CHP’de yerel seçim heyecanı…

CHP’de yerel seçim heyecanı…

04.10.2018

Yerel seçimlere altı ay gibi kısa bir süre kaldı. Gerek belediye başkan aday adaylığı, gerekse belediye meclis üyelikleri ve il genel meclis üyelikleri noktasında CHP’ ne ilgi bir hayli yüksek görünüyor. Bu ilginin getirdiği heyecan aynı zanda CHP tabanında da karşılık bulduğu için, CHP genelde seçime hazırlanma ve seçim çalışmaları noktasında bir hayli mesafe almış […]

Yerel seçimlere altı ay gibi kısa bir süre kaldı. Gerek belediye başkan aday adaylığı, gerekse belediye meclis üyelikleri ve il genel meclis üyelikleri noktasında CHP’ ne ilgi bir hayli yüksek görünüyor.
Bu ilginin getirdiği heyecan aynı zanda CHP tabanında da karşılık bulduğu için, CHP genelde seçime hazırlanma ve seçim çalışmaları noktasında bir hayli mesafe almış ve şimdiden 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak mahalli seçimler için tabanının harekete geçirilmesi konusunda eğitsel, sosyolojik ve psikolojik olarak yüksek bir algı yaratılmış durumda.
Kırşehirli artık yaşadığı kentin bir sosyal demokrat belediye başkanı tarafından idare edilmesini istiyor. CHP seçmeni de 24 Haziran’da Milletvekili, şimdi de Belediye Başkanlığını kazanmak istiyor.
Yerel seçimlere henüz altı ay gibi bir sürenin var olmasına rağmen diğer partilerde çok fazla hareketlilik görülmezken, Kırşehir’de CHP’de günler öncesinden hareketlilik başladı. Parti binası sürekli dolup taşıyor.
Belediye Başkan aday adayları kimisi kalabalık halk katılımlarıyla yarışta olduklarını ilan etmekte, kimisi de puslanmış havanın biraz daha berraklaşmasını beklemektedirler.
Sadece Belediye Başkan aday adayları değil, Belediye ve İl Genel Meclisi üyelikleri için de kıyasıya mücadele yaşanıyor. Bu da seçimlere CHP’nin hazır ve iddialı girdiğini gösteriyor.
Aday adaylıklarını açıklayan isimlerin ayrı olarak yaptıkları tanıtımlara Kırşehir halkının yoğun ilgi göstererek katılmasının elbette anlamlı olduğu da düşünülmelidir.
CHP tabanında gözlemlenen tüm bu istek ve heyecanın, artık yerel seçimlerin mutlak galibi olmak için yapılan planlı programlı çalışmanın belirli bir düzeye ulaştığının ifadesi olarak yorumlanmalıdır.
Özellikle CHP üyesi kadınların ve gençlerin meclis üyelikleri için yoğun ilgisi CHP açısından önemli bir gelişmedir.
CHP Kırşehir il ve ilçelerin örgütleri; gerek Belediye Başkan aday adaylarından, gerekse de İl Genel ve Belediye Meclis Üyesi aday adaylarından bir adım önde bu heyecan ve ilgiyi korumalı ve geliştirmelidirler.
Diğer partilerde çok fazla hareketlilik gözlemlenmezken CHP aylar öncesinden seçim startını verdi ve hareketlilik seçime kadar da zirve yapacağa benziyor. Ayrıca parti genel merkezi gözetiminde, il ve ilçe örgütleri tarafından seçim sandık kurulları oluşturulmuş, genel merkez tarafından hangi sandık çevresinde kaç seçmenin oy kullanacağı seçmen tespit edilmiş ve o seçim çevresi sandık görevlisinin kimliği belirlenmek suretiyle sürekli bir şekilde iletişim kurularak çalışmalara katkı sağlanmakta olduğu bilinmektedir.
CHP bu kez gerek parti genel merkezi, gerekse de il ve ilçe örgütleri olarak işi sıkı tutuyor. Tabi bu ciddi, planlı ve programlı tavandan tabana yapılan çalışmanın neticesi olarak algılamak daha doğru yaklaşım olur diye düşünmek gerekir.
CHP Genel Merkezinin il ve ilçe örgütlerini harekete geçirdiği, hatta iyi de bir ivme kazandırdığı açık seçik görülebilmektedir. Artık yerel örgütlerin hem üyelerinin ve hem de halkın ilgisini doğru algılamalı, doğru bir yaklaşım göstererek en üst seviye ye ulaşmayı başarabilmelidir.
Evet! Örgütlere düşen görev budur.
Yerel seçimlere kadar CHP, İYİ, MHP, AKP ve diğer partilerin seçim çalışmaları ile ilgili düşüncelerimizi objektif bir şekilde sesli olarak halkla paylaşmaya devam edeceğiz.
Yarınınız mutlu geleceğiniz umutlu olsun!

***

Siyasi kulislerde konuşulanlar…

Mahalli seçimler yaklaştıkça siyasi kulislerde de ciddi anlamda hareketlilikler gözlenmektedir. Gerçi AKP şu ana kadar ya ser verip sır vermiyor, ya da ilgisizlikten çok fazla konuşulmuyor.
MHP’de Belediye Başkanlığı için aday adayı olarak adı geçenler, meclis üyelikleri için adı geçenler zamanla konuşulsa da henüz partide yoğun bir hareketlilik görülmüyor.
İYİ Parti de işler sessiz ve derinden gidiyor. Orada bir belirsizlik var gibi ama İYİ Parti artık Türk siyasi hayatının önemli mihenk taşı olarak yerini aldı.
Asıl heyecan, coşku ve yarış CHP’de yaşanıyor. Belediye Başkan aday adaylığı için adı geçenler kulis çalışmalarına devam ediyorlar. Bunun yanı sıra Belediye Meclisi Üyelikleri de heyecanlı ancak İl Genel Meclis Üyeliğinde heyecan ve yarışın zirve yaptığı görülüyor.
CHP’nin halen İl Genel Meclis Üyesi olan A. Gazi Özer zaten değişmez aday. Gazi Dayı kendisinin yine ilk sırada olması gerektiğini her dost sohbetlerinde dillendiriyor.
CHP’nin Disiplin Kurulu Başkanı Zafer Atabey’in de adı uzun süredir, İl Genel Meclis Üyeliği için geçmektedir. Atabey Disiplin Kurulu Başkanlığından aday olacağı için belirlenen adaylık takvimi süresi içerisinde istifa edeceğini de bölge halkı ile yaptığı toplantı da açıkladı bile.
Ancak iyi bir İl Genel Meclis Üyeliği yapan, kalabalık bir seçmek kitlesinin olduğu bölgenin partili partisiz tam desteğini de alan bir Şevket Gümüş var o da aday.
Siyasi çevrelerce konuşulan ve “Özellikle Bağbaşı Mahallesi’nde sevilen, sayılan partiye yıllarca hizmeti geçen Mithat Mutlu’nun artık Meclis’te olması gerekir” diyenler bir hayli çoğunlukta.
Asıl İl Genel Meclis Üyeliği için adı geçen ve partiye hizmet etmiş bir partilinin tüm dengeleri alt üst edeceği ve dengeleri değiştireceği her ortam da konuşulmaktadır.
Şimdi bunları iyi yazıp çiziyoruz da bu parti sosyal demokrat bir parti, dolayısıyla başka partilere benzemez kadın ve gençlerin mutlaka söz sahibi olması gerekir. Eş dost ve akrabalarından gençliğin temsilcisi olarak Hasan Mızrak’ın da aday olması gerektiğini işitiyoruz. Bir de kadın temsilci mutlaka CHP adına mecliste olmalı artık.
Bu tabloya bakıldığı zaman biz işin içinden çıkamıyoruz, bu işin içinden çıkan varsa buyursun bir adım öne gelsin.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .