“ÇEVRE YOLU KIRŞEHİR’İN VE MAKİSSOS’UN KADERİDİR”

“ÇEVRE YOLU KIRŞEHİR’İN VE MAKİSSOS’UN KADERİDİR”

25.03.2015

5 yıldızlı Makissos Termal Otel Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Altın, gazetemizde yayınlanan “Kırşehir çevre yolunda yatırımcı sözünü tuttu, sıra siyasilerin çevre yolu sözünde!” haberini değerlendirdi:
“Bilinmelidir ki Makissos Kırşehir meselesidir ve Kırşehir’in sicilidir. Devamı gelirse ilimiz kalkınır, devam etmez kapanır ise termal turizm sayfası da kapanır. Bence bu tip yatırımlar olmaz ise Kırşehir olarak tek milletvekili nüfusuna düşeriz”

“Sormak isterim şimdiye kadar birisi desin ki birini tutup. İkna ettim, getirdim, Kırşehir’e yatırım yaptırdım diyemez!”

“Cumhuriyet tarihinin en büyük özel sektör yatırımını ortaklarımı ikna ederek Kırşehir’e kazandıran şahsımdır.”
“En büyük temennim örnek olmuşuzdur bundan sonra bizden daha büyük babayiğitler çıkar, bizden daha büyük ya da eşdeğer yatırımları Kırşehir’e kazandırır”

makissos otel44 copy

ŞEHRİMİZ Akbayır mevkiine 2007 yılında bir grup Kırşehirli hemşehrimizin bir araya gelerek yapımına başladığı ve bitirilerek dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılan 5 yıldızlı Makissos Termal Otel Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Altın, gazetemizde yayınlanan Kırşehir çevre yolunda “Yatırımcı sözünü tuttu, sıra siyasilerin çevre yolu sözünde!” haberini değerlendirdi.

Yıllardır Kırşehir gündeminde olan çevre yolunun yılan hikâyesine dönmesi Kırşehir’de herkesin olduğu gibi Makissos Termal Otel yöneticilerinin de haklı tepkilerine neden oluyor.
Dönemin başbakanı bugünkü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl ki Ahilik kutlamalarında yapım sözü verdiği çevre yolunun 25 milyon liralık kamulaştırma bedeline takıldığı için bir türlü başlanamadığı bildirilirken, Kırşehir’de termal turizmin öncüsü olan ve 2007 yılında “çevre yolu yapılacak” sözü verilerek bir grup hemşehrimizin yapımını başlatarak hizmete açtığı Makissos Termal Otel ile Ahi Evran Üniversitesi umudunu, kaderini ve geleceğini çevre yolu projesinin yapımına bağladı.
Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri projeye başlanabilmesi için önce kamulaştırmanın yapılması gerektiğini, bunun da Kırşehir Belediyesi’nin görevi olduğunu bildirerek topu Belediye’ye atarken, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin 25 milyon lirayı bulan kamulaştırma için tek başına Belediye’nin bu işin altından kalkamayacağı için ciddi bir katkı sunamadığı bildiriliyor.
Çevre Yolu’nun son durumuyla ilgili Makissos Termal Otel Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Altın’ın görüşlerine başvurduk. Otel sahipleri olarak kendilerinin sözlerini yerine getirip, oteli tamamlayıp, hizmete açtıklarını, ancak çevre yolu sözü verenlerin hala bu sözlerini yerine getiremediklerini belirterek bu konuda üzgün ve kırgın olduklarını açıkladı.

oğuz altın  copy
Oğuz Altın, konuyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Kırşehir milliyetçiliği ruhu ile başladığımız ve Eylül 2013’te dönemin Başbakanı, bugünkü Cumhurbaşkanımızın katılımı ile hizmete açtığımız kurucu ortağı ve halen yönetim kurulu başkanı olduğum Kırşehir’imizin tek kalkınma seçeneği termal turizmin öncü projesi Makissos Termal Otel Kırşehir’e yapılan en büyük özel sektör yatırımıdır. Cumhuriyet tarihinin en büyük özel sektör yatırımını ortaklarımı ikna ederek Kırşehir’e kazandıran şahsımdır. En büyük temennim örnek olmuşuzdur bundan sonra bizden daha büyük babayiğitler çıkar, bizden daha büyük ya da eşdeğer yatırımları Kırşehir’e kazandırır.
“Yatırıma 2007 yılında ağabeylerim, hemşerilerimiz Ercan-Mehmet Malkoç, Kadir Ardıç, Kocamanlar ailesi ve Özerdemler ailesi ile start verdik. Kırşehir’de bu ölçekte daha önce hiç özel sektör yatırımın olmadığını Kırşehir’de herkes çok iyi biliyor. Ben de 8 yıldır yoğun Kırşehir’de olduğumdan da bildiğimden bizden sonra da hiç bir ciddi özel sektör yatırımı yapmak için de talep dahi olmamıştır. Yatırımın her aşamasında ilimizin yöneticileri ile beraber her süreci yeni öğrenerek yatırımımızı hizmete açtık bu süreçlerde kamuoyunun bildiği bilmediği birçok zorluklar ile mücadele ettik. Yatırımımızın son aşamasında diğer ortakların ayrılması ve Bülent Sungur ağabeyimin aramıza katılımı ile projemiz görkemli bir açılış ile hizmete girmiştir. Bülent Sungur 6-7 ay gibi kısa sürede çok ciddi paralar harcayarak yatırımı ayaklandırmış ve oteli belli bir seviyeye getirmiştir.”
PROBLEMLER NELER?
“Şunu ifade etmek isterim ki Kırşehir termal kaynakları olmasına rağmen termal turizm anlamında çok zor bir bölge, ilk olmamız hasebi ile tüm zorluklar ile mücadele içindeyiz. En büyük problemimiz yol, yani ulaşılabilirlik. Sizin de haberinizde belirttiğiniz üzere çevre yolu otelin can damarı ve olmazsa olmazı. Bu yüzden otel kapanabilir desem abartmış olmam. Otelimizin önündeki çevre yolu yapılıp Ankara-Kayseri trafiği buraya çekilmeden kimse ilimizde 5 yıldızlı termal otel olduğunu bilmiyor ve anlamıyor bile. Mevcut yoldan geçenler tepede bir bina olduğunu görüyor. Bu ne kamu binası mı, okul mu diye soruyorlar. Hatta bazen Kırşehirli olduğumuzu bilen arkadaşlarımız arayıp bize soruyo memleketinden geçiyorum tepedeki bina nedir diye? Otel deyince dağın başında ne işi var diye takılıyorlar. Hatta o kadar ki ‘yatırımı yaptınız bir yolu neden yaptıramadınız diyerek eleştiriyorlar.
“Çevre yolu ve şehre bağlantı yolunun (Grand Terme Otel’den direk otele çıkan yol) bir an önce yapılması gerek. Özellikle çevre yolu meselesi gerçekten 100 milyon liralık bir yatırım yapılmış. Şehrin bu sektörden başka seçeneği yok. Kalkınma için buna rağmen doğru dürüst tabela koyacak ve yönlendirme yapacak trafiği olan bir yolu olmaması ulusal medyaya yansıyabilecek komik ve aşırı trajik bir durum. Yatırımın başında dönemin valisi, belediye başkanı ve vekilleri ile Grand Terme Oteli’nin orda büyük bir termal su figürleri olan giriş kapısı ile başlayan ve otelimize kadar açılacak şehir bağlantı yolu konuşmuştuk. Yol kenarında da yatırımcılar için otel parselleri ayırıp termal oteller caddesi oluşturabilineceğini önermiştim. İl olarak tanınırlık ve bilinirlik olmadığından insanlar Kırşehir’de termal ve bizim ölçekte otel olacağını bilmiyorlar. Bu anlamda şirket olarak Ankara ve Kayseri’de reklam pazarlama yapıyoruz ama il olarak tanıtım olmayınca bu işler bir yere kadar gidiyor.”
Özel olarak tasarlanmış 180 standart, 2 bedensel engelli, 18 süit oda ve 1 adet kral dairesinde konaklarken suyun şifası ile konforu ile hizmet veren Makissos Termal Otel’in yaşadığı sorunları ve sıkıntıları da bizimle paylayan Oğuz Altın sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kırşehir olarak turizm bölgesi olmadığımızdan nitelikli eleman sıkıntısı da hat safhalarda. Kozaklı’dan dolayı fiyatlar düşük kalıyor. Kozaklıda oteller bizim otele göre çok vasat ama çok ucuza oda satıyorlar bu da ister istemez bizi etkiliyor.
“Biz otel yatırımı yapan en vizyonlu yatırımcıların yapacağı her şeyi denedik. Bu işi en iyi bilenlerden de danışmanlık alarak, alınması gereken tüm aksiyonları aldık. Otelimiz fiziki anlamda takdir görüyor. İşletme anlamında da en iyi ekipleri dışarıdan getirdik. Reklam pazarlama anlamında her yolu deniyoruz ama belirttiğim bu sorunlar aşılmadan bu yatırım ayakta duramaz. Memlekete, hemşehrilerimize söz verdik; yatırımı hizmete açtık ama başta çevre yolu olmak üzere problemler çözülmedikçe devam etmek zor görünüyor.
KIRŞEHİR İÇİN DÜŞÜNCELER
“Ankara, Kayseri, Kırşehir’de ticari faaliyetlerde bulunmuş bir Kırşehirli olarak yıllardır şikayet edilen neden Kayseri ile Ankara arasına sıkışmışız gelişememişiz inanın bunu benden daha iyi kimse tarif edemez.30 yıl önce Kayseri Kırşehir’den küçüktü belki eşitti. Tarlasında sucuk ya da kablo yetişmiyordu ama bu alanlarda sanayileştiler. Bir il yaşayanların potansiyeli ile kalkınır ya da kalkınmaz. En büyük sorunumuz dedikodu ve yanlış işlere, konulara odaklanmamız.
TANITIM-BİLİNİRLİK
“İlimizde turizm sektörü bizden önce hiç olmadığından Kırşehir’de bırakın termal kaynaklar ve termal otel olduğunu bilmeyi ülkemizde çoğu insan Ankara-İstanbul gibi illerde yaşayan hemşerilerimiz de bilirler. Kırşehir deyince ilçemi diye sorularla karşılaşılıyor bazen. Dolayısı ile acil ilimizi tanıtmalıyız. Tanıtım fonu kurmayı düşünmeliyiz. Bu fonda Belediye, Valilik ve mevcut yatırımcılar katkı sunarak olmalı ve büyük illerde merkezlerde, havalimanlarında, otogarlarda ilimizdeki tarihi kültürel varlıkları, Ahiliği ve termal kaynaklarımızı tanıtarak ilgiyi ilimize çekmeliyiz. Yatırımcı ancak bu yolla ilimize çekilir.
“Sormak isterim; şimdiye kadar biri desin ki birini tutup, ikna ettim, Kırşehir’e yatırım yaptırdık diyemez. Ortaklarım, ağabeylerim Bülent Sungur, Ercan ve Mehmet Malkoç kendi alanlarında Ankara’da çok başarılı tanınan, kendilerini ispat etmiş insanlar. Biz de babam Mehmet Ali Altın ile başlamak üzere iki nesildir Kırşehir’e hizmet eden aileyiz. Ben Kırşehir’in bu yatırımın içinde olan insanlara çok şey borçlu olduğunu düşünüyorum. Bu yatırım sayesinde ilimiz termal anlamda bir Afyon bir Yalova olduğu zaman, onlarca otel açıldığı zaman Kırşehir halkı geriye dönüp bu işi başlattığımız için bizi hayırla ve müteşekkirlikle anarlar diye inanıyorum. Bu bizim en büyük karşılığımız olacaktır.
“Bilinmelidir ki Makissos Kırşehir meselesidir ve Kırşehir’in sicilidir devamı gelirse ilimiz kalkınır, devam etmez kapanır ise termal turizm sayfası da kapanır. Bence bu tip yatırımlar olmaz ise tek milletvekili nüfusuna düşeriz.”
Yaklaşan seçimler öncesi görüşlerini sorduğumuz Oğuz Altın “Kısaca şunu ifade etmek isterim bence merkezi hükümet vekil kim olursa olsun yapacağı devlet yatırımlarını hastanedir, okuldur vs planlayıp yapıyor zaten. Seçimimizi özel sektör yatırımı getirecek istihdam artıracak ilimizin reklamını en iyi yapacak potansiyeli olanlardan yana yapmalıyız” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .