Büyük Türk Mutasavvıfı Yunus Emre anılıyor

Büyük Türk Mutasavvıfı Yunus Emre anılıyor

21.10.2017

Mezarı başında anılacak olan Yunus Emre’yi Kırşehir’den dünyaya tanıtacak “Ey Yunus” belgeseli de ilk kez Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde izlenecek…

Türk halk şairlerinin tartışmasız öncüsü olan ve Türk’ün İslam’a bakışını, Türk dilini tüm sadelik ve güzelliğiyle ortaya koyan, sevgiyi felsefe haline getirmiş örnek insan, sevgi ve gönül adamı, büyük Türk mutasavvıfı, dünyada sevginin sembolü halk şairi Yunus Emre anılıyor.
Türkiye’de 13, Azerbaycan’da 3 olmak üzere 16 mezarı bulunduğu var sayılan, yaklaşık 700 yıldır Türk milleti tarafından dilden dile aktarılmış, türkü ve ilahilere söz olmuş, yer yer atasözü misali dilden dile dolaşmış mısralarıyla Türk kültür ve medeniyetinin oluşumuna büyük katkılar sağlamış bir gönül adamı olan ünlü halk ozanı Yunus Emre, Kırşehir’den dünyaya anlatılmasını sağlayacak belgeselle anlatılacak.
Şiirleri birçok dile çevrilen, ülke sınırları içinde ve dışında birçok makamı bulunan, “Bir ben vardır bende benden içeru” ifadesiyle tüm insanlığa; insanlığın dünyaya dönük tarafından ziyade manevi boyutu, ruhani güzellikleri göstermeye çalışan ve sevgiyi, kardeşliği, hoşgörüyü, barışı güzel mısralarda buluşturan Yunus Emre, Anıt Mezarı başında ve Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezinde yapılacak etkinliklerle bugün anılacak.
“Ben gelmedim dava için / Benim işim sevgi için / Dostun evi gönüllerdir / Gönüller yapmaya geldim” mısralarıyla da bütün dünyada insan sevgisinin, dostluğun, barışın ve hoşgörünün timsali olarak kabul edilen büyük mutasavvıf ve şair Yunus Emre, Kırşehir’in Ulupınar ve Aksaray’ın Sarıkaraman beldelerinin kesiştiği Ziyarettepe’deki anıt mezarı başında Kırşehir ve Aksaray Valilikleri’nin organize edeceği törenle anılacak.
Kırşehir Valisi Necati Şentürk ile Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Büyük Türk Mutasavvıfı Yunus Emre’yi anma etkinliklerine Kırşehir ve Aksaray halkının davetli olduğunu bildirirken, anma programında Yunus Emre Anıt Mezarı’nın ziyaret edilmesinin ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti okunacak.
Temsili Yunus Emre tarafından şiirler okunarak, alıç dağıtılmasıyla devam edecek anma programında, Çilehane ziyaretinin ardından Grand Terme Hotel’de öğle yemeğine geçilecek.
Yunus Emre’yi anma etkinlikleri Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki programla devam edecek.
Bugün saat 14.00’te başlayacak programda ilk olarak “Ey Yunus” adlı belgesel yayınlanacak.
Vali Necati Şentürk’ün talimatıyla 2 yıl önce hazırlıklarına başlanan belgesel film için 3 ay süreyle Kırşehir, Taptuk Emre’nin türbesinin olduğu Aksaray ve Hacı Bektaş Veli’nin türbesinin bulunduğu Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde çekimler yapıldı.
Üniversitelerdeki bilim insanları, bölgede yaşayan yaşlılar ve tasavvuf erbabından destek alınarak hazırlanan 50 dakikalık belgeselde Yunus Emre’nin yaşamı, bilinen menkıbeleri, Hacı Bektaş Veli ve Taptuk Emre ile münasebetleri, Mevlana ile irtibatı gibi konularda görsel destekli anlatımlara yer verildi. Belgeselin genç yönetmeni Ali Necati Kumcuoğlu, çekimlerde Yunus Emre’yi canlandırdı.
Çalışmalarına 2 yıl önce başlanılan belgesel filmin, Valiliklere gönderilmesi ile ilgili görüşmeler devam ederken, Ey Yunus belgeselinin TRT kanallarında yayınlanması isteniyor.
Protokol konuşmalarının ardından Ahi Evran Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Doğan konferans verecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun Sema Mukabelesi ile devam edecek programda, Kırşehir Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi ve Fatih Sarıyıldız tarafından ilahiler ve şiirler seslendirilecek.
Ufuk Cengiz tarafından Meddah anlatısıyla “Yunus ve Aşk” adlı gösteri sunulacak.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .