CHP’de Rifat Ertem, aday adaylığını açıkladı

CHP’de Rifat Ertem, aday adaylığını açıkladı

18.02.2015

CHP Kırşehir Milletvekili aday adayı Rifat Ertem:
“Her sorunun bir çözüm yolu ve çaresi vardır, umudumuzu yitirmek geleceğimizi yitirmek anlamına gelir”

ÇALIŞKANLIĞI ve dürüstlüğü ile tanınan Kırşehirli hemşehrimiz Noter Rifat Ertem, CHP’den Kırşehir Milletvekili aday adaylığını açıkladı.

Dün Şehri Gül Düğün Salonu’nda partililer ve vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında aday adaylığını açıklayan, ülke genelinin yanı sıra Kırşehir’in sorunlarına değinen CHP Kırşehir Milletvekili aday adayı Rıfat Ertem, çözüm ve vaatlerini de kamuoyuyla paylaştı.
Konuşmasına 11 Şubat 2015 tarihinde gerçekleşen ve ülkemiz adına kara ve utanılacak bir gün olarak hatırlanacak olan Mersin Tarsus’ta yaşanan olayla ilgili olarak, “Özgecan, insanlık dışı ve hunharca bir cinayete kurban gitmiştir. Bu menfur cinayeti nefretle kınıyor kederli ailesine baş sağlığı ve sabırlar diliyorum. Bu ve benzeri cinayetler ile kadına şiddet özellikle AKP iktidarında giderek artmıştır ve bu olayın sorumlularından birisi mevcut iktidardır. Mensuplarının ve yandaşlarının kadın aleyhtarı beyanları bu katillere cesaret vermiştir. Bu iktidar döneminde kadınlarımız hiçbir zaman bu kadar aşağılanıp hor görülmemiştir. İktidarın Sağlık Bakanı ‘Kadının tek kariyeri anneliktir’, iktidarın Diyanet İşleri ‘Hamile kadının sokakta gezemeyeceğini, kız ve erkek öğrencilerin bir arada okuyamayacağını ve el ele tutuşup gezemeyeceğini, kadının yüksek sesle gülemeyeceğini’ fetva olarak beyan etmemiş miydiler? İşte bu zihniyetin yarattığı sonuç bu ve benzeri olaylar olmuştur” değerlendirmesinde bulunarak başlayan CHP Kırşehir Milletvekili aday adayı Rifat Ertem, sözlerini şöyle sürdürdü:

DSC_0001 copy
“İlimizde genç ve işi olmayan insan sayımızın oranı % 40’dır. Yani gençlerimizin büyük çoğunluğu işsiz ve mutsuzdur. Yüksek tahsilini tamamlayan ve mezun olan gençlerimiz iş bulmak için Kırşehir’i terk etmekte ve Kırşehir’den göç etmektedir. Devlet ve özel sektör tarafından ve özellikle bu iktidar döneminde Kırşehir’e üretime yönelik bir sanayi yatırımı yapılmamıştır. Teşvik uygulamasında Kırşehir’in hala 4. bölgede olması ve bu yüzden teşvik indirim ve muafiyetlerinden çiftçimizin yararlanamaması sonucu çiftçinin üretimden vazgeçmesi.
Bunun yanı sıra Kırşehir’i temsil eden vekillerimizin ayaklarına kadar gelen bazı fırsatları, örneğin; Sütaş ve Panel Radyatör fabrikasını Aksaray’a Jant fabrikasını Ankara’ya ve Petlas ile Japonların yapacağı Lastik fabrikasını Çankırı’ya kaptırmaları gibi.
“Eğer işi sıkı takip edip bu yatırımları Kırşehir’e yönlendirebilselerdi işsizliği önlemede ciddi bir hamle yapmış olurlar, nüfusumuz azalmaz ve milletvekili sayımız da 2’ye düşmezdi. İl nüfusumuzun azalması ve milletvekili sayımızın 2 ye düşmesinin tek sorumlusu 12 yılı aşkın süredir iktidar olan AKP hükümeti ve Kırşehir’i temsil eden milletvekillerimizdir.
“Diğer taraftan birde Hızlı Tren Projesi vardı, ama akıbeti ne oldu bilemiyoruz. Herhalde hızlı trenin elektriği kesildi veya yakıtı tükendi de bir türlü Kırşehir’e gelemiyor. Resmi verilere göre 3 milyon gayrı resmi verilere göre de ülkemizdeki işsiz sayısı 5 milyon kişidir. Açlık sınırındaki nüfus sayısı 29 milyon kişidir. Ülkenin en büyük sorunu işsizliktir.
“Ülkemizde adaletsizlik giderek artmakta, hukuk adeta katledilmektedir. Kuvvetler ayrılığı ilkesi toz duman olmuş, yargı bağımsızlığı ortadan kaldırılmış ve dış politikada ülkemiz itibar kaybederek dünya ülkeleri arasında yalnızlaşmaya mahkum edilmiştir.
“Önceden tarım ülkesi olan ülkemizde tarım can çekişmektedir. Çiftçilerimiz girdileri pahalı olduğu için maliyet artıyor gerekçesiyle süratle üretimden uzaklaşmaya başlamıştır. Başta et olmak üzere tarımsal ürünleri de ithal eder olduk. Barbunya, mercimek, buğday gibi ürünleri dış ülkelerden ithal ediyoruz. Bu itibarla tarımımız S.O.S vermektedir son 5 yılda 3 milyon kişi toprağını terk etmiştir. Mercimeği Kanada’dan, buğdayı Rusya’dan, barbunyayı Özbekistan ve Kırgızistan’dan ithal ediyoruz. Oysa Türkiye’nin geleceği tarım ve hayvancılığa bağlıdır. Hollanda gibi küçük bir ülke 87 milyar dolarlık tarımsal ürün ihracından para kazanmaktadır. Neden bizde bunu başaramayalım?
“TOKİ politikası ile merkezi ve değerli arsalar TOKİ kullanılarak yandaş müteahhitlere peşkeş çekilmiştir.
TOKİ inşaatlarında çevreye büyük zararlar verilmiş, yeşil alanlar yok edilmiştir. Ekonomik gelişmede 19. sıradan 17. sıraya düşülmüş ve ekonomik büyümede tahminler tutturulamamıştır.
2 milyon 815 kişi bankalara borcunu ödeyememiştir.
“Eğitimin hali içler acısıdır herkesin İmam Hatipli olması için daha önceden başarıyla sürdürülen sistem değiştirilmiş 4+4+4 diye bir sistem uygulanmaya konulmuş ve laik eğitim sisteminden uzaklaşılmaya başlanılmıştır. Bu sistemi beğenmeyen çağdaş ve laik eğitimci ve yönetici öğretmenler görevlerinden alınarak onlar üzerinde baskı ve kıyım uygulanmıştır.
“Eğitimde bir marka olan ilimiz Kırşehir’de bu uygulama daha sert olmuş yaklaşık yöneticilerin % 75’i görevlerinden alınmıştır. Bu uygulama laik eğitim düzenine çok açık ve kabul edilemez bir saldırıdır. Halen 315 bin öğretmen atama beklemektedir. Öğretmenlerimizin maaş ve ders ücretleri yetersizdir. Geçinemeyen öğretmenlerimiz halen ek işler yaparak hayatını idame ettirmektedir. Milli Eğitim’de bazı dersleri zorunlu yapmak suretiyle ileride düşündükleri rejimi hayata geçirmek için sinsice çalışılmaktadır. Okullarda Osmanlıca bahane edilerek eski yazı dediğimiz Arapçaya yeniden dönme amaçlanmaktadır.
“90 yıllık reklam arası sona erdi diyen Balıkesir Milletvekili kendini inkar eden bir anlayışla Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet sayesinde milletvekili seçildiğini unutmuş ve gerçek amaçlarının ne olduğunu dolaylı yoldan ikrar etmiştir. Sayın vekil acaba kendisine seçme ve seçilme hakkını veren bu imkan olmasaydı milletvekili olabilir miydi? Nankörlüğün böylesi hiç görülmemiştir. İLO raporuna göre ülkemizde kadın yönetici oranı % 12,4’dür dünya sıralamasında bu konuda 94. sıradayız. Uganda ve İran’ın da gerisindeyiz.
“VAADLER VE ÇÖZÜMLER”
“Umudumuzu yitirmek geleceğimizi yitirmek anlamına gelir. Bu nedenle her sorunun bir çözüm yolu ve çaresi vardır. Bu bağlamda Kırşehir’imizin sorunlarının çözülmesi, göçün önlenmesi, işsizliğin kökünün kazınması ve gençlerimize sahip çıkabilmek için devletin ve reel sektörün Kırşehir’e üretime yönelik sanayi yatırımı yapmasının sağlanması ve bu hususta ısrarlı girişimlerde bulunulması. Ayrıca bunun için reel sektörün özendirilmesi ve destek verilip yardımcı olunması. Kültür turizmine önem verilmesi içeride ve dışarıda daha etkin reklam ve propaganda yapılarak yerli ve yabancı turistlerin dikkatinin çekilerek Kırşehir’in bir dünya kenti olmasının sağlanması. Termal turizmin canlandırılması ve bu konudaki eksikliklerimizin giderilip, turistler için Kırşehir’in cazibe merkezine dönüştürülmesi. Tarım ve hayvancılıktaki destek ve teşviklerin arttırılması Kırşehir’in gelişmişlik oran ve kriterine göre mutlaka 6. bölgeye alınması sağlanarak çiftçinin tekrar toprağına ve üretime döndürülmesi. Küçük el sanatları ve turistik eşya üretimine önem verilmesi, üretimin artırılması ve katılımın sağlanması için eğitim amaçlı kursların verilmesi ve bu işi yapanların teşvik edilip desteklenmesi. Organize Sanayi’nin sorunlarının bir an önce çözülmesi, sanayinin ana yola bağlanması ve dışarıdan yatırım yapmak isteyenlere kolaylık gösterilip yardımcı olunması. Ahi Üniversitesi’nde mühendislik fakültelerinin açılması ve Aşıkpaşa Üniversitesi’nin bir an önce kurulması için çaba gösterilmesi.
“Bu arada göz bebeğimiz gençlerimiz içinde koruma ve kurtarma projelerimiz vardır bu proje, tahsilini tamamlamamış okumamış, bir işi ve uğraşı olmayan boş gezen gençlerin topluma kazandırılması ve üretken hale getirilmelerini içerir. Ayrıca bu proje tüm tahsil çağındaki gençlerimizi uyuşturucu tuzağından kurtarma çalışma ve önlemlerini kapsar. Gençlerin enerjilerini üretimde değerlendirmek ve fazlasını sporla gidermek, sportif turnuva ve yarışmalar düzenlemek yine bu proje kapsamındadır. Gençlerine sahip çıkmayan milletler geleceklerine de sahip çıkamazlar.
“Bu arada bir Kırşehirli olarak bir konuyu da sizinle paylaşmak istiyorum. Basından ve TV’lerden öğrendiğimiz haberlere göre Özgür Suriye Ordusu elemanlarını eğitmek üzere Hirfanlı civarında bir eğitim kampı kurulacağı duyumlarını aldım. Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ anlayışıyla bağdaşmayan ve komşularımızın iç işlerine karışmama olgusuna aykırı bir durum olan bu uygulama ilimizin bu adla anılması bir Kırşehirli olarak beni üzer. Bu karar bir kere daha gözden geçirilmelidir.

DSC_0016 copy
“CHP iktidara geldiğinde kuvvetler aykırılığı ilkesi titizlikle korunacak. Yargının bağımsızlığı sağlanacak. İşsizliğin kökünün kazınması için gerekli çalışmalar yapılacak istihdam alanları yaratılacak. Yapılan sosyal yardımlar 2 katına çıkarılacak. Aile sigortası ile yoksul ailelere kadına verilmek üzere aylık bağlanacak. Emekliye dini bayramlarda bir maaş tutarında ikramiye verilecek ve emekli maaşları ihtiyacı karşılayacak düzeye çıkarılacak. Çiftçiye mazot 2 TL ye verilecek ve üretim maliyetleri düşürülecek. Teşvikler geliştirilecek ve muafiyetler arttırılarak çiftçinin soluk alması sağlanacak. Basın üzerindeki sansür ve baskılara son verilecek. Öğrenci harçları kaldırılacak. YÖK kaldırılacak. Üniversiteler özerk olacak. Vergi adaleti sağlanacak. Refahın paylaştırılması gerçekleştirilecek. Seçim barajı düşürülecek ve bu iktidardan mutlaka hesap sorulacaktır.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .