CHP 96 YAŞINDA

CHP 96 YAŞINDA

09.09.2019

CUMHURİYET Halk Parti (CHP) tüm yurtta olduğu gibi Kırşehir’de de 96. Yaş gününü kutluyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 96. kuruluş yıldönümü kutlamaları bugün Cacabey Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile başladı. CHP İl Başkanlığı binası önünde toplanan partililer Cacabey Meydanı’na doğru yürüdü. Törene Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, CHP İl Başkanı Baran Genç, ilçe […]

CUMHURİYET Halk Parti (CHP) tüm yurtta olduğu gibi Kırşehir’de de 96. Yaş gününü kutluyor.
Cumhuriyet Halk Partisi’nin 96. kuruluş yıldönümü kutlamaları bugün Cacabey Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile başladı. CHP İl Başkanlığı binası önünde toplanan partililer Cacabey Meydanı’na doğru yürüdü.
Törene Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, CHP İl Başkanı Baran Genç, ilçe belediye başkanları, parti yöneticileri ile çok sayıda partililer katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından CHP İl Başkanı Baran Genç, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Cacabey Meydanı’nda toplanan partililer çelenk sunma töreninin ardından dağıldı.
CHP İl Başkanı Baran Genç, partisinin kuruluşunun 96, yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı. Genç açıklamasında, “CHP’nin kuruluşunun 96. Yıl dönümünü kutluyoruz. Bizim için özel gün. Ebedi Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘İki büyük eserim var. Birisi Türkiye Cumhuriyeti, birisi de Cumhuriyet Halk Partisidir’ diyerek CHP’ye olan sevgisini ifade etmiştir. Aslen CHP’nin 96. Yıl dönümünü kutluyoruz fakat Gazi Paşa, kutlamaların ilk yılında 1924 yılında ki kutlamalarda ‘Aslında CHP birinci yaşını değil 5. Yaşını kutluyor diyerek’ partinin ilk kongresi olarak Sivas Kongresini işaret etmişti. 25 Yıl sonra Kırşehir Belediyesini kazanmış olmak CHP açısından inanılmaz değerli bir olgu, sadece Kırşehir’de değil, Akpınar ve Boztepe ilçelerinde de belediyeleri almış olmak bizler için ayrı birer gurur kaynağı” dedi.
Kuruluş yıldönümü kapsamında akşam Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde çeşitli etkinlikle devam etti.
Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 96’ncı kuruluş yıl dönümü nedeniyle partililerle birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti.
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, beraberindeki heyet ve partililerle Aslanlı Yol’dan yürüyerek, Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, Anıtkabir merdivenlerinde hatıra fotoğrafı çektirerek, Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Kılıçdaroğlu, şunları yazdı:
“Silah arkadaşlarınızla birlikte 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattığınız milli mücadelenin ve sizin kararınızla partimizin ilk kurultayı olarak da kabul ettiğimiz Sivas Kongresi’nin 100’üncü yıldönümlerini gururla kutladık. Bugün ise 9 Eylül 1923’te Halk Fırkası adıyla kurduğumuz partimizin 96’ncı yıl dönümü nedeniyle huzurunuzdayız. CHP, ulusumuzun birliğine ve bütünlüğüne, vatanımızın bağımsızlığı ile ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesine kararlılıkla bağı olanların partisidir. Bu kararlılığın verdiği güçle ifade etmek isterim ki ‘iki büyük eserim’ olarak nitelediğiniz, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve partimizin kuruluşunun yüzüncü yılında karşınıza, cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmış kadrolar olarak çıkacağız. Kimseyi ötekileştirmeyen, tüm yurttaşlarımızı kucaklayan demokrasi ve adalet mücadelemiz, ilke ve devrimlerimizin yol göstericiliğinde hedefine ulaşacak. Bu düşüncelerle size ve silah arkadaşlarınıza hayatını kaybetmiş tüm CHP’lilere demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirmiş yurttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyor, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”
CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, daha sonra Anıtkabir’deki İsmet İnönü’nün mezarını ziyaret etti.
CHP‘NİN TARİHİ
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 9 Eylül 1923’te siyasi faaliyetlerine başlayan CHP, 96 yıldır Türk siyasetindeki varlığını sürdürüyor.
Kurtuluş Savaşı sonrasında ulusal egemenliğe dayalı, tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak isteyen Atatürk, ülkeyi hem yeni bir yönetim şekli hem de siyasi partilerle tanıştırdı.
Bu kapsamda, ülkenin ilk siyasi partisi olan “Halk Fırkası”, Atatürk tarafından kuruldu. Adının başına 1924’te “Cumhuriyet” sözcüğü eklenen parti, 1935’teki 4’üncü kurultayda “Cumhuriyet Halk Partisi” adını aldı.
Cumhuriyetin ilk yıllarında “Cumhuriyetçilik”, “Halkçılık”, “Milliyetçilik” ve “Laiklik”i dört temel ilke olarak benimseyen CHP, 1935’te buna “Devletçilik” ve “Devrimcilik” ilkelerini de ekledi. Bu ilkeler, partinin amblemine de yansıtılarak “altı ok” simgesi benimsendi.
Dünyanın en uzun soluklu birkaç partisinden biri olan CHP, 1923’ten 1950’ye kadar aralıksız iktidarda kaldı. CHP, 1950’li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyle muhalefetin kurumsallaşmasında önemli rol oynadı.
Bülent Ecevit’in genel başkanlığı döneminde, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi de diğer siyasi partilerle birlikte kapatıldı. Parti daha sonra 3821 sayılı yasaya dayanarak kuruluşunun 69’uncu yıl dönümü olan 9 Eylül 1992’de tekrar açıldı.
KILIÇDAROĞLU 7. GENEL BAŞKAN OLDU
Atatürk’ün vefatının ardından 26 Aralık 1938’de gerçekleştirilen 1. Olağanüstü Kurultay’da İsmet İnönü, CHP Genel Başkanlığı koltuğuna oturdu. ”Milli Şef” unvanı verilen İnönü, CHP’de 33 yıl genel başkanlık yaptı.
CHP’de genel başkanlığa Atatürk ve İnönü sonrasında Bülent Ecevit, Hikmet Çetin, Altan Öymen, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu seçildi. Kılıçdaroğlu, 22 Mayıs 2010’dan bu yana CHP Genel Başkanlığı görevini sürdürüyor.
CHP, bugüne kadar 36’sı olağan, 18’i de olağanüstü olmak üzere 54 kurultay gerçekleştirdi. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .