CHP Kongresine bakış

CHP Kongresine bakış

14.12.2017

Bilindiği üzere, 17 Aralık Pazar Günü Saat 11:00’de Kırşehir Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Kongresi gerçekleştirilecek olup, bu kongre, sonuç ne olursa olsun, geçmişte 17 – 25 Aralık’ta süre gelen yolsuzluk ve haksızlıklara karşı yine, yeni, yeniden bir başkaldırı olacaktır. Türkiye’nin aydınlığına karşı bir meş’ale daha yakmanın, umudu parlatmanın, Türkiye’nin tam bağımsızlığına ve demokrasi arayışına […]

Bilindiği üzere, 17 Aralık Pazar Günü Saat 11:00’de Kırşehir Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Kongresi gerçekleştirilecek olup, bu kongre, sonuç ne olursa olsun, geçmişte 17 – 25 Aralık’ta süre gelen yolsuzluk ve haksızlıklara karşı yine, yeni, yeniden bir başkaldırı olacaktır. Türkiye’nin aydınlığına karşı bir meş’ale daha yakmanın, umudu parlatmanın, Türkiye’nin tam bağımsızlığına ve demokrasi arayışına yoldaş olmanın kongresi olacaktır.
Gerçekleşecek olan kongrenin süreci ve işleyişine ilişkin, bugüne dek gerek parti üyeleri, gerekse kamuoyu tarafından tartışma ve eleştirilerde bulunuldu. Çoğunlukla haklılığı hedef gösteren bu eleştiri ve tartışmalar sonuçlarını yine, üzülerek ifade ediyorum; ayrışma, kopma ve bıkkınlık ile sonuç buldu. Tartışmaların en önemli yanı, her zaman olduğu gibi Kırşehir CHP delegelerinin üye oylamaları yapılmaksızın doğrudan yazılarak seçim kuruluna verilmiş olması.
Bütün herkesin bu endişeyi tartıştığı şu dönemlerde, aklıma gelen ilk soru şu oldu; bahis konusu edilen bu delege ağalığını partiye inşaa eden, bu tipik delege sistemini yıllandıranlar asıl kim?
Bunu biliyoruz. Hatta bu asılların 20 yıldır partiye mal ettiği, bu sisteme rağmen bugün çıkıp suçlu başkalarıymış gibi aklanmaya kalkmak, eşkâl siyaseti yaparak birilerinin ismini devreye sokup kullanmaya kalkmak, geçmişte olduğu gibi bugüne kadar tüm ilçe başkanlarının aniden görevden alınma, görevden düşürülme gibi çomak oyunları oynamak üzerine çıkıp; dürüst siyaset, ahlaki siyaset, başarı siyasetinden pervasızca bahsetmek nasıl bir tutumsuzluk ve şuursuzluktur?
Partinin kaderini bugünlere getirerek, ayak oyunlarıyla partiyi ve partilileri muazzam bir enkazın eşiğine sürükleyip, üstün körü, kara şanzıman siyaset yapmak maalesef aklı ve ruhu yurtseverliğe basmayanların rezil hamleleridir. Birilerinin adamı ve değnekçisi olmaktan müthiş haz duyan, üye gerçeğini kendi kişisel çıkarları uğruna kullanıp, harcayamadığı üyeyi karalamaya çalışan, bir kaç kişi ile yaşamayı yetinen, başarı ve mücadeleden uzak, bu akıl yoksunu insanların, kurumun ideallerini ve parti üyelerinin umutlarını hiçe saymaya asla hakları yoktur.
Bu anlamda, nereden bakarsanız bakın, Cumhuriyet Halk Partisi’nin delegeleri özgür delegelerdir. Tüm siyasi parti delegelerinden öte demokrasiye, yurtseverliğe, barışa ve özgürlük tutkusuna gönül vermiş delegelerdir.
Parti üyelerinin temel değerleridir ve aile bireyleridir. Bu durumda da olsa, saygı duyulmak isterler ve istemeleri haklarıdır. Delegeler, birilerinin delegeleridir, askerleridir diye ortaya atılan iddialar, ne kadar da o delegeleri yazana atıfmış gibi görünse de, delegelere dayatılan bir saygısızlıktır.
Tartışma ve eleştirilerin haklı yanları da var elbette. Mevcudun yönetimi öteden beri başarı sağlayamamış, tek bir çıta dahi parti oylarında yükselme söz konusu olmamıştır. Bu gerilemenin gerçekte kaynağı gerçekten bu mudur? Bunu da sorgulamak gerekir. Her seçim sürecinde kendi aşiret potansiyelini güden parti içi darbecilere de bakmak lazım. Aynaya bakmak lazım aynaya, “ben kimim, ne olabilirim?” diye.
Amerikan siyasetinin kıçımıza dayandığı şu günlerde birlik ve birleşik olmak yerine, ayrışmak ve bir bir yok olmak müthiş bir geriliktir. Daha iddialı ve yüzünü başarıya dönmüş bir parti mücadelesi için iki yol var; ya mevcutlara, kenardan izleyenler dahil olacak. Ya da mevcutlar kenarda kalanları mücadeleye dahil etmenin yolunu bulacak. En çirkin olan, ihtimal ise bir çoklarınızın dedikodularla aranızda kaynattığınız ama birbirinizin yüzünüze söyleye cesaret dahi edemediğiniz ve benden de daha iyi bildiğiniz o demokratik olmayan ihtimaldir.
Yapılacak olan kongrenin bu fikri hedeflerle yapılmasını, herkesin taşın altına elini koymasını diliyor, Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin birer aile olduklarını belirtmek istiyorum.
CHP bireyleri, bacıdır, kardeştir, ağabeydir, candır. CHP’nin temelinde sevgi ve mücadele vardır. Barış vardır, kardeşlik vardır. Birimizin başarma pahasına gücü yetmiyorsa diğerinin gücünün mücadeleye dahil etmesi vardır. Bu uğurda, parti kardeşliğini bölmeye çalışanları, ahlak duvarlarını delmeye çalışanları, yalana, çamura yatanları, kendi sosyal yaşamdaki hukuksuzluklarını unutup başkalarına hukuk ahkâmı kesmeye çalışanları, partinin menfaatine terlemek yerine yalakalığı bileyenleri bir kenara bırakıp en iyilerle görkemli bir yürüyüş başlatılmasını arzu ediyorum. Yaşasın CHP, Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Türkiye.
Adaylara ve kongrede emeğe geçecek olan tüm yol arkadaşlarıma başarılar diliyorum.YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

cezmi Doşaner

Deniz bey,
Kutlarım. Yazınızı arşivime almak istiyorum ama site izin vermiyor.
word olarak gönderebilirseniz sevinirim.
Saygılarımla….Cezmi Doğaner Hollanda

20.12.2017, 22:37

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .