BUGÜN DÜNYA DİYABET GÜNÜ

BUGÜN DÜNYA DİYABET GÜNÜ

13.11.2017

“Kadınlar ve Diyabet” temalı Dünya Diyabet Günü’nde “Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımız” sloganı ile diyabet mücadelesi güçlendirilecek…

BİRÇOK organda zarar veren ve önlenebilir kanser türlerinin kaynaklandığı diyabet ile mücadele güçlendiriliyor.
14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Kırşehir Sağlık İl Müdürü Dr. Suat Türkoğlu, 2017 yılı Dünya Diyabet Günü’nün “Kadınlar ve Diyabet” temasıyla “Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımız” sloganı kapsamında değerlendirileceğini söyledi.
Diyabetin birçok hastalığa neden olduğuna dikkat çekerek öncelikle Tip 2 diyabet ile mücadelenin güçlendirilmesinin hedeflendiğini belirten Dr. Suat Türkoğlu, bu yıl ki temanın amacının diyabet riski taşıyan veya diyabet ile yaşayan tüm kadınlar için ekonomik ve ulaşılabilir diyabet tedavisi, diyabet eğitimi ve kendi kendine diyabet yönetimi eğitiminin önemini teşvik etmek olduğunu ifade ederek, “Diyabet, vücutta üretim ve kullanımına ilişkin gelişen problemin sonucu olarak meydana gelen bir hastalıktır. Kaslarımız ve diğer dokularımız yağ ve karaciğer glukozunu kandan hücrelerin içine alabilmek için, insülin diye adlandırılan bir hormona ihtiyaç duyarlar. İnsülin, pankreas denilen salgı bezi tarafından yapılır. Bir kişi diyabet olduğunda ya pankreası hiç insülin üretmiyordur ya da vücudu salgılanan kendi insülinini etkin bir şekilde kullanamıyordur. Sonuç olarak, diyabetli kişiler aldıkları besindeki şekeri yeterince kullanamazlar. Bu da kanda şeker miktarının artmasına yol açar. Bu olay ‘hiperglisemi’ olarak adlandırılır. Diyabetin yan etkileri, kandaki yüksek glikoz seviyelerinin devamlı olmasıdır” dedi.
KESİN TEDAVİ YOK!

Günümüzde diyabet için kesin tedavinin olmadığını hatırlatarak, “Tip 1 Diyabetus Mellutus: Bu kişiler genellikle insülin üretmemektedirler. Dışarıdan insülin kullanmak zorundadırlar. Tip 2 Diyabetus Mellutus: Genellikle insülin enjeksiyonu gereksinimleri yoktur. Yalnızca diyet veya oral(ağızdan alınan ilaçlar) tabletler ile tedavi edilirler. 45 yaşından büyük, şişman kişilerde yaygın görülür. Artan obezitenin bir sonucu olarak, çocuklarda ve genç erişkinlerde de yaygın hale gelmektedir. Tip 2 diabet en yaygın görülen tipidir” şeklinde diyabet tipleri ile ilgili bilgiler veren Dr. Suat Türkoğlu, Tip 1 diyabet için uyarıcı işaretlerin “Anormal susama ve ağız kuruması, sık sık idrara çıkma, kol ve bacaklarda yorgunluk, enerji kaybı, sürekli açlık hissi, ani kilo kaybı, yavaş iyileşen yaralar, tekrarlayan enfeksiyonlar, bulanık görme” olduğunu; Tip 2 diyabette bu belirtilerin daha az belirgin olduğunu belirterek, “Tip 2 diyabetin başlangıcı yavaştır ve sonuçta tespit etmek zor olabilir. Bu nedenle kişilerde diyabetin komplikasyonları gelişmiş olabilir ve neticesinde diyabetin vücuda verdiği zarar da artmaktadır. Diyabet olabileceğini düşünen kişiler ve ailesinde diyabet hikayesi olanlar mutlaka bu konuda muayene olmalılardır” uyarısında bulundu.
Kırşehir Sağlık İl Müdürü Dr. Suat Türkoğlu, diyabetin tamamen iyileştirici bir tedavisinin olmadığı, ancak etkin tedavinin olduğu bilgisini aktararak, iyi bir diyabet kontrolünün normale yakın kan şekeri seviyelerini muhafaza etmekle olacağını ve bunun da kontrollü diyet, fiziksel aktivite, düzenli ilaç kullanımı, sağlıklı yaşam tarzı ve dengeli bir diyet kombinasyonu ile mümkün olduğunu kaydetti.
ŞEKER HASTALARI İÇİN KÜÇÜK ÖNERİLER
Kırşehir Sağlık İl Müdürü Dr. Suat Türkoğlu, şeker hastalarının uygulayabileceği önerileri de şöyle sıraladı:
* Haftada bir kez sabah akşam kan şekeri değerinizi ölçün, kayıt tutun ve bu kayıtları kontrol anında doktorunuza gösterin.
* Kilonuzu kontrol altında tutun, ideal kilonuzu koruyun.
* Günlük düzenli yürüyüşler yapın.
* Öğün atlamayın, diyetisyeninizin veya doktorunuzun yemeği önermediği hiçbir şeyi yemeyin, ısrarlara kulak asmayın.
* İçeriğinde fruktoz, sakkaroz veya şeker olan hiçbir ürünü satın almayın, tüketmeyin.
* Gerektiğinde değişiklikler yapabilmek için besin gruplarını iyi öğrenin.
* Tatlandırıcılarla yaptığınız yiyeceklerle kendinizi ödüllendirin.
* Şeker hastalarında yaralar çok zor iyileştiğinden dolayı; vücudunuzu kazalardan mümkün olduğunca korumaya çalışın, özellikle ayaklarınıza rahat, ayağınızı koruyan ayakkabılar kullanın, mutlaka çorap giyin, yaralanmalardan koruyun.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .