BYEGM’DEN ‘GAZETECİLER İÇİN BASIN KARTI REHBERİ’

BYEGM’DEN ‘GAZETECİLER İÇİN BASIN KARTI REHBERİ’

12.08.2017

Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, tüm basın mensupları için eşsiz bir kaynak niteliği taşıyacak “Gazeteciler için Rehber Serisi”nin birinci kitabını yayımladı. “Gazeteciler için Basın Kartı Rehberi”nde, Basın Kartı ile ilgili her konu ayrıntılarıyla ele alınıyor. Sektör çalışanlarına işlerini yaparken kolaylık sağlamak adına pek çok çalışma yürüten Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Kırşehir’de […]

Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, tüm basın mensupları için eşsiz bir kaynak niteliği taşıyacak “Gazeteciler için Rehber Serisi”nin birinci kitabını yayımladı.
“Gazeteciler için Basın Kartı Rehberi”nde, Basın Kartı ile ilgili her konu ayrıntılarıyla ele alınıyor.
Sektör çalışanlarına işlerini yaparken kolaylık sağlamak adına pek çok çalışma yürüten Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Kırşehir’de 20 basın mensubunun sahip olduğu Basın Kartı hakkında sorulan bütün sorulara yanıt vermeyi hedefleyerek hazırladığı “Gazeteciler için Basın Kartı Rehberi”nde, başvuru türlerinden bekleme sürelerine; Basın Trafik Kartı’ndan Hizmet Pasaportu’na pek çok başlıkta detaylı ve anlaşılır bilgi sunuyor.
Rehberde, Basın Kartı Yönetmeliği’nde yer alan bilgilerin yanı sıra, yönetmelik dışında kalan ancak uygulamada ihtiyaç duyulacak hususlara da yer veriliyor.
Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nden ve BYEGM İl Müdürlüklerinden temin edilebilecek rehbere, internet üzerinden http://www.byegm.gov.tr/turkce/yayinlar adresinden de ulaşılabiliyor.
“Gazeteciler için Rehber Serisi”nin ikinci kitabı olan “Çalışma Hayatı Rehberi” de çok yakında basın mensuplarıyla buluşturulmak üzere hazırlanıyor.
Kırşehirli basın mensupları rehber ile ilgili bilgiyi, bağlı bulundukları Basın Yayın ve Enformasyon Kayseri İl Müdürlüğü’nden öğrenebilecekler.
Gazeteciler için Basın Kartı Rehberi’nde; “Basın Kartı, Basın Kartı Verilecek Kişilerde Aranacak Şartlar, Basın Kartı Alabilecek Basın Mensupları, Basın Kartı Sahiplerine Sağlanan Kolaylıklar, 25 Ağustos 2015 Tarihli Basın Kartı Yönetmeliği, Basın Yayın Kuruluşlarının Yönetmeliğe Uygunluğu, Gazete ve Dergilerden İbrazı İstenen Evraklar, Gazete ve Dergilerde Aranılan Şartlar, Radyo ve Televizyonlarda İbrazı İstenen Evraklar, Haber ve Fotoğraf Ajanslarından İstenen Evraklar, Basın Kartı Başvuru Süreci, Basın Kartı İlk Başvurusu, Bekleme Süresinde Değişiklik Başvurusu, İkinci Başvuru, Basın Trafik Kartı Başvurusu, Serbest Kart Başvurusu, Kart Bilgilerinde Değişiklik Başvurusu, Mesleğe Geri Dönenler İçin Basın Kartı Başvurusu, Kayıp Kart Başvurusu, Yıpranmış Kart Başvurusu, Basın Kartının İptal Edileceği Haller, Sürekli Basın Kartı Başvurusu, Sürekli Nitelikteki Basın Kartının İptali, Basın Kartı Alabilecek Yabancı Uyruklu Basın Mensupları, Diğer Bilgiler, Her Yılın Sonunda Bildirim, Basın Kartına Benzer Kart Düzenleme, Basın Kartının Geçerlilik Süresi, Hizmet Damgalı Pasaport Başvuruları, Kurum ve Kuruluşlarda Unvanlar, Kurum ve Kuruluşların Ölçü ve Uygunluk Şartları ile Kontenjan Sayıları” hakkında bilgiler veriliyor.

BU ARADA rehber ile ilgili bir açıklama yapan Genel Müdür Mehmet Akarca, “Gazeteci, iktidarları denetleme, toplumu bilgilendirme ve kamuoyu oluşturma gibi toplumsal ve siyasal işlevleri yerine getirirken yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü güç olarak karşımıza çıkar ve dünya da gazeteciliği böyle tanımlar. Ayrıca dördüncü güç olarak kabul edilen gazetecinin, kamu görevi yerine getirdiği varsayılır. Bu nedenle gazeteci görevini yerine getirirken, haberin kaynağına ulaşırken Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünce (BYEGM) verilen Basın Kartıyla işini daha kolay yapar. Aynı zamanda Basın Kartı gazetecilerin mesleki kimlik belgesi olmasının yanında; habere, bilgiye, belgeye, olaya daha kolay erişebilmesi ve toplumu doğru bilgilendirmesi için çok önemli bir işleve sahiptir. Basın Kartı vermeye yetkili tek kuruluş olan BYEGM olarak, sektör çalışanlarına işlerini yaparken bazı kolaylıklar sağlamak için bir dizi çalışma yürütmekle birlikte gazeteci için asıl vazgeçilmez olan Basın Kartı alımında izlenmesi gereken yolları açık ve anlaşılır bir dille siz gazetecilere anlatmak istedik. Oluşturduğumuz rehberde Basın Kartı Yönetmeliği’nde yer alan bilgilerle birlikte yönetmeliğin dışında kalan, uygulamada yapılması ve uyulması gereken hususların yanında Basın Kartı’yla ilgili de tüm bilgilere yer vermeye çalıştık. Bu amaçla Basın Kartı başvuru türlerinden Basın Kartı alım ve iptal süreçlerinde dikkat edilmesi gereken unsurlara, bekleme sürelerinden Basın Trafik Kartı’na, yayıncı kuruluşların ölçü ve uygunluk şartlarından Hizmet Pasaportu’na bir dizi konuya açık ve anlaşılır şekilde değinerek gazetecilere daha çok yardımcı olmayı hedefledik. Gazeteci demokrasinin vazgeçilmezi ise Basın Kartı da gazetecinin vazgeçilmezidir” ifadesini kullandı.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .