Çeke olan güven arttı

Çeke olan güven arttı

04.11.2017

Geçen yılın 9 ayına göre yüzde 44 azalan karşılıksız çek oranı Kırşehir’de yüzde 2,5’te kaldı…

KIRŞEHİR’DE 2017 yılının 9 ayında karşılıksız işlemi yapılan çek adedi 554 olurken, Ocak’ta 99, Şubat’ta 48, Mart’ta 65, Nisan’da 22, Mayıs’ta 78, Haziran’da 75, Temmuz’da 64, Ağustos’ta 19, Eylül’de 84 çek karşılıksız işlemi gördü.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre, 9 ayda karşılıksız işlem yapılan çek tutarının 11 bin 886 TL olduğu Kırşehir’de karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çek adedine oranı yüzde 2,5 oldu.

Kırşehir’de karşılıksız işlemi yapılan çek tutarları Ocak ayında 1.951, Şubat ayında 760, Mart ayında 1.050, Nisan ayında 542, Mayıs ayında      1.185, Haziran ayında 1.636, Temmuz ayında 994, Ağustos ayında 403, Eylül ayında 3.365 TL olarak kayıtlara geçti.

Kırşehir’de karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının bankalara ibraz edilen toplam çek tutarına oranı ise yüzde 2,6’da kaldı.

Karşılıksız çek oranlarında görülen azalmanın karekod uygulamasından kaynaklandığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, çeklere olan güvenin artığını belirterek, karşılıksız çek sayısının azalmasında çeklerde karekod uygulamasının etkili olduğunu ifade etti.

Çeklere olan güvenin arttığına dikkati çeken Palandöken, yılın ilk 9 ayında karşılıksız çıkan çek sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44 azaldığını vurguladı.

Palandöken, karşılıksız çek sayısının azalmasında ocaktan itibaren zorunlu olan çeklerde karekod uygulamasının etkili olduğuna işaret ederek, “Akıllı cep telefonlarından çek düzenleyenlerin sicilinin anında görülebilmesini sağlayan teknolojik uygulamalar, daha önce karşılıksız çek düzenleyenlere ikinci bir şans tanımıyor. Bu tür uygulamalar hamilin de keşidecinin de karşılıklı güveni açısından önem teşkil ediyor. Karşılıksız çek sayısındaki düşüşün en büyük sebeplerinden birisi de bu tür uygulamalar. Çeklere karşı kaybolan itibarın da böylelikle artacağını, karşılıksız çek sayısının daha da düşeceğini tahmin ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Son 8 yılda karşılıksız çeklerde yüzde 74 azalma olduğunun altını çizen Palandöken, yılsonunda karşılıksız çek sayısının yaklaşık 445 bin olacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinin Eylül 2017 Çek Raporu’na göre, yılın ilk dokuz ayında bankalara ibraz edilen toplam çek tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artarak 565 milyar TL, toplam çek adedi ise yüzde 9 azalarak 15 milyon adet seviyesinde gerçekleşti.

Ocak-Eylül döneminde parasal tutarı 12,5 milyar TL olan 333 bin adet çeke karşılıksız işlemi yapıldı. Karşılıksız işlemi yapılan 2,5 milyar TL tutarındaki 76 bin adet çek daha sonra ödendi.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 oranında, adedi ise yüzde 44 oranında azaldı.

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı tutar olarak geçen yılın aynı dönemine göre 1,7 puan azalarak yüzde 2,2 olurken, adet olarak 1,4 puan azalışla yüzde 2,3 oldu.

Ocak-Eylül döneminde karşılıksız işlemi yapılan çek tutarının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya olurken, adet olarak en yüksek 5 il ise İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu.

Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 8,3 ile Iğdır, yüzde 7,4 ile Ağrı, yüzde 5,5 ile Mardin, yüzde 5,4 ile Muş ve yüzde 5,3 ile Batman oldu. Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Karabük, Sinop ve Karaman oldu.

Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 5,5’lik oranlar ile Iğdır ve Ağrı, yüzde 4,4 ile Bitlis, yüzde 4 ile Batman ve yüzde 3,7 ile Mardin oldu. Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Sinop, Isparta ve Aksaray oldu.

(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .