“Büyük zenginliklere sahip olan Kırşehir’i Türkiye’nin lokomotifi haline getireceğiz”

“Büyük zenginliklere sahip olan Kırşehir’i Türkiye’nin lokomotifi haline getireceğiz”

20.03.2015

Ahi Evran Üniversitesi Rektör adayı Prof. Dr. Vatan Karakaya, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e projelerini ve hedeflerini açıkladı…

Ahi Evran Üniversitesi Rektör adayı Prof. Dr. Vatan Karakaya, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”i ziyaret ederek rektör seçilmesi halinde yapacakları çalışmaları ve projeleri anlattı.

Ahi Evran Üniversitesi’nde huzur, işbirliği ve üretkenliği sağlayacaklarını belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya “Yüzlerce yıl evvelinden böylesine bir zenginliğe sahip olan Kırşehir’i Türkiye’nin lokomotifi hâline getireceğiz” dedi.
Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ahi Evran Üniversitesi rektörlük seçimlerinde aday olduğunu ve bu doğrultuda bir yandan öğretim üyeleri ile görüşmelerini sürdürürken bir yandan da Kırşehir basınıyla da bir araya geliyor.
Ahi Evran Üniversitesi 2015-2019 seçimlerinde adaylığını açıklayan Prof. Dr. Vatan Karakaya, gazetemize gerçekleştirdiği ziyarette yapacağı çalışmalar ve projeler hakkında geniş bilgiler aktardı.

VATAN KARAKAYA REKTÖR ADAYI (17) copy
Katılımcı bir usulle hem üniversite, hem de şehrimizin geleceği için yeni projeler üreteceğini belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Biz, üniversitemiz öğretim üyelerinin teveccühleri doğrultusunda öncelikli olarak çalışma barışını tesis edip akademisyenlerin bilim üretebilecekleri ortamları onlara sağlayacağız. Sizin de bildiğiniz gibi insanlık, bilimsel alanda ciddi ilerlemeler kaydederken Üniversitemizin bunun gerisinde kalmasını beklemek, devletimizin bize sunduğu imkânları beyhude kullanmak anlamına gelir. Bir rektör adayı olarak üzerimize düşen görev, öğretim elemanlarının huzurlu ortamlarda çalışmalarını tesis etmektir. Kırşehir, Selçuklu mirası üzerinde yaşayan bir kenttir. Kırşehir, topraklarından döneminin Gök Bilimleri Üniversitesi’ni; Ahi Evran, Âşık Paşa, Hacı Bektaş ve Yunus Emre gibi pek çok ereni çıkarabilmiştir. Yüzlerce yıl evvelinden böylesine bir zenginliğe sahip olan Kırşehir’i Türkiye’nin lokomotifi hâline getireceğiz. Kırşehir’in lider olabilmesi için de Ahi Evran Üniversitesi, çevresi, paydaşları, sivil toplum örgütleri, kent bürokrasisi ve Ankara bürokrasisi ile barışık olmak durumundadır. Kuvvet, birlikten doğar.

“Huzur, işbirliği ve üretkenlik, üniversitemiz için üç olmazsa olmazımızdır. Bu doğrultuda bizim Kırşehir’e, Ahi Evran Üniversitesine dair projelerimiz ve hayallerimiz bulunmaktadır.
EĞİTİM VE KÜLTÜREL PROJELERİMİZ
‘Kırşehir, merkezî sınavlarda öne çıkan bir kentimizdir. Biz, üniversitemizin çekirdeğini oluşturan Eğitim Fakültemizle şehrin eğitimde geldiği bu noktayı daha da ileri taşıyıp sınavlarda elde edilen bu başarıyı, temelini Ahilik felsefesinden alan değerlerimizle taçlandıracağız. Bu değerlerin eğitim kurumlarına ve toplumun geneline yayılması için hem Eğitim Fakültemizden hem de açmayı planladığımız İlahiyat Fakültemizden yararlanacağız. Eğitim Fakültemiz ve İlahiyat Fakültemiz devletimizin belirlediği Yeni Türkiye projesini yapılandıracak ve bu projenin içini dolduracak kurumlar olacaktır. Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun belirttiği gibi Kırşehir, “tohum bir kent” olarak tarihte Anadolu’nun Türkleşmesinde ve Müslümanlaşmasında nasıl görevini yerine getirdiyse şimdi de ülkemizin refah toplumu olmasında görevini yerine getirecektir.
‘Diğer taraftan, üniversitemizin sağlıklı ve gerçekçi bir şekilde büyüyebilmesi için hem akademik ve idari personel hem de öğrenci kapasitesinin artırılmasına hız verilecek; bu süreçte kaliteden taviz verilmeyecek; şehrimizin ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu meslek alanları dikkate alınarak yeni fakülte, yüksekokul ve bölümler açılacaktır.
SAĞLIK PROJELERİMİZ
‘Halkımızın hizmetinde olan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezimiz, alt yapı ve öğretim üyesi kadrosuyla desteklenecek bu yolla halkımızın hizmet almakta hiçbir sıkıntı ile karşılaşmaması sağlanacaktır. Ayrıca Kırşehir, jeotermal su kaynaklarına sahip olan bir kentimizdir. Biz bu kaynakların üniversitemiz Fizik Tedavi merkezince etkin kullanımını sağlayacağız. Afyonkarahisar, Kızılcahamam gibi kentler nasıl sağlık turizmine açıldıysa Kırşehir’in de açılmasını sağlayacağız. Bu doğrultuda elimizdeki imkânlar halkımız ve bölgemizin hizmeti için en etkin bir biçimde kullanılacaktır.
Ayrıca Tıp Fakültemizin ivedilikle öğrenci alabilmesi için akademik ve fiziksel alt yapı çalışmaları tamamlanacaktır. Böylece Kırşehir halkının Kayseri, Ankara gibi çevre kentlere gitmesi yerine Kırşehir’de sağlık hizmetlerine kolayca erişmesi sağlanacaktır.
Teknik Projelerimiz
‘Mimarlık ve Mühendislik Fakültemizin öğrenci alabilmesi için gerekli çalışmalar hızla yürütülecektir. Fakültemizin mimarî anlamda kente hizmet vermesiyle birlikte Kırşehir’in mimari açıdan tarihî geçmişinden hareketle bir kimlik kazanması sağlanacaktır. Selçuklu mimarisi esasında üniversitemiz ve şehrimiz binaları tasarlanacaktır. Bunun yanı sıra mühendislik bölümlerimizde Kırşehir’de bulunan kurum ve kuruluşların, KOBİ’lerin projelerinde onlara destek verilecektir. Sizin de bildiğiniz gibi Kırşehir, birinci derece deprem bölgesinde yer almaktadır. Bu bağlamda fakültemize ciddi anlamda görevler düşmektedir. Bizler, insanımızın güven içinde binalarda yaşamasını sağlayabilecek bilgi, donanım ve beceri sahibi akademisyenlerimiz aracılığıyla insanlarımızı hem bilinçlendirecek hem de bu riske uygun yapı planlamaları için ilgililere yardımcı olmalarını temin edeceğiz. Bu anlamda şehirdeki binaların, kurum ve kuruluşların mühendislik ve mimari standartlarının belirlenmesinde öncülük ve rehberlik edeceğiz.”
Elbette projelerimiz bunlarla sınırlı değil, ilerleyen dönemlerde diğer projelerimizi de paylaşacağız. Bunlarla da yetinmeyecek; yeni projeler üretebilmek için farklı alanlara dönük “Proje Geliştirme ve Gerçekleştirme” Merkezi kurarak katılımcı bir usulle hem üniversitemiz hem de şehrimizin geleceği için yeni projeler üreteceğiz.”YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

kamil şimşek

İyi ki varsınızı, tarafsızlığınız hakkaniyetli yaklaşımınız bizleri gurulandırırıyor. Bu arada Vatan Beye başarılar dilerim gördüğümüz kadarıyla başarılı birisi

21.03.2015, 22:23
A. İMALI

Sn. Prof. Dr. Vatan Karakaya Hocamızı tanıdığım kadarıyla; çalışkan, mücadeleci, dürüst ve adeta başarıya susamış evrensel değerlere sahip bir bilim adamı kimliğine sahiptir kendileri. Başarısından/başarılı olacağından hiçbir kuşkum yok ve sizlerin de olmasın inşaallah. Aynı şekilde açıklama ve beyanatlarından da; Üniversiteyi Ulusal ve Uluslararası düzeyde çağdaş ve evrensel değerlere sahip bir seviyeye taşımada adeta bir lokomotif görevi yapabileceğine inanmaktayım. Ayrıca KIRŞEHİR’in; Resmi, Özel Kurum ve Kuruluşlarıyla iyi iletişim kurabileceğine ve Üniversite-Sanayii, Üniversite-Tarım ve Üniversite-Teknoloji etkileşimlerini maximum düzeye çıkaracağına, aynı zamanda Toplumun Değer ve Değer Yargılarına, İnanç ve Kültür-Sanatına önem vereceğine inancım tamdır. AHİ EVRAN ÜNİV. ve KIRŞEHİR Sakinlerimize hayırlı olsun diyoruz.

30.03.2015, 12:44

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .