CHP Kırşehir Milletvekili İlhan’dan Tarım Bakanı’na soru önergesi

CHP Kırşehir Milletvekili İlhan’dan Tarım Bakanı’na soru önergesi

09.08.2018

Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Milletvekili İlhan Kırşehir’in ve ülkemizin sorunlarına Çiftçilerden başladı. Milletvekili Metin İlhan, dün Türkiye Büyük Meclis Başkanlığı’na bir önerge vererek. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmasını istedi. Kırşehir’de insanların gelirinin önemli bir bölümünü tarım oluşturduğuna dikkat çeken Milletvekili Metin İlhan, yönelttiği soruların Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafında yazılı […]

Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Milletvekili İlhan Kırşehir’in ve ülkemizin sorunlarına Çiftçilerden başladı.
Milletvekili Metin İlhan, dün Türkiye Büyük Meclis Başkanlığı’na bir önerge vererek. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmasını istedi.
Kırşehir’de insanların gelirinin önemli bir bölümünü tarım oluşturduğuna dikkat çeken Milletvekili Metin İlhan, yönelttiği soruların Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafında yazılı olarak yanıtlanmasını isteyerek şunları söyledi:
“Kırşehir üretim potansiyelinin önemli bir bölümünü tarım oluşturmaktadır. Ekonomik kalkınmanın temel yapı taşlarından biri olan tarımla ilgili gerçekçi ve uygulanabilir politikalarla üreticinin desteklenmesi; çeşitlilik ve verimin arttırılması, şehrimiz ekonomisine katma değer bir döngünün oluşmasını sağlayacaktır.
“2018 yılında Kırşehir ilinde kuraklık, don, dolu, sel ve su baskınlarının yoğun olarak meydana gelmesi sonucu, ekili ürünlerin zarar gördüğü gözlenmiştir. TMO tarafından ürün alımı için belirlenen fiyatlar bir önceki yılın çok gerisindedir. Örneğin; nohut için 2017 yılı alımı 4.750 TL ile 7.000 TL arasında; 2018 yılı alımı ise 3.250 TL olarak belirlenmiştir.
“Bu bağlamda;
“1. Toprak Mahsulleri Ofisi, Kırşehir’de ürün fiyatı belirlerken hangi reel ekonomik etkenleri baz almıştır?
“2. Üreticinin kuraklık, don, dolu, sel ve su baskınları gibi üretimden kaynaklanan zararları üzerine Bakanlığınızca üreticiyi destekleyici bir çalışmanız var mıdır?
“3. TMO’nun Kırşehir ili için belirlediği fiyatlar yukarıda da belirtildiği üzere bir önceki yılın epey altındadır. Bu durum, spekülasyon yolu ile üreticiyi, fiyat manipülasyonu yapan tüccarın eline düşmekten kurtaramamaktadır. Üreticiyi mağdur eden bu fiyat manipülasyonundan kurtarmak için Bakanlığınızın yapmış olduğu bir çalışma var mıdır?
“4. Afet borç ertelemesinde üreticiye yıllık %20 – 25 oranında faiz uygulanmaktadır. Bu faiz oranları neye göre belirlenmektedir? Zira Türkiye Merkez Bankası’nın 2018 yılı için enflasyon tahmini % 13,4 iken böyle bir uygulamada enflasyon oranı neden dikkate alınmamaktadır?”
Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir Milletvekili İlhan, sadece çiftçilerin değil Kırşehir halkını tüm sorunlarını TBMM’de dile getireceğini söyledi. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .