“CHP iktidarında herkes rahatlayacak”

“CHP iktidarında herkes rahatlayacak”

09.06.2018

Ankara 2. Bölge Milletvekili adayı Kırşehirli hemşehrimiz Yıldırım Kaya: “CHP iktidarında herkes rahatlayacak” Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyesi ve Ankara 2. Bölge Milletvekili Adayı Kırşehirli hemşehrimiz Yıldırım Kaya’nın seçim bürosu partililerle ve Kırşehirlilerle adeta dolup taşıyor. Onlardan fırsat buldukça seçim çalışmalarını yürütmek üzere seçmenlerle buluşuyor. Günlerdir Keçiören; İncirli, Etlik, Aşağı Eğlence’de esnaf ziyaretleri gerçekleştiren […]

Ankara 2. Bölge Milletvekili adayı Kırşehirli hemşehrimiz Yıldırım Kaya:
“CHP iktidarında herkes rahatlayacak”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyesi ve Ankara 2. Bölge Milletvekili Adayı Kırşehirli hemşehrimiz Yıldırım Kaya’nın seçim bürosu partililerle ve Kırşehirlilerle adeta dolup taşıyor. Onlardan fırsat buldukça seçim çalışmalarını yürütmek üzere seçmenlerle buluşuyor.
Günlerdir Keçiören; İncirli, Etlik, Aşağı Eğlence’de esnaf ziyaretleri gerçekleştiren Yıldırım Kaya, “Esnafımıza bir dokunup bin ah işitiyoruz. Esnaf geçim derdinde, herkesi gelecek kaygısı sarmış. Ne olacak bizim halimiz? diyorlar” ifadesini kullandı.
Kırşehir’de uzun yıllar eğitimci olarak görev yapan ve Kırşehir Belediye Başkanlığı’na da aday olan Yıldırım Kaya yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Biz esnaf ve sanatkarlarımızın yaşadığı sorunları çok iyi biliyoruz. Bu nedenle CHP 2018 Seçim Programı’nda esnafımızı rahatlatacak çok önemli başlıklara yer verdik. Sıfır faizli kredi, sıfır stopaj, masrafların vergiden düşürülmesi, haksız rekabete son verilmesi, ruhsat kolaylığı, dükkan kredisi ve Esnaf Bakanlığı’nın kurulması bunlardan bazıları. CHP iktidarında esnaf ve sanatkar rahatlayacak. Esnafın; kira, araç gideri gibi işyeri masraflarını vergiden düşürülmesini sağlayacağız. Suriyelilerin vergiden ve yasal yükümlülüklerden muaf tutularak haksız rekabet etmesini önleyeceğiz. Sosyal güvenlikte esnaf aleyhine olan farklılıkları ortadan kaldıracağız. Ruhsat işlemlerinin esnaf odaları tarafından yapılmasını sağlayacağız. Kredi Kefalet Kooperatiflerini güçlendirmek için kredi miktarlarını artıracağız. Esnafın düşük faizli ve uzun vadeli kredilerle kira öder gibi dükkan sahibi olabilmesini sağlayacağız. Esnaf Bakanlığı kuracağız. Esnafın kira stopajını kaldıracağız. Esnafın, yıllık ödedikleri vergi ve prim miktarı kadar, sıfır faizli kredi kullanabilmesine olanak tanıyacağız.”
“SİME-SEN YOK SAYILIYOR”
Kırşehirli hemşehrimiz Yıldırım Kaya, yaptığı açıklamada, SİME-SEN/Sivil Memurlar Sendikası’nın durumları hakkında da bilgiler verdi.
Kaya, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “2011 yılında askeri işyerlerinde çalışan sivil memurların kurduğu bir sendika. Sendika kurma haklarının engellenmek istenmesine karşı, verdikleri hukuki mücadeleyi Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla kazandılar.
Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nde çalışan 40 bini aşkın sivil memuru kapsıyor. Yaklaşık olarak 12 bin üyesi var. SİME-SEN üyelerinin en büyük sorunu adeta yok sayılmaları. Yıllarca sendika hakları için yürüttükleri mücadeleyi, şimdi de maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesi için yürütüyorlar. Askeri personelin aldığı ücret zammı ve iyileştirmelerden faydalanamıyorlar. Asker ve polislerle ayni işyerlerinde çalışmalarına, neredeyse aynı işi yapmalarına rağmen büyük bir ayrımcılığa maruz kalıyorlar. Ücretler arasında adeta bir uçurum var. Türkiye şartlarında askeri personelin aldığı maaşların da yetersiz olduğunu biliyoruz. Sivil memurlar ise askeri personelin aldığı maaşının yarısını dahi alamıyor. Sivil memurların maaş ve sosyal haklarının makul bir seviyeye çekilerek, mağduriyetlerinin bir nebze giderilmesi gerekiyor. Askeri işyerlerinde çalışan sivil memurlar, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na bağlı olmalarına rağmen çoğu haktan yaralanamıyor, büyük bir ayrımcılığa maruz kalıyor. Ücret artışı ve özlük haklarından faydalanamıyor. Fazla çalışma ücreti alamıyor. Kritik bölgelerde görev yapan sivil memurlara terör tazminatı ödenmiyor. İşyerine ulaşım bedeli verilmiyor. Çalıştıkları kurumların sosyal tesislerinden yararlanamıyor. Unvan değişikliği sınavı yapılmıyor. Anayasamızda yasaklanmasına rağmen, askeri işyerlerinde çalışan kamu çalışanlarına adeta “angarya” uygulanıyor.
CHP iktidarında hiçbir çalışan ayrımcılığa maruz kalmayacak. Gerekli yasal düzenlemeler yapılıp, tüm ayrımcılıklar düzeltilene kadar SİME-SEN’in yanında olacağız. Haklı mücadelelerine her zeminde destek vereceğiz.”
YILDIRIM KAYA ALTINDAĞ YENİDOĞAN’DA
Altındağ’ın gecekondu semtlerinden Yenidoğan’a giden Yıldırım Kaya’ya buradaki Kırşehirli hemşehrilerimiz de büyük destek verdi.
Kaya, “Altındağ deyince ilk akla gelen semtlerden biridir Yenidoğan. Ankara’nin merkezinde, Ulus’u gören, Kızılay’a 10 dakika mesafede, en eski yerleşim yerlerindendir. Ankara’nın göbeğinde olmasına rağmen bu avantajını kullanamamış/kullandırılmamış, çarpık kentleşmenin örneği… İşsizlik ve yoksulluk oranının yüksek olduğu bir semt. Başlatılan Kentsel Dönüşüm Projesiyle de Yenidoğan’ın gerçek sahipleri mağdur edilmiş, yoksul ve dar gelirli insanlar yerlerini, yüksek gelirli insanlara bırakmak zorunda kalmış. Yeni binalarda artık hayat seviyesi daha yüksek insanlar yaşıyor. Suçla ve suçlularla birlikte anılan semt insanı, bir kez daha mağdur edilmiş. İşsizliğin, yoksulluğun, evsizliğin çözümü, hükümetlerin doğru politikalarıyla mümkündür. CHP iktidarında; işsizlik ve yoksullukla çok ciddi mücadele edilecek. Yoksullara, Aile Maaşı bağlanacak, su-elektrik-ısınma yardımı yapılacak, tüketici kredisi borç faizleri silinecek, düşük faizli ev kredisi verilecek, ek istihdam sağlanacak” dedi.
CHP 2018 Seçim Bildirgesi’nde işsizlikle, yoksullukla mücadele planının açıklandığını belirten Yıldırım Kaya, CHP iktidara geldiğinde yapacaklarını anlatarak şunları söyledi:
“Yoksulluğa son vereceğiz: GSS (Genel Sağlık Sigortası) primleri devlet tarafından ödenen, Yeşil Kart sahibi her haneye aylık 1.000 TL Aile Maaşı bağlayacağız. Aile Maaşı bağlanan ailelere; aylık 25 TL su, 50 TL elektrik ve kış aylarında 100 TL ısınma desteği vereceğiz.
“İşsizliğe son vereceğiz: 1 milyon 200 bini kadrolu kamu personeli olmak üzere, en az 4 milyon 200 bin kişi için ek istihdam sağlayacağız.
“Taşeron işçileri kadroya alacağız: Kapsam dışı bırakılan 500 bin taşeron işçiyi ilk 6 ayda kadroya alacağız.
“Asgari Ücreti arttıracağız: Asgari ücreti net 2.200 TL’ye çıkartacağız.
Emeklinin gelirini artırıp ikramiye vereceğiz: En düşük emekli maaşını 1.500 TL’ye çıkartacağız Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere birer maaş ikramiye vereceğiz.
Borç faizlerini sileceğiz: 26.05.2018 tarihi itibarıyla takibe düşmüş kredi kartı ve tüketici kredisi borç faizlerini sileceğiz. Anaparayı uzun vadede tahsil edeceğiz. İlk evim kredisi vereceğiz: Evi olmayan ailelere “İlk Evim Kredisi” vereceğiz. Aylık %0,5 kamu bankalarından üst limiti 300 bin TL olan peşinatsız kredi verilecek. Kredi kullanmış yurttaşlarımıza da aynı koşullarda yeniden finansman olanağı sağlayacağız.” (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .