Çeklerde “karşılıksız” oranı yüzde 97 azaldı

Çeklerde “karşılıksız” oranı yüzde 97 azaldı

02.10.2017

Kırşehir’de 8 ayda 19 bin 171 çekin ödenmesi ibrazında gerçekleşirken, karşılıksız çek toplamı 472 oldu…

YILIN ilk sekiz ayında bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 artarak 500 milyar TL, toplam çek adedi ise yüzde 9 azalarak 13 milyon adet seviyesinde gerçekleşti.
Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre, Kırşehir’de de karşılıksız çeklerin oranı ibrazında ödenen çeklere göre yüzde 97 azalma gösterdi.
Kırşehir’de ibraz edilmesiyle birlikte ödenen çek oranları Ocak ayında 3 bin 164, Şubat ayında 2 bin 138, Mart ayında 2 bin 351, Nisan ayında bin 280, Mayıs ayında 3 bin 572, Haziran ayında 2 bin 363, Temmuz ayında 2 bin 643, Ağustos ayında bin 660 olmak üzere 8 ayda 19 bin 171 çekin ödenmesi ibrazında gerçekleşti.
Kırşehir’de karşılıksız çek oranları, Ocak’ta 99, Şubat’ta 48, Mart’ta 65, Nisan’da 22, Mayıs’ta 78, Haziran’da 75, Temmuz’da 64, Ağustos’ta 21 olmak üzere 8 ayda 472 çek karşılıksız işlemi gördü.
Ocak-Ağustos döneminde parasal tutarı 11 milyar TL olan 303 bin adet çeke karşılıksız işlemi yapıldı. Karşılıksız işlemi yapılan 2 milyar TL tutarındaki 66 bin adet çek daha sonra ödendi.
Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37,5 oranında, adedi ise yüzde 42,4 oranında azaldı.
BANKALAR DA SORUMLULUK ALMALI
Çek oranlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,4 artarak 500 milyar TL oldu. Toplam çek adedi ise yüzde 9 azalarak 13 milyona düştü. Çeklerin karşılıksız çıkmasını önleyici yeni düzenlemeler yapılmalı. Bu noktada bankalar sorumluluklarını artırmalı” dedi.
Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ve adedinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla büyük azalma olduğunu vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, karşılıksız veya protestolu çekler konusunda bankaların da sorumluluk alması gerektiğini belirterek, “Bankalar çek hesabı açtırmak isteyen kişinin sosyal ve ekonomik durumunu iyi analiz edip araştırmalı. Dükkanın açılış tarihini, denetimlerini iyi yapmalı. Çekin karşılıksız çıkma riskini önleyici yeni düzenlemeler de yapılmalı. Bankalar müşterilere özel bir ticari arşiv tutabilir. Böylelikle güvenilir müşteri ayırt edilir, mağduriyetler azalır. Bu arşivde ticari sicillerine işlenmeli. Karşılıksız çekler genel anlamda iç ticaretteki dengeleri bozuyor. Zincir şeklinde ticari döngünün bir yerden çeklerle tıkanmasının ucu ilgili ilgisiz herkese dokunuyor. Vatandaşlarımız da bu konuda dikkatli olmalıdır. Üretici ile müşteri arasında sözleşme yapılmalı, yazılı ve hukuki sürece uygun olmalıdır” şeklinde konuştu.
BU ARADA verilere göre, karşılıksız işlemi yapılan çekleri bankalara ibraz edilen çeklere oranı tutar olarak geçen yılın aynı dönemine göre 1,6 puan azalarak yüzde 2,3 olurken, adet olarak 1,3 puan azalışla yüzde 2,3 oldu.
Karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olurken, adetsel olarak en yüksek 5 il ise İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa oldu.
Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 8,3 ile Iğdır, yüzde 7,8 ile Ağrı, yüzde 5,5’lik oranlar ile Muş ve Mardin, yüzde 5,3’lük oranla Batman oldu. Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Karabük, Sinop ve Kastamonu oldu.
Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 5,7 ile Iğdır, yüzde 5,6 ile Ağrı, yüzde 4,4 ile Bitlis, yüzde 4 ile Batman ve yüzde 3,8 ile Mardin oldu. Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Sinop, Kastamonu ve Isparta oldu.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .