CACABEY MEDRESESİ’NDE NE YAPILIYOR?

CACABEY MEDRESESİ’NDE NE YAPILIYOR?

09.03.2018

Selçuklu eseri Cacabey Gökbilim Medresesi, duvarlarından sızan yağmur suları nedeniyle çürürken, kaderine terk edilmiş medrese ve camii restorasyondan geçmeyi bekliyor…

KIRŞEHİR’DE tarih ve kültürümüze değer vermeyişimiz, yapıların bakımsız ve adeta yıkıma terk edilmiş halde bulunması ile ortaya konuluyor.
Dünyanın il Gökbilim Medresesi olma özelliğini taşıyan Cacabey Gökbilim Medresesi ve Camii’nin bakımdan geçirilmesi için alınan karar uygulanmazken, Cacabey’in akıbetinin Lale Camii gibi olmaması için Kırşehir yerel yönetimlerin Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün çalışmalarını hızlandırması için baskı yapması isteniyor.
Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün 9 Kasım 2017 tarihinde restorasyon ihalesi yapmasının ardından 4 ay geçmesine karşın hiçbir çalışma yapılmaması Kırşehir kamuoyunun tepkisine neden oluyor.
1971 ve 1995 yıllarında iki kez onarılan, ancak mimari özelliklerini kaybederek tarihi görünümünden uzaklaşan ve 2006 yılında aslına uygun bir şekilde restorasyon edilen, ancak duvarlarından yağmur suları sızan Cacabey Camii, kaderine terk edilmiş durumda, bakımdan geçmeyi bekliyor.
Yağmur sularının neden olduğu tahribat dışarıdan olduğu kadar içeride de neden olduğu zarar gözle görülüyor.
2011 yılı Temmuz ayında Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden gelen bir heyet tarafından incelemenin başlatıldığı, ancak Kırşehirli atanmış ve seçilmişlerin yeteri kadar ilgi göstermediği ve takip etmediği Cacabey Camii’ni restorasyonu için 2017 yılı Kasım ayında ihale yapılırken, çalışma için hala bir adım atılmaması eleştiriliyor.
Geçtiğimiz yıllarda Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılan onarımın sonunun acıklı bir duruma dönüştüğünü belirten Kırşehir kamuoyu, “Cacabey Camii, çok eski, tarihi bir yapı. Görüldüğü üzere kesinlikle tadilata ihtiyacı var. Cami dökülüyor. Anıtlar Kurulu’nun acilen buraya el atıp, camimizi Kırşehir’imize yakışır hale getirmesi gerektiğine inanıyoruz. Kırşehir’in Valisinin, Belediye Başkanının ve ileri gelen tüm yetkililerinin b işe el atması gerektiğini düşünüyoruz. Camii de içeri girildiğinde görülüyor, akmalar var. Yağmur suyu ve kar suyu toplu olduğunda akmalar da meydana geliyor. Bir an önce tadilat yapılmasında fayda var diyoruz. Ne acıklı bir durum ki milyon liralar verilerek yapılan onarımla camii harabeye çevrildi. Yıkılmaya yüz tutmuş durumda. Kırşehirliler olarak üzülüyoruz. Selçuklulardan kalma bir eser, aya giden füzelerin örnekleri Cacabey’de görülmesi, bakılması gerekirken cami yıkılmaya terk ediliyor. Bunun sorumluları nerde? Çarşı Camii’nin üstüne de bir çuval geçirdiler. Türkiye’de iki yerde kaplaması olan bir yapı, ne bakan var, ne de bir şey yapan. Cami demekten çıkmış durumda, Kırşehirli olarak üzülüyoruz” diyerek, tepkilerini dile getirdiler.
Şehrimizin ekonomisi, tarihi, kültürü ve yapılan hizmetlerin doğruluğu konusunda gösterdiği hassasiyetle Kırşehir kamuoyunun sesi olan Kırşehir Elektronik Teknisyenleri Esnafı Odası Başkanı Kenan Kerimoğlu, “12. yüzyılda yapılan bugüne kadar ayakta kalabilen ve değişik zaman dilimleri içerisinde çeşitli şekillerde bakımı yapılan camimizin defaten dile getirdiğimiz gibi bakımı söz konusu. Ülkemizde ağır işleyen bürokrasinin getirmiş olduğu sıkıntıyla beraber, en büyük sorunumuz caminin bakımı konusunda yetkililerin biraz geri kalması, kurumlar arasındaki diyalogun geç iletişime geçmesi ve bu tür tarihi eserlerimizin zarar görmesine vesile olmaktadır. Bizim arzumuz o dur ki ilimizin seçilmişleri ve atanmışları tek yumruk olup başta Cacabey Cami olmak üzere bütün tarihi eserlerin bakımı ve onarımı konusunda hassas davranmaları. İlimizde bu işin sorumlusu kurumlar bu işe el atıp bir an önce kötü durumdaki tarihi eserlerimize sahip çıkılmasını istiyoruz. Kültür şehriyiz diyoruz, tarih şehri diyoruz, ama bakım-onarımlar geciktiriliyor ya da yapılmıyor. Bu işte bir üst kurul var, ama kurul biran önce yapılması konusunda ağır alıyor. Bir dönem Kale’deki camimiz de bakımsız bırakılmıştı. Yetkililer bu konularda hassas davranmıyorlar. Şehrimizin tarihi yerlerinin bakımının, onarımının biran önce yapılması ve güvenlikleri için gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Yetkililerden istediğimiz şudur ki Kırşehir tarihine, kültürüne sahip çıkalım. Ve bakımsız olan bu tür yerlerin biran önce bakımının yapılmasıyla alakalı çalışmalar başlatalım. Bu eserlerin ayakta kalması ve gelecek nesillerimize ulaşması için çaba sarf edelim diyorum” şeklinde konuştu.


1271-1272 yılları arasında Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde Kırşehir Emiri Nureddin Caca tarafından astronomi yüksekokulu olarak yaptırılan ve dünyada gözlem evi olarak yapılmış ilk eser olan, günümüzde ise cami olarak kullanılan Cacabey Camii’nde Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün gerekli restorasyon çalışmasını başlatması beklenirken, tarih ve kültür kenti Kırşehir’e yakışmayan vahim görüntünün düzeltilmesi için Kırşehirliler, yetkilileri göreve davet ediyor.
Yaklaşık 800 yıllık tarihiyle dünyanın ilk rasathanesi, yani gökbilim medresesi olarak bilinen ve yıllara meydan okuyan ve en son 2006 yılında restore edilen Cacabey Camii’nin iç duvarlarında nem, rutubet ve buna bağlı olarak da dökülmeler meydana geldi.
Camide meydana gelen sızıntıların kaynağının 2006 yılında yapılan restorasyon çalışmalarının usulüne uygun olmaması olduğu iddia edilirken, Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün yaptığı inceleme sonucunda hazırlanan rapordan da bir sonuç çıkmaması eleştirilere neden oluyor.
Yetkililerin konuya önem vermediğini belirterek, cami cemaati ve vatandaşların yapının bu şekilde çürütülmesine tepkilerini dile getiren vatandaşlar, Cacabey Medresesi ve Camii’nin bazen gece saatlerinde açık olduğunu söyleyerek, nedenini merak ettiklerini ve yetkililerden açıklama beklediklerini ifade ettiler.
(HABER: Gülnaz CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .