Çalışan emekliye prim ödemesi

Çalışan emekliye prim ödemesi

24.04.2015

Çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Destekleme Primi ödeyerek çalışmalarını sürdürebilecek…

KIRŞEHİR’DE emekli olduğu halde çalışan vatandaşların prim ödemelerine ilişkin statülerine göre yapması gerekenler hakkında bilgiler veren Kırşehir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Mehmet Ali Fırat, çalışan emeklilerin Sosyal Güvenlik Destekleme Primi ödeyerek çalışmalarını sürdürebileceklerini belirtti.

SSK veya Bağ-Kur’dan emekli olan ve çalışmaya devam eden vatandaşların prim durumlarına ilişkin haber ekibimize açıklamalarda bulunan SGK İl Müdürü Mehmet Ali Fırat, Bağ-Kur kapsamında bağımsız çalışan sigortalının emekli olduktan sonra çalışmasına devam etmesi halinde maaşından yüzde 15 oranında kesilen Sosyal Güvenlik Destekleme Primi’nin yeni Torba Yasa ile yüzde 10’a indirildiğini söyledi.
SSK kapsamında çalışan sigortalıların da sadece Sosyal Güvenlik Destekleme Primi’ne tabi çalıştıklarını belirtmesi halinde maaşlarını almaya devam edeceklerini ve yüzde 30 oranındaki primlerinin işveren tarafından ödenmiş olacağını belirten SGK İl Müdürü Mehmet Ali Fırat, “Emeklilerimiz, emekli olduktan sonra iki türlü çalışabilir. Biri aylığını kestirmek, yani aylığını durdurmak suretiyle uzun vadeli sigorta kollarına tabi olarak çalışabilir. Emekliliği hususunda herhangi bir olumsuz durum varsa daha fazla prim ödemek, daha yüksek kazançtan prim ödemek suretiyle daha fazla maaş alacak olduğundan birkaç yıl yüksek prim ödemek suretiyle uzun vadeli sigorta kollarına tabi olur. Bu çok tercih edilmiyor, ama istisnai bir durum. Ama emeklilerimizin büyük çoğunluğu çalışırken kısa vadeli sigorta kollarına tabi, yani Sosyal Güvenlik Destekleme Primi ödemek suretiyle çalışabiliyorlar. Bu Bağ-Kur’lu, emekli sandığı ya da SSK’lı fark etmiyor. Bağ-Kur kapsamında bağımsız çalışan bir sigortalımız emekli olduktan sonra çalışmasına devam ediyor ise maaşından yüzde 15 oranında Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesilmekteydi. Yeni Torba Yasa’da yüzde 10’a indirildi. Bundan sonra yüzde 10 Sosyal Güvenlik Destekleme Primi ödeyecek. 4/A dediğimiz SSK kapsamında işverenle hizmet akdiyle çalışan sigortalılarımız da sadece Sosyal Güvenlik Destekleme Primi’ne tabi çalıştıklarını belirtmesi halinde maaşlarını almaya devam edecekler. Ayrıca çalışmalarından dolayı yüzde 30 oranında Sosyal Güvenlik Destekleme Primi işveren tarafından kuruma ödenmiş olacak. Memur emeklilerimizde Bağ-Kur kapsamında bir iş yaparlarsa yine maaşlarından yüzde 10 oranında kesilecek. Ama devlet memurları yüzde 50’si kamuya ait işletmeler ile kamuya ait işyerlerinde çalışması durumunda 335 sayılı kanun gereği aylıkları kesiliyor, hem emekli aylığı, hem aylık çalışmasını devam ettiremiyor. Sadece kamuya ait olan işletme ya da kurumlarda, ama herhangi bir özel firmada, özel işletmede emekli olmuş devlet memuru çalışabilir. Eğer SSK kapsamında çalışıyorsa uzun vadeli sigorta kolunu tercih etmeden sadece Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kodunu seçtirmek suretiyle prim ödeyerek çalışabilirler. Bağ-Kur kapsamında bağımsız çalışması olursa orada da maaşlarından yüzde 10 kesilmek suretiyle çalışabilirler” şeklinde konuştu.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .