Cansu Teke’den kardiyovasküler hastalıklarda beslenme önerileri

Cansu Teke’den kardiyovasküler hastalıklarda beslenme önerileri

04.01.2019

Şehrimizde faaliyet gösteren Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen Cansu Teke kalp rahatsızlıklarını önlemek için beslenme önerilerini açıkladı. Kalp-damar hastalıklarının 45 yaş üzeri erkeklerde, 55 yaş üzeri kadınlarda yüksek risklerle seyredebildiğini, riski arttıran önemli nedenlerin aşırı kafein tüketimi, sigara ve alkol tüketimi olduğunu ifade eden Cansu Teke, Kırşehirlileri hem kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını, […]

Şehrimizde faaliyet gösteren Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen Cansu Teke kalp rahatsızlıklarını önlemek için beslenme önerilerini açıkladı.
Kalp-damar hastalıklarının 45 yaş üzeri erkeklerde, 55 yaş üzeri kadınlarda yüksek risklerle seyredebildiğini, riski arttıran önemli nedenlerin aşırı kafein tüketimi, sigara ve alkol tüketimi olduğunu ifade eden Cansu Teke, Kırşehirlileri hem kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını, hem de sağlıklı beslenmelerini önerdi.
Diyetisyen Cansu Teke, konuyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada Kırşehir halkını uyararak şunları söyledi:
“Dünya ve ülkemizdeki ölüm nedenlerinin başından kardiyovasküler hastalıklar gelmektedir. Hastalık riski 35 yaşından sonra artmaktadır ve erkeklerde kadınlardan daha yüksek oranda görülmektedir. Aynı zamanda sosyoekonomik düzeyi yüksek olan bireylerde düşük olanlara göre daha yüksek oranda görülmektedir. Sağlıklı damar yapısı; bedenin her organına besin ve oksijen taşımaktadır. Yaşamın başından sonuna kadar bireylerin damar duvarlarında yağ ve bağ dokularının birikmesiyle plaklar oluşmakta, oluşan bu plaklarda damar yapısında bozulma, kan akışını engelleme ve dolayısıyla koroner kalp rahatsızlığına sebep olmaktadır. Kalp-damar hastalıklarında; beslenme tarzımızda yapacağımız ufak değişiklikler ilerleyen yaşlarda oluşabilecek sorunlardan bedenimizi koruyabilmektedir.
“Kalp-damar hastalıkları 45 yaş üzeri erkeklerde, 55 yaş üzeri kadınlarda yüksek risklerle seyredebilmektedir. Kroner kalp hastalıklarının ailesel olması riski arttıran önemli nedenlerdendir. Aşırı kafein tüketimi, sigara ve alkol tüketimi de hastalık riskini önemli ölçüde etkilemektedir. Aşırı kilolu olmak / obezite, hayvansal gıdaları fazla tüketmek (özellikle kırmızı et, kuyruk yağı, tere yağ gibi doymuş yağlardan zengin beslenmek riski arttıran nedenlerdendir). Bu hastalığın ortaya çıkma yaşını daha ileri yaşlara atmak, riski azaltmak için beslenmemize dikkat etmek bizi koruyacaktır.
“Daha sağlıklı damar yapısı için; beslenmenizde yağı azaltın. Doymuş yağlar yerine doymamış yağları tercih edin. (Kuyruk yağı yerine zeytinyağı harika bir alternatif olacaktır.) Günlük kolesterol alımınızı sınırlamanız gerekmektedir. Diyet lifi içeren besinlerin tüketimini arttırın. Daha fazla meyve-sebze tüketin. Günde 5-6 porsiyon sebze-meyve tüketin, tam tahıllı, kepekli, yulaflı ekmekleri tercih edin, haftada 2 kez kuru baklagil tüketin. Bu besinlerin tüketilmesi posa alımını arttırmanıza yardımcı olur.
“İdeal vücut ağırlığınızı koruyun. Fazla kilonuz varsa ideal ağırlığınıza ulaşmaya gayret gösterin. Fazla tuz tüketiminden kaçının. Kullanıyorsanız sigara ve alkolü hayatınızdan çıkarın. Stresi azaltın. Bol sıvı tüketmeyi unutmayın.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .