CANIM ANNEM…

CANIM ANNEM…

05.05.2016

Şair’e sormuşlar: Neden hep babalarla ilgili şiirler yazıyorsunuz? Anne sevgisini anlatan şiirler yazmıyorsunuz? Şair şu cevabı vermiş “Anneme olan sevgimi anlatabilecek kadar şair değilim !” Gerçekten anneleri anlatmak için şair olunmalı ki onları biraz olsun anlatabilmek için sayfalar, kitaplar dolusu şiirler yazılsın. Aslında ben böyle bir günlük kutlamaları, bir günlük hatırlamaları sevmiyorum sevmeyeceğimde… Mesele anne […]

Şair’e sormuşlar:
Neden hep babalarla ilgili şiirler yazıyorsunuz?
Anne sevgisini anlatan şiirler yazmıyorsunuz?
Şair şu cevabı vermiş “Anneme olan sevgimi anlatabilecek kadar şair değilim !”
Gerçekten anneleri anlatmak için şair olunmalı ki onları biraz olsun anlatabilmek için sayfalar, kitaplar dolusu şiirler yazılsın. Aslında ben böyle bir günlük kutlamaları, bir günlük hatırlamaları sevmiyorum sevmeyeceğimde… Mesele anne ve anneler olunca kelimeler dize gelir… Gerçi kelimeler bazen kifayetsizdir izahta.
Annelerdir bütün çocukları sevindiren, güneş yüzlü anneler, gücümüze güç, umudumuza umut katan anneler.
Karşılıksız tek sevgi annenin çocuğuna duyduğu sevgidir. Ben kendi çocuklarımda senin sevgini buldum. Ve seni ne çok sevdiğimi bir kez daha anladım, iyi ki varsın annem.
Beni benden çok sevdiğine inandığım tek insansın sen. Hakkını nasıl öderim. Senin kucağın, senin merhametin, senin yüreğin, senin şefkatli bakışın kimsede yok.
Sabırlısın, sıcaksın, şefkatlisin, koruyucumsun, bağışlayansın. Annemsin. Anneciğim benim, hüznümü sevince dönüştüren tek insansın. Dünyada kimseyi seni sevdiğim kadar sevemem, sevmedim de, bağlanmadım da. Sınırsız bir sevgi, anlatılmaz bir sevgiyle beni seven annem. Her zaman senin karşında masum ve sevgine muhtaç nazlı bir çocuk gibiyim. Çünkü sen benim annemsin. Belki de bir tek sana nazım geçiyor, nazımı bir tek çeken sensin. Beni benden çok tanıyansın, bilensin. Bana sarıldığın zaman tüm dertlerimi yok edensin. Sen yemeden bize yedirdin, sen giymeden bize giydirdin, sen gülmeden bizi hep güldürdün, biz uyumadan sen asla uyumadın. Mutsuzluğunu bize hiç belli etmedin. Hüznün varsa bunu hep gizli yaptın. Acını hep mutluluğa çevirdin, biz üzülmeyelim diye.
Canım Annem,
Senin varlığın her şeyiyle bana hayat veriyor. Senin o sevgin, vazgeçilmez sıcaklığın, beni hep ısıttı.
Ne zaman zorda kalsam bana hep bir çıkar yolu buldun, karanlıkta kaldığımda ay gibi parlayan ışığım, soğukta üşüdüğümde içimi sıcacık ısıtan sevginle her zaman yanımda oldun. İyi ki varsın ve iyi ki benim annemsin, senin gibi annem olduğu için Allah’ıma sonsuz şükürler olsun, seni çok seviyorum. Bu dünyadaki en güvenli sığınağım senin kucağın. Benim annem olman ise bu dünyadaki benim en büyük şansım.
Meğer dilimdeki ve beynimdeki en güzel kelime senin adımmış. Sana her seslenişimde ya acım bitiyor ya da sevgim coşuyor. Nereye gidersem gideyim ışığının altında sevginle uyuyorum hep. Doğru yolu bulmayı,düzgün insan olmayı, kimsenin hakkını yememeyi, namuslu, şerefli, onurlu, iyi niyetli, yardımsever …………………….. kısaca iyi bir adam olmayı hep senden öğrendim. Anneciğim, bir günümde yani bir tek bu günümde değil her günümdesin. Fedakârlık, sevgi, sabır ve güzellik ne demek tarif et diye sorsalar ; “Sen varken ben yoktum. Sen açken ben toktum, şimdi de, sonra da basımın tacı annem” derim. Seni unutmadığımı bugünde bilmeni istedim. Benim için her şeye katlanan, her zaman yanımda olan, değeri hiçbir bedelle biçilemeyen dünyanın en güzel annesisin.
Kırşehir’de yaşayıp, dün çocukken sana kızdıklarımı bugün ben yapıyorum anne. Aslında senin küçük bir kopyanım. Çünkü senden bir parçayım. Umarım senin kadar sevgi dolu bir insan olurum… Senin duaların bize güç veriyor, kötülükten koruyor. Hayatta unutamayacağım tek yüz senin yüzün annem. Seni ne kadar çok seviyorum desem de biliyorum ki senin beni sevdiğin kadar sevemeyeceğim. Senin hakkını hiç ödeyemem. Zaten senin hakkın ödenmez ki… Allah bile cenneti senin ayaklarının altına sermiş annem. Senin karşında, sana karşı hep toprak gibi sessiz ve altta olalım diye. Sana saygıda, sevgide kusur etmeyelim diye…
Annelerimizi çok sevelim, onların hayır dualarını hep alalım, onlara “öff” bile demeyelim, hem bu dünya da hem de gerçek alemde huzurlu ve mutlu olmak istiyorsak onları bu dünyada mutlu edelim… Başta başımın tacı biricik annem olmak üzere tüm annelerimizin ellerinden hürmet, saygı ve minnetle öpüyorum.
Bir gün değil bir ömür olan ANNELER gününüz kutlu olsun…
Battal ÇELİKYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .