ÇANAKKALE DESTANI “AYNALI TÜFEK” BELGESELİYLE HAFIZALARA İŞLENİYOR

ÇANAKKALE DESTANI “AYNALI TÜFEK” BELGESELİYLE HAFIZALARA İŞLENİYOR

18.03.2015

BYEGM tarafından hazırlanan belgeselde Çanakkale gazileriyle yapılmış röportajlar yer alıyor

1914 yılının Ağustos ayında bir Ramazan günü çıkarılan Seferberlik kararı ile askere alınan ve Çanakkale’de savaşa giren Gazilerimiz şahitliklerini ve anılarını 35 yıl önce anlatmıştı. Şimdi o röportajlar gün yüzüne çıktı ve 100 yıl önceki Çanakkale Mahşeri yeniden büyük bir anlam kazandı.

basın-yayınhaber foto  (1) copy

 

Çanakkale’de çarpışmış 70’den fazla gazimizle 1980 yılında yapılmış röportajlar belgesel formatında ekranlara geliyor. ‘Aynalı Tüfek’ belgeseli 3 bölüm halinde TRT Haber’de yayınlanacak. Basın yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılı için yaptırılan Aynalı Tüfek, 1914 Ağustos ayında bir Ramazan günü çıkarılan Seferberlik kararı ile askere alınan ve Çanakkale’de savaşa giren gazilerimizin yaşadıklarını ekranlara getiriyor. 35 yıl önce yapılan röportajlardan derlenerek hazırlanan belgeselde, gazilerimizin çok çarpıcı şahitlikleri, hatıraları ve analizleri ile savaş döneminden görüntüler de yer alıyor.
Çanakkale Gazilerimizden Muammer Savaş cepheye gidişini şöyle anlatıyor: “Tabur Kumandanı ‘Seferberlik ilan olmuştur, yarından itibaren oruç tutmuyoruz. Artık padişah Babamız tutacak’ dedi. Peki dedik.”

basın-yayınhaber foto  (3) copy

AYNALI TÜFEK-ÇANAKKALE BELGESELİ
Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı dolayısıyla, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünün hazırladığı belgeselde, dünyada eşi benzeri olmayan kahramanlık destanı savaşan gazilerin ağzından anlatılıyor…
Senarist ve yönetmenliğini Yaşar Taşkın Koç, müziklerini Cenk Yeles, seslendirmesini Erdal Küçükkömürcü ve kurgusunu Mustafa Yıldırım’ın yaptığı belgeselde kullanılan ses röportajlarını 1980 yılında Cahit Önder gerçekleştirdi. TRT Haber’de ilk bölümü dün yayınlanan belgeselin 2. ve 3. bölümleri de Salı ve Çarşamba günleri saat 18.20’de ekrana gelecek.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .