Çağlayan Kardeşler 307 milyon lira verdi, olmadı

Çağlayan Kardeşler 307 milyon lira verdi, olmadı

09.04.2018

Hiç kimsenin tanımadığı Tutgu Gıda’nan 330 milyon lira vererek satın aldığı Kırşehir Şeker Fabrikası’na Çağlayan Kardeşler 307 milyon lira verdi, olmadı 1991 yılında temeli atılarak yapımına başlanan ve 2000 yılında MHP iktidarı döneminde Kırşehirli Devlet Bakanı Prof. Dr. Ramazan Mirzaoğlu’nun büyük çabaları sonucunda tamamlanarak üretime açılan, 18 yıldır Kırşehir ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan […]

Hiç kimsenin tanımadığı Tutgu Gıda’nan 330 milyon
lira vererek satın aldığı Kırşehir Şeker Fabrikası’na

Çağlayan Kardeşler 307 milyon lira verdi, olmadı

1991 yılında temeli atılarak yapımına başlanan ve 2000 yılında MHP iktidarı döneminde Kırşehirli Devlet Bakanı Prof. Dr. Ramazan Mirzaoğlu’nun büyük çabaları sonucunda tamamlanarak üretime açılan, 18 yıldır Kırşehir ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan Kırşehir Şeker Fabrikası’nın özelleştirme ihalesine Kırşehir’den sadece Ferhat ve Murat Çağlayan’ın sahibi olduğu Yılmaz Çağlayan Oğulları Un Sanayi ve Ticaret A.Ş. katıldı ve açık arttırmada 307 milyon lira teklif verdiği öğrenildi.
Türkiye’nin en karlı fabrikalarından Kırşehir Şeker Fabrikası, bütün tepkilere rağmen, hükümetin aldığı özelleştirme kararı sonrası 6 Nisan Cuma günü Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda saat 17.00’de satış ihalesi gerçekleştirdi. İhaleler Özelleştirme İdaresinde (ÖİB), Kurumun Başkan Yardımcısı Bekir Emre Haykır başkanlığında pazarlık usulüyle gerçekleştirilen ihaleye Kırşehir’den Yılmaz Çağlayan Oğulları Un Sanayi ve Ticaret AŞ Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ, Mutlucan Tuz Madencilik İnşaat Otomotiv Petrol Nakliye Sanayi ve Ticaret AŞ, Kayseri Şeker Fabrikası AŞ, Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ, Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Fernas İnşaat AŞ, Çağlayanlar Enerji ve Gübre Sanayi Ticaret Ltd. Şti, , Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ, Eksim Yatırım Holding AŞ ile Bergiz İnşaat AŞ katıldı. İhalede ilk olarak kapalı zarflarda elemesiz teklifler alındı.
Dört elemeli tur sonrasında gerçekleştirilen açık artırmaya Kırşehir’den sadece Yılmaz Çağlayan Oğulları Un Sanayi ve Ticaret AŞ katılan başlangıç tutarı 300 milyon lira, artırım aralığı da 1 milyon lira olarak belirlendi. Murat ve Ferhat Çağlayan Kardeşler ihalede son olarak 307 milyon lira teklif verdi. Kırşehir Şeker Fabrikası’nın ihalesinin açık artırma bölümünde ise Kayseri Şeker Fabrikaları ile Tutgu Gıda yarıştı. Kazanan 300 milyon TL ile Tutgu Gıda oldu.
Teknik olarak sonuçlanan ihalenin neticesi, komisyonun nihai kararının onaya sunulmasının ardından kamuoyuna duyurulacak.
İhalenin ardından gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e bir açıklama yapan Yılmaz Çağlayan Oğulları Un Sanayi ve Ticaret AŞ. Sahiplerinden Ferhat Çağlayan, Kırşehir ekonomisine büyük katkıları olan Kırşehir Şeker Fabrikası ihalesine katıldıklarını ve ihaleyi kazanıp, üretime devam ederek yine Kırşehir’e ve yöre çiftçisine katkı sunmayı hedeflediklerini, ancak verdikleri 307 milyon liralık teklifle ihaleden çekilmek zorunda kaldıklarını söyledi.
Ferhat Çağlayan, “Kırşehir Şeker Fabrikamızın ilimiz ve çiftçilerimiz için taşıdığını önemi bildiğimiz için biz de şirket olarak ihaleye katılarak buraya almak istedik. Bütün imkanlarımızı zorlayarak 307 milyon liralık bir teklif verdik. Diğer firmalar daha yüksek verince ihaleden çekilmek zorunda kaldık. Hayırlı olsun” dedi.
Kırşehir Şeker Fabrikası’nın ihalesini 330 milyon bedelle alan Tutgu Gıda şu anda, sadece ismi biliniyor. İsmi tam olarak, “Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi Ticaret Anonim Şirketi”. Şu anda internet ortamında, sosyal medyada bu şirketle ilgili tek bir bilgi bulunmuyor.
Kırşehir Şeker Fabrikası satılırken, fabrikayı satın alan şirketle ilgili olarak çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Fabrikayı, 325 milyon liraya devletten satın alan işletmenin, naylon şirket olduğu ileri sürüldü.
Çanakkale’nin yerel bir sitesi olan Çanakkale’nin Sesi’nden Taner Arçukoğlu’nun haberine göre, 2013’ün Mart ayında kurulan şirketin, 300 bin lira sermayesini 1000 paya bölerek, sıfır riskle hareket ettiği belirtildi.
5 yıl boyunca hiçbir faaliyette bulunmayan şirket, her ay ve her yıl zorunlu olan vergileri öderken, hiçbir kazancının olmadığı iddia edildi.
5 yıl hiçbir faaliyet göstermeyen şirketin, 5. yılında, 300 bin lira sermaye ile 325 milyon liralık fabrikayı satın alması dikkat çekti.
Öte yandan, şirketin sahibinin İsmail Doğan olduğu belirtilirken, Doğan’ın tam olarak ne iş yaptığı da bilinmediği ifade edildi. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .