CHP’de kongre heyecanı

CHP’de kongre heyecanı

21.11.2019

CHP, Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları tarafından savaş meydanlarında kurulmuş Cumhuriyetin köklü çınarlarındandır. İşte bu nedenle ülkenin temel yapı taşlarıyla oynanmaya kalkışıldığında ilk tepkiyi gösteren siyasi partidir. CHP’de kongreler süreci başlamış ve devam etmekte, zaman içinde Genel merkezin kongrelerle ilgili gerek yazılı gerekse de sözlü açıklamaları, il başkanlarının açıklamaları basında yer almakta ve […]

CHP, Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları tarafından savaş meydanlarında kurulmuş Cumhuriyetin köklü çınarlarındandır. İşte bu nedenle ülkenin temel yapı taşlarıyla oynanmaya kalkışıldığında ilk tepkiyi gösteren siyasi partidir.
CHP’de kongreler süreci başlamış ve devam etmekte, zaman içinde Genel merkezin kongrelerle ilgili gerek yazılı gerekse de sözlü açıklamaları, il başkanlarının açıklamaları basında yer almakta ve hazırlıklar da tüm ilçelerde ve illerde yapılmaktadır. CHP kongrelerinde hep zenginlikler hakim olur, yani adaylar çıkar düşüncelerini yüksek sesle dile getirir, sorar ve sorgularlar. Kıran kırana bir yarış olur. Seçilene saygı gösterilir ve demokrasinin gereği olduğu kabul edilir, zaten doğru olanda budur.
Kırşehir’de de ilçelerin ve daha sonra yapılacak olan il kongresinin hazırlıkları parti yönetim kurulları tarafından yasal çerçevede yapılmaktadır. CHP’de parti üyeleri arasından mahalle ve köy delegeleri belirlenir, kongrede delegeler oy kullanmak suretiyle de yönetim kurullarını seçer. Bu günlerde bir tartışmadır sürüp gidiyor, delege nasıl belirlenecek, efendim partinin Anayasası olan tüzükte açık seçik yazılıdır. Ama uygularsınız, ama uygulamazsınız. Her nasıl yapılırsa yapılsın CHP’nin kayıtlı üyeleri arasından delege belirlenecektir. CHP’de biat eden delege olmaz, CHP’nin delegesi birilerinin askeri hiç olmaz, kendi iradesi ile oyunu kullanır. Zira hatır gönül delegesi değil Cumhuriyet Halk Partisi’nin delegesidirler. Geçmiş kongrelere baktığımızda kendi yazıp çizdiği delege ile seçim kaybeden yöneticilerde oldu.
Bu süreç hiçbir zaman basit düşünülmemelidir. Çünkü belirlenen mahalle ve köy delegeleri, ilçe başkanlarını, il başkanlarını ve yönetim kurullarını belirliyor. İl delegelerinin belirlediği kurultay üyeleri ise genel merkezi etkiliyor genel başkanı belirliyor. Genel başkan da ülke siyasetinin etkin belirleyicilerinden birisi olarak görev üstleniyor.
Esas olan kimlerin delege, kimlerin il, ilçe başkanı veya yönetim kurullarında görev aldığından ziyade, kongrelerden CHP’nin daha da güçlenerek çıkmasıdır.
İlk önce ilçelerin kongreleri yapılacak. Cumhuriyet Halk Partisinde İlçe başkanlıkları çok önemli. Zira ilçeler, partinin ana yükünü çeker.
Partinin programını halka anlatmakla sorumludur,
Partiye üye kazandırmakla sorumludur,
Örgütlenmeden sorumludur,
Seçim çevresinde, partinin oyunun artırılmasından sorumludur,
Seçim sandık görevlilerinin eğitiminden sorumludur,
Seçimde sandığındaki her bir oya sahip çıkılmasından sorumludur.
Kırşehir’de Merkez ilçe ve diğer ilçelerin seçilen başkanları yukarıda belirlediğimiz sorumluluklarını yerine getirmekle yükümlüdürler. Başarılı olmak için tüm bunları eksiksiz olarak yerine getirmelidirler.
Şunu biliyoruz ki, siyasetin niteliksel varlığı üyelerin nitelikleri ile doğru orantılıdır. Nitelikli üye nitelikli doru yönetimi seçme tercihini belirleyebilirse aynı doğrultuda başarı getirir. Bu kongrede seçilecek olan yönetim bundan sonra yapılacak olan bir erken seçim ya da seçimlerde yetkili olacağı için başarılı olması şiarıyla nitelikli üye, nitelikli yönetim ile çalışmalar yapmayı düşünecektir.
Kongreler partinin seçimlere ve iktidara hazır olduğunu, iktidarda neleri yapabileceklerini anlatan platformlar olarak bilinmektedir.
Kongrelerde, başarının yol haritası çizilir.
Kongrelerde, hedefler konuşulur.
Tartışmalar yapılır, başarı ve başarısızlıklar anlatılır.
Eleştiriler ve öz eleştiriler yapılır.
İşte CHP’de başlayan olağan kongre süreciyle birlikte tüm bunları, ilçelerin kongrelerinde, il kongrelerinde ve büyük kurultayda izleyerek yaşayacağız.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .