CHP’li Yıldırım Kaya’dan hükümete çağrı:“1+8+4 önerisi yeniden değerlendirilmelidir”

CHP’li Yıldırım Kaya’dan hükümete çağrı:“1+8+4 önerisi yeniden değerlendirilmelidir”

04.09.2018

CHP Genel Başkan Yardımcısı Kırşehirli hemşehrimiz Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, eğitimin içinde bulunduğu sorunların çözümü için hükümetten eğitim sisteminin “1+8+4” önerisini yeniden değerlendirilmesini istedi. Kırşehirli hemşehrimiz CHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında kesintisiz öğretim ile ilgili önerisini sundu. 1 yıl okul öncesi 8 yıl kesintisiz eğitim ve 4 yıl […]


CHP Genel Başkan Yardımcısı Kırşehirli hemşehrimiz Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, eğitimin içinde bulunduğu sorunların çözümü için hükümetten eğitim sisteminin “1+8+4” önerisini yeniden değerlendirilmesini istedi.
Kırşehirli hemşehrimiz CHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında kesintisiz öğretim ile ilgili önerisini sundu. 1 yıl okul öncesi 8 yıl kesintisiz eğitim ve 4 yıl orta öğretim olmak üzere, eğitim sisteminin “1+8+4” önerisiyle yeniden değerlendirilmesini istedi.
LİYAKAT ESAS ALINSIN!
Yıldırım Kaya “Biz yıllardır aynı şeyi söylüyoruz. Liyakat esas alınsın diyoruz, sınav soruları çalınıp cemaat yandaşlarına dağıtılmasın diyoruz. Çocuklarımız zorla istemedikleri liselere yerleştirilmesin istiyoruz. Bütün okul müdürleri AKP’ye yakın kişilerden atanmasın, liyakat esas alınsın, yandaş sendika referansıyla idareci atanmasın ve öğretmenlerimize uygulanan mülakat kaldırılsın istiyoruz” dedi.
Sözleşmeli öğretmenliğin eğitim sisteminde tahribat yarattığını söyleyen Kaya “Kimi eş ve çocuklarından ayrı, aile bütünlükleri dağılmış, kimi borç batağı içinde, kredilerle yaşam mücadelesi veriyor. İnsanca yaşam standartları altında bir ücrete tabi yaşıyor. Ayrıca öğretmenlerimiz ve eğitim emekçileri kurulacak bir kooperatif altında bankaların tuzağına düşmeden konut edindirilmeli. Kredi prangasından kurtarılmalı” diyerek bu konuda adım atılması gerektiğini vurguladı.
MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ
Yıldırım Kaya, “Türk eğitim sistemi yoksul aile çocuklarını meslek liselerine yönlendiriyor halbuki ekonomik ve sosyal düzeyine bakılmaksızın bütün çocukların nitelikli eğitim almaya hakkı var. Meslek öğreteceksek buda nitelikli olmalı. Kullandığımız akıllı telefonları üreten beyinlere de ihtiyacımız var. ABD’li gençlerin ürettiği telefonları kıran değil, bunları üretecek kapasiteye sahip genç beyinleri yetiştirmeye ihtiyacımız var. Nitelikli teknisyen ve teknikerlere ihtiyacımız var. Bunu başarmanın yolu da bilimsel eğitimden geçmektedir. YKS sonuçlarına baktığımızda geçen yıla göre başarı oranlarının biraz daha düştüğünü görüyoruz. Lise türlerine göre bir lisans programına yerleşen öğrenci oranları;
Anadolu Liseleri: %29,61, Fen Liseleri: %52,77, Sosyal Bilimler Liseleri %64,47, İmam Hatip Liseleri: %15,80, Meslek Liseleri: %4,98 olarak gerçekleşti” diye konuştu.
“Yani en başarılı öğrenci kabul edilen Fen Liselerinde başarı yarı yarıya!” diye tepki gösteren Kaya “Biz eğitim sisteminin algoritmasını üniversite sınav kağıdını doldurmaya yönelik değil ülkeye faydalı birey, topluma değer katacak meslek insanı ve bilimi ileri taşıyacak fen ve bilim insanı olarak kurgulamalıyız” diye ifade etti. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .