“Çevre yolu Kırşehir için olmazsa olmazdır”

“Çevre yolu Kırşehir için olmazsa olmazdır”

04.04.2015

Vali Necati Şentürk, 26 milyon liralık kamulaştırma sıkıntısı nedeniyle bir türlü başlanamayan çevre yolunun son durumunu gazetemize değerlendirdi…
“Çevre yolu Kırşehir için olmazsa olmazdır”

VALİ copy

SON günlerde Kırşehir gündeminde bulunan Çevre Yolunun son durumuyla ilgili gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e değerlendirmelerde bulunan Vali Necati Şentürk “Kırşehir’in gelişimine büyük katkı sunacağına inandığımız Çevre Yolu mutlaka hayata geçirilmeli. Çünkü çevre yolu Kırşehir için olmazsa olmaz bir sorunudur” dedi.

Bugünkü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yılki Ahilik kutlamalarında Kırşehir halkına yapım sözünü verdiği çevre yomlunun 26 milyon lirayı bulan kamulaştırma bedeli nedeniyle bir türlü başlanamaması Kırşehir’de herkesin tepkilerine neden oluyor.
Çevre yolunun Otel ve Ahi Evran Üniversitesi, Makissos Termal Otel ve Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere büyük bir bölgeyi yakından ilgilendirdiğinin altını çizen Vali Necati Şentürk, çevre yoluna bir önce başlanması için kendisinin elinden geleni yaptığını, ancak kamulaştırmakla yükümlü olan Kırşehir Belediyesi’nin de 26 milyon liralık bütçesinin olmaması nedeniyle gerçekleşemediğini söyledi.
Bu konuda hükümetin ya da Ulaştırma Bakanlığı’nın mutlaka maddi destek vermesi gerektiğini, ancak bakanlığın böyle bir uygulamasının olmaması nedeniyle ellerinden fazla bir şey gelmediğini de ifade eden Vali Necati Şentürk,bu konuda siyasilerin, Belediye Başkanı’nın ve sivil toplum kuruluşları ile diğer kurum ve kuruluşlarının hükümet nezdinde girişimlerde bulunmasının en uygun davranış olacağını kaydetti.
2007 yılında Kırşehir eski milletvekili Mikail Arslan’ın başlattığı çevre yolu Kırşehir için, geçtiği güzergahları çok yakından ilgilendiriyor.
Kırşehir’de termal turizmin öncüsü olan ve 2007 yılında “çevre yolu yapılacak” sözü verilerek bir grup hemşehrimizin yapımını başlatarak hizmete açtığı Makissos Termal Otel ile Ahi Evran Üniversitesi umudunu, kaderini ve geleceğini çevre yolu projesinin yapımına bağlıyor.
Otel sahipleri yatırım sözünü tutarken, Kırşehir’i yöneten ve söz veren milletvekilleri, belediye başkanları, hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bile bu sözlerini yerine getiremedi.
Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri projeye başlanabilmesi için önce kamulaştırmanın yapılması gerektiğini, bunun da Kırşehir Belediyesi’nin görevi olduğunu bildirerek topu Belediye’ye atarken, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin 26 milyon lirayı bulan kamulaştırma için tek başına Belediye’nin bu işin altından kalkamayacağı için ciddi bir katkı sunamadığı bildiriliyor.
Özbağ’dan başlayan, Meytaş-Üniversite-Makissos Termal Otel-Güneykent ve Organize Sanayi Bölgesi güzergahından geçmesi planlanan çevre yolu adeta yılan hikayesine döndü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, geçen yıl Başbakan olarak Ahilik kutlamaları sırasında çalışmaların devam ettiğini ve inşaatına en kısa sürede başlanacak dediği çevre yolu projesinde hiçbir somut çalışmanın olmadığını belirten Kırşehirliler, milletvekillerini göreve davet ettiler.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .