Can DÜN – DAR

Can DÜN – DAR

04.06.2015

Kırşehirliyim. Yıllardır, demokrasinin darbe ve kapanlara alındığı bu kentin; halktan, haktan, hukuktan ve insanca yaşamdan yana mücadelesini veren devrimci yurtsever evladıyım. Ben bu şehrin Ahi Evran’ını bilirim, bu yüzden savaşım Ahi Evran kadar adildir. Ben Cacabey’i bilirim, bu yüzden kalbim, kimsenin hakkını, hukukunu, emeğini sömürmeden, hakka alın aklığıyla yüzünü dönecek kadar duru ve temizdir. Ben […]

Kırşehirliyim.
Yıllardır, demokrasinin darbe ve kapanlara alındığı bu kentin; halktan, haktan, hukuktan ve insanca yaşamdan yana mücadelesini veren devrimci yurtsever evladıyım.
Ben bu şehrin Ahi Evran’ını bilirim, bu yüzden savaşım Ahi Evran kadar adildir.
Ben Cacabey’i bilirim, bu yüzden kalbim, kimsenin hakkını, hukukunu, emeğini sömürmeden, hakka alın aklığıyla yüzünü dönecek kadar duru ve temizdir.
Ben Aşık Paşa’yı bilirim, bu yüzden ruhum pirin kabrine varacak kadar kudretli ve şeffaftır.
Ben Neşet Usta’yı bilirim, bu yüzden aşkı, gurbeti, yokluğu, yoksulluğu duyacak kadar büyüktür kalemim.
Ben Yunus’u bilirim, bu yüzden hoş görü, her daim vicdani kılar beni.
Ben bu şehrin dilsiz yoksullarını da bilirim. Yatağa aç giren çocukların acı ağıtlarını, evinin bacasını tüttüremeyen kaburgasını döven kadınları, onuru çökertilmiş çiftçileri, insanlığı alınmış esnafı, baskılarla sindirilen işçileri, bürokrasinin emrine sıkıştırılmış memurları, paslanmış sanayi çarkını.
Düzenbazı, yalakayı, haini, kıvıranı, kravatlı görgüsüzleri bilirim. Fırsatçıyı, fesatçıyı, talanı, yalanı, atını kurtaranı. Siyasetten beslenenleri, korkakları, yamyamları, çokbilmişleri,
şımarıkları, saygısızları, dünyanın varlığına kananları, yarınsızları.
Kırşehir’den bütün bir ülkeye doğru ne benzer bir tablo değil mi?
Göz göre göre bu kuşatmayı yaşayanlar; susuyorsa, pusuyorsa, kaçıyorsa, göz yumuyorsa orada bir şuursuzluk vardır diye düşünüyorum.
Oysa kendisine ve yaşamına saygılı insan, onuruna ve insanca yaşama sahip çıkan insandır.
Kendisini seven insan, erdemli, dürüst ve yarınının neler getireceğini düşünebilen insandır.
Kendisini sayan insan, bütün haksızlıklara ve hukuksuzluklara karşı savaşan insandır.
Aksine böyle bir insan, her türlü acıyı, ayıbı, günahı doğuracak kadar acımasız, alçak ve bu dünyanın ruh hastası şizofrenik insandır.
Şimdi soranlarınız olacak elbet. “Bu kızgınlık neden” diye?
Hayat bir avuç alan kardeşim.
Bakın etrafınıza elimizde yaşamımızdan kaynağımıza ne varsa kayıp gidiyor. Bir güç, bir zulüm, bir sistem zorla koparıyor üstelik. Hayatımız düpedüz resmen yağmalanıyor. Adaletin, hukukun, insanca yaşamın, refahın, barışın, bir arada yaşamın ahenginden eser yok. Yalanların ve çalanların dünyasında kalakaldığımıza öylesine sağır ve dilsiz bir hayat sürüyoruz ki, haramilerin saltanatına karşı pusuyoruz.
Son zamanlarda genel seçimlerin meydanlarında kaygısız coşuyoruz. Karşımızda düzenin yeni taklacıları var üstelik.
Bilmem bu gazabı çekecek ne günah işledik. Biliyorum ki, yıkımın ve çıkmazın çarkına daha bir kuvvetle kapılıyoruz.
Kalbi yosun tutmuşların galeyanına, atarına, yatarına kuvvetle düşüyoruz.
Can abi, senden okuduklarım ve öğrendiklerim ile bu halk ve bu ülke için bu kadarını yazabiliyorum, bağışla beni. Biliyorum, dik durmak, onurlu kalmak, kendine yakışanı yapmak çetin bir olay. Zira görmezden gelemiyoruz, kalbi kafesinden koparılırken bir ülke, hudutlarımıza taşınan cephaneyi saklayamıyoruz.
Yolum ve aydınlığımsın. Her koşulda seni ve seninle yaşamak üzere yanındayım.
Selâm olsunYORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

deli kurt

haklı olarak gazeteciliğini yapan CAN DÜNDARI kutlarken ona destek vermeyen korku tüneline girmiş stk ve basını kınıyorum…

06.06.2015, 9:09

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .