başardı.
İzleyebildiğim ve edindiğim bilgiler doğrultusunda, bu Kurultayda CHP’deki parti politikalarının demokratça ciddi biçimde tartışıldığı, yaratılan yüksek akımlı heyecan fırtınasının Türkiye’nin dört bir yanına dalga dalga yayılacağı şeklindedir. Şimdi Genel başkan, parti meclisi üyeleri, milletvekilleri ve il örgütleri, Anadolu’yu karış karış gezerek partinin politikalarını anlatmalıdırlar.
Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin yeniden Genel Başkanı seçilen doğru bir liderdir. İlk seçildiğinden bu güne kadar birkaç kez parti meclisi değiştirmiş, değişik parti meclisi üyeleriyle çalışarak yeterince deneyim kazanmıştır. O nedenle, seçilen parti meclisi üyeleri ve oluşacak MYK üyelerinin de doğru bir seçim olacağı bilinmelidir.
Ülkemizin yaşadığı sıkıntılı günlerden kurtulması ve aydınlık geleceğin kurulması için CHP’nin idealist kadroları oluşturarak harekete geçmesi artık zorunludur. Bence bu kurultay tarihi bir fırsatı ortaya çıkarmıştır. Kurultayın adının konulduğu “Adalet ve Cesaret”in hayata geçirilmesi için yakılan meşalenin tüm Türkiye’yi aydınlatması dileğimiz olur.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .