BUGÜN DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

BUGÜN DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

09.10.2017

KIRŞEHİR Sağlık İl Müdür Vekili Dr. Bekir Demirbaş, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak, ruh sağlığının sağlıklı bir yaşamın parçası olduğunu belirtti. 10 Ekim günü, 1992 yılından bu yana Dünya Ruh Sağlığı Federasyonunun girişimi ile her yıl “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak kutlanıyor. Tüm dünyada ruh sağlığına vurgu yapmak, halkı […]

KIRŞEHİR Sağlık İl Müdür Vekili Dr. Bekir Demirbaş, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak, ruh sağlığının sağlıklı bir yaşamın parçası olduğunu belirtti.
10 Ekim günü, 1992 yılından bu yana Dünya Ruh Sağlığı Federasyonunun girişimi ile her yıl “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak kutlanıyor.
Tüm dünyada ruh sağlığına vurgu yapmak, halkı bilgilendirmek ve damgalama ile mücadele konusunda bilinç oluşturmak için gün kapsamında çeşitli etkinlikler düzenleniyor.
Sağlık İl Müdür Vekili Dr. Bekir Demirbaş, ruhsal hastalığı olan kişiler ve yakınlarının tedavi ortamından toplum içerisindeki yaşamına kadar, damgalama ve ayrımcılığa maruz kaldığına dikkat çekerek, bu yıl ki Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün ‘Ruhsal hastalıklarda saygınlık’ teması çerçevesinde değerlendirileceğini açıkladı.
Kırşehir Sağlık İl Müdür Vekili Dr. Bekir Demirbaş, ruh sağlığının önemine dikkat çekmek amacıyla yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:
“10 Ekim günü, 1992 yılından bu yana Dünya Ruh Sağlığı Federasyonunun girişimi ile her yıl ‘Dünya Ruh Sağlığı Günü’ olarak kutlanmaktadır. Bu günde, tüm dünyada ruh sağlığına vurgu yapmak, halkı bilgilendirmek ve damgalama ile mücadele konusunda bilinç oluşturmak için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.
“Ruhsal hastalığı olan kişiler ve yakınları, tedavi ortamından toplum içerisindeki yaşamına kadar, damgalama ve ayrımcılığa maruz kalmaktadırlar. Bunun en önemli nedeni ise ruhsal hastalıkların ne olduğunun bilinmemesi veya ruhsal hastalıklarla ilgili yanlış bilinenlerdir. Ruhsal hastalıklara yaklaşımın içerisinde saygınlığı barındırmak damgalama ve ayrımcılıkla baş etmede esastır. Saygınlık, iyileşmenin doğasında vardır. Ruhsal hastalıkların doğası konusunda sosyal tutumları değiştirmek ve toplumsal bilinci yaymak için çok çalışmak gerekmektedir.
“İnsan onuruna saygı duymak tedavinin önemli bir bileşenidir ve çok sayıda sorun yaşayan insanlara yönelik tutumların iyileştirilmesinde önemli katkı sağlar. Damgalamaya en çok maruz kalan ruhsal hastalık grubu ise şizofrenidir. Şizofreni, kişinin düşünce, duygu ve davranışlarını etkileyen ciddi bir ruhsal hastalıktır. Dünya genelinde yaklaşık 26 milyon insanı etkilemektedir. Henüz tüm hastalar için tam şifa sunan bir tedavi olmamakla birlikte, çoğu insan için oldukça etkili olan başarılı tedavi yaklaşımları mevcuttur. Hastaların bir çoğu uygun tıbbi tedavi ve psiko-sosyal destekle iş yaşamına dahil olarak ve sosyal ilişkilerini devam ettirerek üretken bir hayat yaşayabilmektedir.
“Ruhsal hastalıklar insanlar tarafından yeterince bilinmediği ve anlaşılmadığı için korku, önyargı ve ayrımcılığa açıktır. Önyargılar, ayrımcılık ve damgalama hem hasta hem de yakınlarının hayatlarını zora sokmaktadır. Hasta ve yakınları için damgalama ve etkileri ile baş etmek, hastalıkla baş etmelerinden daha zor olmaktadır. Ruhsal hastalıkları olan insanlara yönelik ayrımcılık ve damgalama hem hastayı hem hasta yakınlarını incitmekte, tedavi imkanlarını kısıtlamakta ve bireysel ve toplumsal insan gücü kaybına sebep olmaktadır. Ruh ve beden sağlığı bir bütündür. Sağlıklı bir toplum ancak sağlıklı bireylerle mümkündür. Daha refah, daha güvenli ve daha sağlıklı bir toplumda yaşamak için ruhsal hastalıkları olan kişi ve yakınlarını anlamak, toplum içine kabul etmek ve onlara bu zor mücadelelerinde yardımcı olmak her bireyin sorumluluğu olmalıdır. Bunu gerçekleştirmenin en temel unsuru da insanın saygınlığına değer vermektir.
“Ağır ruhsal rahatsızlığı olan hastaların ve ailelerin bilgilendirildiği, hastanın ayaktan tedavisinin yapıldığı ve takip edildiği; rehabilitasyon, psiko-eğitim, iş-uğraş terapisi, grup veya bireysel terapi gibi yöntemlerin kullanılarak hastanın toplum içinde yaşama becerilerinin artırılmasını hedefleyen, psikiyatri klinikleri ile ilişki içinde çalışan ve gerektiğinde mobilize ekiple hastanın yaşadığı yerde takibini yapan birimlerdir. Merkezin ekibi ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı, hemşire, sosyal hizmet uzmanı, psikolog, hemşire iş uğraşı terapisti ya da usta öğretici, tıbbi sekreter, idari ve teknik personelden oluşan Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ilimizde hizmet vermektedir. Sağlıklı bir yaşam için ruh sağlığımıza önem verelim.”
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .