ÇANAKKALE: EMPERYALİZME İNDİRİLEN İLK DARBE

ÇANAKKALE: EMPERYALİZME İNDİRİLEN İLK DARBE

19.03.2016

18 Mart Çanakkale savaşlarının ve zaferinin 101. yıldönümüdür. Demek ki bu savaşın atmosferinde doğan çocuklar günümüzün dedesi olmuşlar, düşmanın değişik kılık ve yöntemlerle tekrar Anadolu’yu parçalama hesaplarının yapıldığı yılları görmüşlerdir. Yahya Kemal ne güzel söylemiş. “Yaşayan görür” yaşadılar ve şehitlerin yattığı ormanların bu ülkenin beyinsizlerince ateşe verildikleri faciayı da gördüler. Bildiğiniz gibi 1994 yılında Çanakkale […]

18 Mart Çanakkale savaşlarının ve zaferinin 101. yıldönümüdür. Demek ki bu savaşın atmosferinde doğan çocuklar günümüzün dedesi olmuşlar, düşmanın değişik kılık ve yöntemlerle tekrar Anadolu’yu parçalama hesaplarının yapıldığı yılları görmüşlerdir.
Yahya Kemal ne güzel söylemiş. “Yaşayan görür” yaşadılar ve şehitlerin yattığı ormanların bu ülkenin beyinsizlerince ateşe verildikleri faciayı da gördüler.
Bildiğiniz gibi 1994 yılında Çanakkale Şehitliği ormanları teröristlerce ateşe verilmişti. Ormanın, ağacın her zaman, her dönemde, her insan tipinin gereksinim duyduğu bir nimet olduğunu bilmeden,düşünmeden!
Şimdi Çanakkale Şehitlerini bu duygularla, bu hain eylemlerin ızdırabıyla anıyoruz. Çanakkale savaşları Birinci Dünya Savaşı içerisinde cereyan etmiştir. Düşman 5 Mart 1915’te Seddülbahirce Kumkale’den harekete geçti. 26. Alay’ın direnmesiyle çıkartma başarılı olamadı. Savaş 25 Şubat’ta başlamıştı.18 Mart 1915’te düşmanın ağır kayıplar vererek Boğaz’ı ele geçirme rüyası suya düştü,7 savaş gemisi Ege’nin sularına gömüldü. İtilaf devletleri başarısız oldu.
Anafartalar’da mağlup olan düşman bu kez Gelibolu civarında saldırdı.25 Nisan 1915 ‘de Mustafa Kemal Arıburnu cephesinden saldırıya geçti.19 Mayıs 1915’te Mustafa Kemal Conkbayırı ve Kireçtepe zaferiyle düşmana son darbeyi vurdu. Çanakkale savaşlarında Türk Ordusu daha doğrusu Türk Milleti 250 bin şehit vermiştir. İtilaf Devletleri de 400 bin ölüyle Çanakkale’yi terk etmek zorunda kalmışlardır. Çanakkale savaşlarında Türk Ordusu Avrupalı, Afrikalı, Avustralyalı ve Yeni Zelandalı kuvvetlere karşı kahramanca dövüşmüştür. Sekizbuçuk ay süren Çanakkale Savaşlarında Seddülbahir’de, Arıburnu’nda,Kumkale’de ve Anafartalar’da kahramanca çarpışan Türk milleti sinesinden yarattığı güvenle Mustafa Kemal ileride Türk rönesansının,Türk devriminin yeni bir cumhuriyetin lideri olacaktır. Çanakkale savaşlarının en büyük sonucu budur.
Rusya’ya, yardım etmek,Osmanlı İmparatorluğu’nu bir önce savaş dışı bırakmak ve çökertmek amacıyla Çanakkale’ye Boğaza saldıran itilaf devletleri amaçlarına varamamışlardır. Üstelik sonuçları bakımından da perişan olarak çekilip gitmişlerdir. Nitekim Rus ileri gelenlerinden birinin şu sözleri çok anlamlıdır.’’Boğazlar evimizin anahtarıdırlar. Dolayısıyla kıyılardaki topraklarıyla bizim elimize geçmelidirler.
Boğazların önemini Napolyon’da şu sözüyle vurgulamıştır. “Boğazlar kimin elinde olursa o Avrupa’ya egemen olur.’’ Zaten itilaf devletleri de şunları hesaplamışlardı:
Boğazlar ve İstanbul müttefiklerin eline geçerse Osmanlı Devleti barışı kabullenmek zorunda kalır.
Boğazlar ele geçirilirse Rusya ile yakından ilişki kurulabilir. Silah ve malzeme sevki sağlanır.
Balkan devletleri bir tehlike olmaktan çıkarlar, Merkezi devletler safında savaşa katılmaya cesaret edemezler.
Ama oyunları bozulmuş oldu. O günün koşullarında güçlü devletlerin oyunlarını bozan Türk Milleti bugünkü güçlü konumuyla neden bazı oyunları bozmasın, bozamasın?
Çanakkale destanının en güzel şiirini Mehmet Akif yazmıştır. Bunu biliyorsunuz. Bu kez ben size Faruk Nafiz Çamlıbel’in ‘’Çanakkale’’ şiirini sunacağım.

Övün ey Çanakkale cihan durdukça övün!
Ömründe göstermedin bin düşmana bir gün.
Sen bir büyük milletin savaşa girdiği gün
Başına yüz milletin birden üştüğü yersin!

Sen savaşa girince mızrakla okla yayla.
Karşına çıktı düşman çelikten bir alayla.
Sen topun donanmayla tüfeğin bataryayla
Neferin ordularla boy ölçüştüğü yersin!

Nice tüysüz yiğitler yılmadı cenk devinden
Koştu senin koynundan çıkar çıkmaz evinden.
Sen onların açtığı bayrağın alevinden
Kaç bayrağın tutuşup yere düştüğü yersin!

Toprağından fazladır sende yatan adamlar
Irmağın kanla çağlar yağmurun kanla damlar.
O cenkten armağandır sana kızıl akşamlar
Sen silahın inançla son sövüştüğü yersin!

Bir destana benziyor senin bugünkü halin.
Okurken duyuyorum sesini ihtilalin.
Övün ey Çanakkale ki sen Mustafa Kemal’in
Yüz milletle yüz yüze ilk görüştüğü yersin!

Hakikaten Mustafa Kemal saldırgan dünya milletleriyle ilk kez Çanakkale’de tanıştı. Fransızlar, İngilizler, Yeni Zelandalılar,Gurkalar vs.Ama bıraktığı destanla beraber bunların destanını da yazdı: İnsanlık destanı! Türk Milleti’nin Anadolu insanının insan sevgisini Mustafa Kemal ne güzel ifade ediyor. Hem de savaştığı Anzaklar’a karşı, Yeni Zelandalı, Avustralyalı savaşçı askerlere Anzaklar deniyor. Yurdunu parçalamaya gelmiş olan savaşçı ordulara bakınız nasıl sesleniyor?
“Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın topraklarındasınız. Huzur ve sessizlik içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar canlarını bu topraklarda verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır!!
Çanakkale’de yatan 250 bin şehit!
Karslılar, Diyarbakırlılar, Kırşehirliler, İzmirliler! Rahat uyuyunuz. Sizin açtığınız yolda ilerleyen lâik ve demokratik, bağımsız, özgür Türkiye Cumhuriyeti halkı çağdaş uygarlık yolunda yapıcı, yaratıcı doğrultuda ilerlemeye devam edecektir. Emperyalizmin tüm oyunları Çanakkale’de Kurtuluş Şavaşı’nda olduğu gibi bugün de boşa çıkarılacaktır.
Çanakkale ruhu, bugün Türkiyemiz’de, özellikle Güneydoğu Anadolu’da emperyalist uşakları, hain ve satılmış maşalarla savaşmaktadır. Burada şehit düşen asker ve polislerimizin Çanakkale Arslanlarından farkı yoktur. Bu hain teröristlere arka çıkan,göz kırpan hainlerin de teröristten farkı yoktur. Suça teşvik, azmettirme gerçek faille özdeş olmaktır.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .