Cevizde makineli hasat üreticiyi memnun etti

Cevizde makineli hasat üreticiyi memnun etti

18.10.2017

KIRŞEHİR’DE lezzeti ve ince kabuğu ile bilinen Kaman cevizinin hasadında ceviz soyma makinelerini kullanan üreticiler, üründe zayiatı en aza indirdi. Ceviz üreticisi Murat Önal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cevizin sıcakta kurumaması ve içinin kararmaması için erken hasat yapıldığını belirterek, içinin alınması için de ceviz soyma makinelerinin kullanıldığını söyledi. Eylül ayının ortalarında başlayan ceviz hasadının büyük […]

KIRŞEHİR’DE lezzeti ve ince kabuğu ile bilinen Kaman cevizinin hasadında ceviz soyma makinelerini kullanan üreticiler, üründe zayiatı en aza indirdi.
Ceviz üreticisi Murat Önal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cevizin sıcakta kurumaması ve içinin kararmaması için erken hasat yapıldığını belirterek, içinin alınması için de ceviz soyma makinelerinin kullanıldığını söyledi.
Eylül ayının ortalarında başlayan ceviz hasadının büyük oranda tamamlandığını ifade eden Önal, ceviz soyma makinelerinin de giderek yaygınlaştığını vurguladı.
Birçok üreticinin bu makineleri kullanarak ürün zayiatlarını en aza indirmek için gayret gösterdiğini dile getiren Önal, şunları kaydetti:
“Bölgelere göre eylül ayının ortalarında ve ekim ayının ilk haftasında hasadımız başlar. Bu yıl ürünümüz güzel. Rekolte beklentimiz yüksek. Bu yıl ki cevizlerimizin aroması istediğimiz düzeye ulaştı. Kaman cevizi gibi yüksek aromaya sahip başka ceviz türü bulamayız. Kaman Ceviz Festivalinde istenilen tanıtım da yapıldı. Cevizin güneşte kurumaması ve içinin kararmaması için olgunlaşma dönemine göre biraz erken hasat ediyoruz. Cevizlerin kabuklarını üründen ayırmak için de ceviz soyma makineleri kullanıyoruz. Bu bize büyük kolaylık sağlıyor. Makinelerde giderek yaygınlaşıyor.”
KIRŞEHİR (AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .