BUGÜN TIP BAYRAMI

BUGÜN TIP BAYRAMI

13.03.2018

Büyük bir fedakârlıkla çalışan başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun…

Tabipler ve sağlık çalışanları, yine bir Tıp Bayramı’nı daha çözüm bekleyen birçok sorunla karşılayacak…

14 Mart 1827’de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, “Tıp Bayramı” olarak kutlanıyor.
Kırşehir’de Tabipler Odası yönetimi Afrin’de süren operasyonda şehit ve gazi olan askerlerimiz dolayısıyla kutlama programının düzenlenmeyeceğini duyurdu.
Tıp Bayramı için ilk kutlama, 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşti. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başladı.
1929–1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa’daki Yıldırım Darüşşifası’nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı oldu.
“Bayram” değil, “Mücadele günü” olarak nitelendirilen Tıp Bayramı dolayısıyla Kırşehir Tabipler Odası’ndan yapılan açıklamada, “Her ne kadar hekimlere atfedilse de 14 Mart, tüm sağlık çalışanlarının bayramıdır. Diğer meslek grupları düşünüldüğünde yıpratıcılık ve riskler açısından sağlık, üst sıralarda yer alır. Tabip odaları ve sağlık kuruluşları olarak çözüm bekleyen sorunlarımız var. Özellikle yıpranma payı konusunda atılan adımların sonuca bağlanmasını bekliyoruz. Sağlıkta şiddet konusunda duyarlılığın artmasını bekliyoruz. Şiddeti uygulayan kim olursa olsun tüm kesimlerin tepkisini bekliyoruz. Hekimlikte branşlar arası ek ödeme farklılıklarının giderilmesini istiyoruz. Ancak ülkemizin içinde bulunduğu durumun ciddiyeti, bize de sorumluluklar yüklüyor. Günün dayanışma günü olduğunu, dört elle işimize sarılmak gerektiğini biliyoruz. Sıkıntılı süreç tamamlandıktan sonra çözüm yollarının daha ciddi ele alınacağını umuyoruz. Tıp öğrencilerinin 14 Mart 1919’da İstanbul’un işgalini protesto etmek amaçlı başlattıkları ilk aktivite 1976’dan beri bayram olarak kutlanılmaktadır. Biz Kırşehir Tabipler Odası olarak vatanımız için şehit ve gazi olanlara saygı olarak bu yıl bayram kutlaması yapmıyoruz. Sorunların ve sorumluluğumuzun bilincinde olarak başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık mensuplarının bu anlamlı gününü kutluyoruz” denildi.
(HABER: Gülnaz CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .