ÇAĞ AÇAN FETHİN 562. YILI KUTLANIYOR

ÇAĞ AÇAN FETHİN 562. YILI KUTLANIYOR

28.05.2015

KIRŞEHİR TÜRK OCAĞI BAŞKANI SÜLEYMAN DOĞAN:
“Bilge Kağan’dan Alparslan’a, Osman Gazi’den Fatih’e, Kanuni’den Atatürk’e kadar bağını ve ülküsünü koparmadan gelen muhteşem nesillerin kılavuzluğu büyük Türk milletini tarihte olduğu gibi yine hak ettiği yere mutlaka yükseltecektir”

KIRŞEHİR Türk Ocağı Başkanı Süleyman Doğan, İstanbul’un fethinin 562’inci yıldönümünü kutladı.

Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada, Türk ve dünya tarihinde çağ açan ve çağ kapatan dönüm noktası olan İstanbul’un Türkler tarafından fethinin 562. yılını gururla ve iftiharla kutladıklarını ifade eden Kırşehir Türk Ocağı Başkanı Süleyman Doğan, şunları kaydetti:

“Türk ve dünya tarihinde çağ açan ve çağ kapatan dönüm noktası olan İstanbul’un Türkler tarafından fethinin 562. yılını gururla ve iftiharla kutluyoruz.
“1453 tarihinden sonraki dönemde milletimiz, küresel dengeleri değiştiren muazzam bir kudret olarak tarihteki yerini almış, gönüllerde taşınan cihan hâkimiyeti ülküsü bu olayla uygulanma imkânını bulmuştur. Bu tarihten itibaren insanlık, hem Türklerin fütuhat ve adalet ruhu ile karşılaşmış, hem de fethi kutlu peygamberimiz tarafından müjdelenen bu kentle birlikte inançlarımızın huzur verici mesajıyla doğrudan tanışmıştır.
“Ecdadımız, fethettiği bu kenti medeniyetin ve küresel yönetimin de başkenti yapmış, sahiplenmiş, her yanını Türk-İslam eserleriyle donatma başarısını göstermiştir. İstanbul’un fethi ile birlikte, ‘Osmanlı Barışı’ olarak tanımlanan hakkaniyet ve insaniyete saygı esasına dayanan birlikte yaşama projesi de gerçekleşme imkânı bulmuştur. Türklerin yönetiminde ve Türk devletinin hakemliğinde, karşılıklı tahammül, işbirliği ve saygıya dayalı bu beşeri düzen, yüzyıllar boyu Türkleri bir kurtarıcı olarak gören üç kıtadaki mazlumların da özlemi olmuştur.
“Bu kentin Türklerce sahiplenilmesi aynı zamanda, Büyük Türk Hakanı II. Mehmet’i ‘Fatih’ yapan tarihî bir ülkünün ve millî şuurun da ifadesi ve sonucudur. Ancak unutmamak lazımdır ki, bizim için aziz hatıraların ve kutlu tarihin adı olan fetih günü haçlı zihniyeti için asla unutamadıkları bir sarsıntı ve kaybın da başlangıç noktasıdır. Ertuğrul Gazi’den başlayarak şekillenen bin yıllık tarih içerisinde, uğruna verdiğimiz şehitlerimizle Anadolu toprakları her geçen yıl vatanlaşmıştır. Bu itibarla fetih, yüzyıllardır Türksüz bir Anadolu arayışındaki Batı zihniyetine karşı en kesin cevap olmuştur.
“Bugün karşımıza çıkan küresel tuzakların ve oyunların başlangıcı ve tarihi husumetin dayanağı da bu nedenle 1453 yılında İstanbul’un Türkler tarafından fethi ile başlayan süreçle yakından ilgilidir. Bu tarihten sonra Avrupa’da Türk ve İslam düşmanlığı dalga dalga yükselmiş, Türkleri önce İstanbul’dan, sonra Anadolu’dan atabilmek için asırlardır süren mücadele günümüze kadar devam etmiştir. Fethinden 557 yıl sonra, Türk-İslam izlerini örterek İstanbul’u Konstantiniye, vatanımız Anadolu’yu Bizans toprağı yapmaya çalışanların; ecdadımızı katil olmakla suçlayanların varlığı, Sevr’de yarım kalmış bu emellerin yaşadığının işaretidir.
Fetihle birlikte hür insanlık idealini şekillendiren; din ve vicdan hürriyetinin en köklü örneklerini veren bu millet, bugün adeta kuşatılmakta; iç ve dış mihraklarca haksız, ölçüsüz ve gerçek dışı iftiralarla suçlanmak istenmektedir. Fetih ruhu, bugün tahribine çalışılan millî birlik ve beraberliğimizin devamında hepimiz için vazgeçilmez ilham kaynağı olmalıdır. Gaflet içindeki mihraklarca millî hassasiyetlerimizin kırılgan hale geldiği günümüzde, bu tarihî mirastan çıkaracağımız en önemli ders budur. İnancım ve ümidim odur ki, 557 yıl önceki fetih ruhu, nesillerimizde tekrar doğacak; başta İstanbul olmak üzere vatanımızın bütün kentleri hak ettikleri refaha, huzura ve imara kavuşacaktır.
“Bu toprakları vatan yapan aziz ecdadımızdan devraldığımız mirasın, omuzlarımıza yüklediği görev elbette ağırdır. Ancak bu kutlu vazifeyi yerine getirmek için ihtiyacımız olan cesaret ve ilham, şanlı tarihimizde fazlasıyla mevcuttur. Bilge Kağan’dan Alparslan’a, Osman Gazi’den Fatih’e, Kanuni’den Atatürk’e kadar bağını ve ülküsünü koparmadan gelen muhteşem nesillerin kılavuzluğu büyük Türk milletini tarihte olduğu gibi yine hak ettiği yere mutlaka yükseltecektir.
“Bu vesile ile Kırşehir Türk Ocakları Şubesi olarak bir çağı değiştiren bu çok anlamlı günde büyük Türk milleti için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve başta büyük ceddimiz Fatih Sultan Mehmet olmak üzere kahraman ecdadımızı saygı ve minnetle anıyor hepsine Cenap-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Ne mutlu TÜRK’ÜM diyene.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .