CHP’de 2017 kongre süreci

CHP’de 2017 kongre süreci

01.06.2017

CHP Genel Merkezi, aldığı karar ile 2017 Eylül ayı sonuna doğru kongrelerin gerçekleştirileceğini, bu sürecin Ekim ya da Kasım ayına da sarkabileceğini bildirmiş oldu. Önce İlçe başkanlıkları, sonra İl başkanlıkları kongrelerinin yapılacağı çalışma, söz konusu örgütlerde hareketliliğe neden oldu. Genel Başkan Sn. Kemal Kılıçdaroğlu; üyelerin inisiyatifiyle seçimlere gidileceğini belirtmesi ise, umudun bir başka yüzü. CHP […]

CHP Genel Merkezi, aldığı karar ile 2017 Eylül ayı sonuna doğru kongrelerin gerçekleştirileceğini, bu sürecin Ekim ya da Kasım ayına da sarkabileceğini bildirmiş oldu. Önce İlçe başkanlıkları, sonra İl başkanlıkları kongrelerinin yapılacağı çalışma, söz konusu örgütlerde hareketliliğe neden oldu. Genel Başkan Sn. Kemal Kılıçdaroğlu; üyelerin inisiyatifiyle seçimlere gidileceğini belirtmesi ise, umudun bir başka yüzü.
CHP Kırşehir İl Başkanlığı ve İlçe Başkanlığı kadroları da doğal olarak bu kongre sürecine yüzünü dönmüş bulunmakta. Partinin en eski omurgalarından en yenilerine doğru, 2019 başkanlık seçimlerine olan başarı refleksi ile bir birleşme, başarıya odaklanma, kimsenin kimseyi parti sınırları dışında bırakmadığı bir kongre erdeminin gerçekleştirileceği kendini göstermekte.
Başarının sağlanabilmesi için partinin gelmiş geçmiş tüm üyeleri, başkanları, çeşitli sıfatlara adayları, gençliği ve kadını 2017 Eylül ayında gerçekleşecek olan kongrenin barış içinde bir yarış ve 2019 başkanlık seçimlerine doğru bir galibiyet kongreleri olacağı mesajını vermiş bulunmakta.
Yıllardır Kırşehir CHP örgütlerine önderlik eden, yıllardır, işinden, aşından, ailesinden ödün veren il ve ilçe başkanlarının, verdikleri emeklere eşdeğerle ” kesinlikle kazanmak için bunca emeği verdik ” söylemleri kadroların barış ve huzur içinde bir kongre gerçekleştireceğinin habercisi. Öyle ya, insan kazanmak için mücadele eder, aksi aldanmanın ötesinde bir şey değildir.
Keza kolay değil Kırşehir İl Başkanı Yılmaz Zengin’in verdiği mücadeleyi vermek. Onca zaman kendi sosyal hayatını bir kenara bırakıp CHP’nin başkanlığını, yoldaşlığını, emektarlığını yapmak. Yıllardır eli taşın altında duran Yılmaz Zengin’in verdiği emeği, hakkı ekseninde ağabeylik ederek örgütlerini barış içinde bir sofraya oturtarak; toplumcul, barışçıl, çoğunlukçu bir Kırşehir CHP’yi inşa edeceği de kaçınılmaz olacaktır.
Mevcut Merkez İlçe Başkanı Mehmet Beyhan’ın aynı oranda il başkanlığının ortak çerçevesi içerisinde bir kongre sistemini inşa etmesi gerektiği de, örgütçü çalışmanın geleneğine yakışır olacaktır. Hem CHP Kırşehir İl Başkanı Zengin’in, hem Merkez İlçe Başkanı Beyhan’ın bu kongre sürecinin sıradan bir kongre değil, öncelikle partinin, sonra 2019 başkanlık seçimlerinin gelişimine katkıda bulunacakları bir süreç olacağı bilincinde bir kongre kabiliyeti geliştirecekleri, parti üyeleri tarafından beklenilen en büyük umut.
Ancak, umudu geçmişin dinamikleri ile kurmak mümkün.
Kırşehir CHP, CHP tarihi kadar bir yaşam geçirmiş örgüttür. Ardında çok başarılı gençlik, kadın, başkan, milletvekili, belediye başkanı, ya da adayları bırakmış bir örgüttür. Örgütlü süreci geçmişin dinamikleri ile işlenilmesi halinde, parti üyelerinin de katılımı ile başarı sağlayacağı kaçınılmazdır.
CHP, yönetim kadrolarında gerçekten çok değerli isimler gelmiş geçmiştir. Onların yoldaşlıklarını, partili olmalarını, büyüklüklerini tartışmak, tartıya koymak, yok saymak bir partili olarak körlüktür.
Kırşehir Belediye Başkanlığı yapmış, Kırşehir’in alt yapısından tutun, sosyal şehir olmasına kadar muazzam emekleri olan Dr. Cahit Gürses’in yiğitliği şehir halkı tarafından hala konuşulmaktadır.
İl başkanlığı yapmış Dr. Uğur Gönül’ün aydınlığı, çağdaşlığı ve partisine olan katkıları geride bıraktığı en güzel siyasal izlerdir.
Yine İl Başkanlığı yapmış, şimdiki CHP İl Genel Meclisi Üyesi Sayıın Gazi Özer’in toplumun her türlü bireyi ile olan samimi ilişkileri, partiye adadığı onulmaz maddi manevi emekleri nasıl yok sayılabilir.
Eski eksende, CHP Kırşehir ailesine çokça katkıları olan Akpınar ailesinden Kemal Akpınar’ın derin sosyal demokratlığı ile gelen dönemin Milletvekili adayı oğlu Oktay Akpınar.. Sonra ailesinin ve partisine olan sevdasını rüzgarını sürdüren Dr. Deniz Akpınar. Emekleri nasıl yok sayılabilir.
Yeniye doğru geldiğimizde. Kırşehir sosyal demokrasisine ve partisine çokça emekleri olmuş rahmetli İbrahim Ağabeyimiz. Belediye Meclis Üyesi İbrahim Bayram, ışıklar içinde uyusun, gecesini gündüzüne katıp çalıştı. Onunla birlikte partinin her türlü hamle ve dersini çok iyi bilen Eski Merkez İlçe Başkanı Alper Sezen. Nasıl yok sayılabilir.
Dönemin Belediye Başkanı adayı Levent Akça, Dr. Deniz Akpınar, Milletvekili adayı Rıfat Ertem, Osman Kök, İsmet Denizkan, Mehmet Ali Ekici…
Milletvekili Hüseyin Bayındır, Coşkun Gökalp. Eski İl Başkanı Mithat Mutlu, Şeref Karaosmanoğlu. Nasıl yok sayılabilir.
Eski Merkez İlçe Başkanı Şefik Tekin, hani o yoğun genç ve kadın kadroları ile tanıdığımız, döneminde gelişen seçimlerde parti oy çıtalarını yükselten, partinin idealleri uğruna kan ter içinde kalan, büyüklüğüyle herkesi kucaklayan bir başkan. Nasıl yok sayılabilir.
Yine Eski Merkez İlçe Başkanı Fevzi Akkuş, yeni değildir onun siyaset tarihi, uzun soluklu sol eksenli bir siyasetçidir, gölgesinde çok genç yetişmiştir, ağabeyliğinin geride bıraktığı izler, yazmaya kalksam çok çok yoldaşlık yüklüdür. Nasıl yok sayılabilir.
Yine örgütün en donanımlı taşı, PM. Üyesi Yıldırım Kaya, sendikal mücadeleden, siyasallaşmaya değin ulusal anlamda önderliklerde bulunmuş, şahsım dahil olmak üzere çok kuşağa siyasal katkı ve öğretmenliği olmuş aydın şahsı, nasıl yok sayılabilir.
Bu ihtişamlı geçmiş ve kadrolarla üye sandıklarının mahalle mahalle konularak delege yapısını ortaya çıkarmak en adil ve en demokratik bir seçimin inşası gerçekleşecek, eskilerin şaibe oylamaları yerle bir edilmelidir. Bu kuvvetle CHP’nin başarısı gerçek bir başarıya gitmelidir.
Eski kadroların ise, yeni kadrolara yol vermeleri ise başarı kazanmanın bir başka yoludur. Eskiler tecrübelerini alacak yeni adaylara ve kadrolara desteklerini verecek CHP’nin kaderine katkıda bulunacaklardır.
Keza kimse kimseyi yok saymayacak, partinin baba malcılığını yapmayacak, kibirlenip böbürlenmeyecek, kafasındaki tuzak oyunlarla partinin başarı kaderine mani olmayacaktır. Çünkü her biriniz bir ömrü çürütüp gider, ardınızda yaralı bir parti, adınızı taşıyan kirli bir efsane bırakırsınız.
Keza; ufak bir tiyo,
Dr. Deniz Akpınar’ın yaklaşık 1000 oy ile Dr. Cahit Gürses’in yaklaşık 1000 oy ile, geçmiş ve sonralarında alınan CHP oylarına karşı nasıl bir başarı sağladıklarını, aynı zamanda nasıl seçim kaybettiklerini hatırlatmak isterim.
Düşünün, başarı akıl, kadro, ısrar ile mümkündür.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .