Buzağı destekleme müracaatları da başladı

Buzağı destekleme müracaatları da başladı

21.09.2017

Programlı aşıların tamamlanması, TÜRKVET ve e-ıslah kayıtlarının yapılması şartı ile 2017 doğumlu her buzağıya destek verilecek…

KIRŞEHİR Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, Bakanlığın verdiği birçok desteğin yanı sıra buzağıda da verdiği desteğin devam ettiğini ve 29 Eylül 2017 tarihine kadar başvuruların yapılmasını istedi.
Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği kapsamında yapılan buzağı destekleme müracaatları başladı.
Desteklemeden faydalanmak isteyen üreticilerin ilk başvurularını 29 Eylül 2017 tarihi mesai bitimine kadar Damızlık Birliği üyelerinin birliğe, birlik üyesi olmayanların da İl ve İlçe Müdürlükleri’ne yapmaları gerektiğini belirten İl Müdürü Kenan Şahin, 29 Eylül 2017 tarihini geçirenler 1 Kasım-31 Aralık 2017 tarihleri arasında başvurularını yapabileceklerini kaydetti.
Uygulama kapsamında programlı aşılarının tamamlanması, TÜRKVET ve e-ıslah kayıtlarının yapılması şartı ile 2017 doğumlu her buzağıya destek verilecek.

2017 yılı buzağı desteklemesi kapsamında 4 ay ve üzeri buzağılar için 350 TL, soy kütüğüne kayıtlı olanlar için 500 TL, döl kontrolü kapsamındakiler için ilave 50 TL destek verileceğini açıklayan Kenan Şahin, Bakanlık tarafından yetiştirici bölgesi olarak belirlenen illerden biri olan Kırşehir’de ilave 200 TL destek ödeneceğini söyledi.
İl Müdürü Şahin, desteklemeden yararlanmak için buzağıların 2017 yılı içerisinde doğmuş olması, küpelenerek TÜRKVET ve e-ıslah’a kaydedilmiş olması, doğduğu işletmede canlı olarak 120 günü tamamlamış olması, programlı aşılarının (Şap, Brusella ve LSD aşıları) tamamlanmış olması gerektiğini hatırlattı.

Desteklemelerin amacına ulaşabilmesi için vatandaşlara büyük görev düştüğünü, bu amaçla buzağılarını zamanında küpeletmeleri, TÜRKVET ve e-ıslah kayıt sistemlerine kaydettirmeleri, programlı aşılarını (Şap, Brusella ve LSD aşıları) yaptırmaları gerektiğini belirten Kenan Şahin, hayvancılık desteklemeleri hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyen vatandaşların İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurabileceğini belirtti.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .