Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun…

Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun…

09.01.2019

Yarın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanacak. 10 Ocak 1961’de gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren, ileri haklar getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği gün olan 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Günü” ya da “bayramı” olarak anılıyor. 58 yıl sonra bugün, basın-yayın yaşamına baktığımızda, bu sektörde çalışanların ekonomik ve sosyal hakları kullanılamaz halde ve içler acısı durumda. […]

Yarın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanacak.
10 Ocak 1961’de gazetecilerin çalışma koşullarını iyileştiren, ileri haklar getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği gün olan 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Günü” ya da “bayramı” olarak anılıyor. 58 yıl sonra bugün, basın-yayın yaşamına baktığımızda, bu sektörde çalışanların ekonomik ve sosyal hakları kullanılamaz halde ve içler acısı durumda.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, 1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi üzerine 9 gazete sahibinin yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı alması ve bu gelişme karşısında gazetecilerin 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla bir yürüyüş yapmaları sonucunda Çalışan Gazeteciler Bayramı olarak kutlanan, 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise, çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak “bayram” olmaktan çıkarıldı ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başlandı.
Kırşehir’de bütün ekonomik sıkıntılarla ayakta kalma mücadelesi veren gazeteler ve gazeteciler yöneten ve yönetilen arasında kurulan köprüye güç katıyor.
“Kırşehir Çiğdem” Gazetesi olarak Kırşehir ve ülkemizin dört bir yanında halkın haber alma özgürlüğü için çalışan, ilimizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesi ve kalkınmasını gündeme taşıyarak katkı sağlayan değerli basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz. Ülkemizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün, “Basın, milletin müşterek sesidir” sözlerinde olduğu gibi, ülkemizin her köşesinde çalışan basın mensuplarının ilkeli, tarafsız ve sorumlu gazetecilik anlayışıyla görev yapmalarını diliyoruz.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Kırşehir’deki gazeteciler, Cemiyetlerin düzenleyeceği sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinde bir araya gelecek. Kahvaltı ve yemeğe Vali İbrahim Akın ile diğer il yöneticileri başta olmak üzere ilimizdeki çalışan gazeteciler, gazete sahipleri, cemiyet başkan ve yöneticileri de katılacak. (HABER: BEYHAN BALLI)

Vali İbrahim Akın, çalışan gazetecilerin gününü kutladı

Vali İbrahim Akın, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak tüm gazetecilerin gününü kutladı.
Gazetecilik mesleğinin demokrasimizin gelişmesinde ve sorunsuz bir toplum oluşturulmasında önemli bir paya sahip olduğunu ifade eden Vali Akın, yayınladığı mesajında şunları söyledi:
“Basın mensuplarına sosyal ve ekonomik haklar sağlayan 212 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan 10 Ocak 1961 tarihi ülkemizde ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kabul edilmiştir. Bu anlamlı gün dolayısıyla şahsım adına gazetecilik mesleğine emek veren tüm basın çalışanlarının gününü içtenlikle kutluyorum.
“Demokrasimizin gelişmesinde ve sorunsuz bir toplum oluşturulmasında önemli bir paya sahip olan gazetecilik mesleği, vatandaşlarımızı her konuda bilgilendirmesi, bilinçlendirmesi ve toplumsal sorunları dile getirerek kamuoyu oluşturulmasında da önemli bir rol üstlenmektedir. Özellikle son yıllarda iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelere paralel olarak internet ve sosyal medyadaki etkinliğini arttıran basınımız, ülke ve dünya gündeminde yaşanan gelişmelerden vatandaşlarımızı an be an haberdar etmekte ve anında geri dönüşler alabilmektedir.
“Son yıllarda ülkemizin bulunduğu coğrafyada tüm dünyayı yakından ilgilendiren önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Gündemin çok hızlı değiştiği ülkemizde gazetecilerimizin kamuoyuna haber servis ederken milletimizin menfaatleri doğrultusunda doğru, tarafsız, hak ve özgürlükleri gözeterek yayın yapması büyük önem taşımaktadır. İnanıyorum ki gazetecilerimiz, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da basın meslek ilkeleri doğrultusunda mesleğini icra edecek, toplumun sesi ve vicdanı olma yolundaki gayretlerini sürdüreceklerdir.
“Bu duygularla, vatandaşlarımızın haber alma ihtiyacını karşılayan başta yerel basınımız olmak üzere tüm basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, tüm gazetecilerimize görevlerinde kolaylıklar diliyorum.” (HABER MERKEZİ)

Belediye Başkanı Bahçeci: “Çalışan Gazetecilerin Günü kutlu olsun”

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci 10 Ocak gazeteciler günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Anadolu’nun Parlayan Yıldızı Kırşehir’de tüm sektörlerinin başarıya ulaşmasında ve bu başarının da ülkemiz ekonomisine olumlu yönde yansımasında, basın çalışanlarının çok önemli rolü ve katkıları bulunduğunu belirten Başkan Bahçeci mesajında, şunları söyledi:
“Basın mesleğinde çalışanlar ile işverenleri arasındaki ilişkilerin ve çalışma koşullarının düzenlenmesine ilişkin, 212 Sayılı Yasanın, yürürlüğe girdiği tarih olan 10 Ocak 1961 günü, Ülkemizde her yıl Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanmaktadır. Kırşehir’de ilkeli, tarafsız ve sorumlu habercilik anlayışı içerisinde çalışmalarını sürdüren basın çalışanlarının, bu anlamlı günlerinin 58. yıldönümünü içtenlikle kutluyorum. Günümüzde hızla gelişen kitle iletişim araçları ile birlikte etkinliği her geçen gün artan yazılı, işitsel ve görsel basın kuruluşları ve çalışanları, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması ve kamuoyu oluşturulması gibi birçok görev ve sorumlulukları da üstlenmektedir. Anadolu’nun Parlayan Yıldızı Kırşehir’de tüm sektörlerinin başarıya ulaşmasında ve bu başarının da ülkemiz ekonomisine olumlu yönde yansımasında, basın çalışanlarının çok önemli rolü ve katkıları bulunmaktadır. Basın çalışanlarının şimdiye kadar sağladıkları bu katkıların, bundan sonra da aynı duyarlılıkla vatan ve millet sevgisiyle aynı zamanda insan haklarına saygıyla devam edeceğine inanmaktayım. Zorlu koşullarda dahi mesai mefhumu gözetmeksizin görevlerini yerine getirerek kamuoyunun doğru ve tarafsız olarak bilgilendirilmesinde önemli rol oynayan ve bu sayede kamu hizmetlerinin yürütülmesinde önemli katkıları olan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, aileleriyle birlikte daha nice mutlu, sağlıklı ve başarılı yıllar dilerim.” (HABER MERKEZİ)

CHP Kırşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Ekicioğlu

“Halkın haber alma hakkını savunmayan basının saygınlığı ve inandırıcılığı olamaz”

CHP Kırşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Ekicioğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün gazetecilerin mesleklerine ve meslek onuruna sahip çıkma günü olmasını dileğini belirtti.
CHP Kırşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Ekicioğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, özgürlüğünden vazgeçen, halkın haber alma gerçekleri öğrenme hakkını savunmayan basının saygınlığı ve inandırıcılığı olamayacağını belirtti.
Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Çalışan Gazeteciler Günü’nde çok sayıda gazetecinin işsiz olduğunu kaydeden Ekicioğlu, “Çalışan gazeteciler ise iş güvenliğinden, örgütlenme hakkından, haberi haber gibi yazıp kamuoyunu doğru bilgilendirme hakkından yoksun. Torpil, rüşvet ve kara para aklama dahil ucu iktidara dokunan yolsuzluk haberlerini yazamıyorlar, yayamıyorlar, program yapamıyorlar. Yazmaya kalkanlar da ya işten atılıyor ya da kraldan çok kralcı gibi davranan sözde medya yöneticileri tarafından haberleri sansürleniyor veya çöpe atılıyor. Sansürü bile yetersiz bulanlar köşeleri kapatıyor, ekranları karartıyor. İktidar tarafından künyelere bile müdahale ediliyor” ifadelerini kullandı.
Ekicioğlu, “Bu duygu ve düşüncelerle çalışan, çalıştırılmayan, işsiz, hapis veya en güç koşullarda bile meslek onurlarını koruyan tüm gazetecilere sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum” dedi. (HABER MERKEZİ)

Gazeteciler Günü’nü kutladılar…

Kırşehir’deki bazı siyasi partilerin başkanları ile sivil toplum kuruluşlarının başkanları birer mesaj yayınlayarak, çalışan gazetecilerin gününü kutladılar.
İşte bu mesajlar…
AK PARTİ İL BAŞKANI ASLAN
“Dünya ve ülke gündemine ait sıcak gelişmeleri kamuoyuna aktararak toplumun haber alma ihtiyacını karşılayan, kalemini halkı bilgilendirmek ve aydınlatmak için kullanan gazetecilerimiz, toplumsal sorumluluğu yüksek, zor ama saygın bir mesleği icra etmektedirler. Şartlar ne olursa olsun günün her saatinde görevleri peşinde koşan gazetecilerimiz, teknolojinin imkânlarını da kullanarak haber niteliği taşıyan her olayı doğru, tarafsız ve hızlı bir şekilde halkımıza ulaştırmanın gayreti içerisindedir.
“Bilgilendirici ve yol gösterici işlevinin yanı sıra basınımız, halkımızın talep ve beklentilerini dile getirerek sorunların çözümüne katkı sağlamaktadır. Millet olarak basın mensuplarından beklentimiz, milli ve manevi birlik ruhuyla hareket ederek, mazlumların sesine kulak tıkayan ve insani değerleri görmezden gelen yanlı basının aksine olayları doğru ve tarafsız olarak kamuoyuna yansıtmak olmalıdır. İlimizde ise yerel basınımız, ilimizin tanıtılması, sorunların dile getirilmesi, talep ve beklentilerin çözüme kavuşturulması noktasında farklı fikirleriyle bizlere yol göstermektedir. Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de basınımızın kendini yenilediğini, kadrosunu ve kalitesini arttırarak büyüdüğünü görmek ilimiz için büyük bir kazanımdır. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, tüm zorluklarına rağmen mesleğini fedakârca yürütmeye çalışan basın mensuplarımıza başarı ve mutluluklar diliyorum.”
CHP İL BAŞKANI BARAN GENÇ:
“Gazetecilerin mesleklerini yapamaz hale gelmesinin, baskı rejiminin en açık göstergesidir. Gazetecilerin özgürce haber yapmasını sağlamak demokrasinin olmazsa olmazıdır. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde, gazeteciliğin suç olmadığını bir kez daha tüm dünyaya haykırıyoruz. Tüm çalışan gazetecilerin gününü kutluyorum.”
CHP MERKEZ İLÇE BAŞKANI DOĞAN YILDIZHAN:
“Her şeye rağmen gazetecilikten vazgeçmeyen, halkın haber alması, gerçekleri öğrenmesi için çalışan gazeteciler, ne yazık ki çok zor koşullarda çalışıyor. Özgürce sendikalaşamayan, iş güvencesi olmayan, AKP doğrultusunda kraldan fazla kralcı yöneticiler tarafından yandaş yapılmak istenen ve bu güç koşullarda bile çalışmaya devam eden gazetecileri selamlıyor ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün gazetecilerin meslekleriyle meslek onuruna sahip çıkma günü olmasını diliyorum.”
TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKAN MUSTAFA YILMAZ:
“Basın çalışanlarımız ve gazetecilerimiz toplumumuzda önemli bir görevi yerine getiren meslek gruplarından. Zira, gazetecilik fedakârlık isteyen ve zor koşullar altında yerine getirilen bir meslek. Çağımızın en aktif meslek gruplarından biri olan gazetecilik, düşünce ve haberleşme özgürlüğünün mihenk taşlarındandır. Toplumun gerçekleri öğrenmesi için gayret gösteren gazeteci arkadaşlarımız, insanlara bilgi ve haber akışı sağlamak gibi, insan hakları ve demokrasinin savunucusu olmak gibi birçok misyonu da içinde barındırmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle, düşünce ve haberleşme özgürlüğüne katkı sağlayan, insan hakları ve demokrasinin savunucusu olan tüm gazeteci arkadaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor; başarı ve esenlikler diliyorum.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .