Bugün Dünya Böbrek Günü

Bugün Dünya Böbrek Günü

11.03.2015

“Düzenli egzersiz yapın. Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun. Tuzu azaltın. Yeterli sıvı alın. Sigara içmeyin. Ağrı kesici ilaçlardan kaçının. Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün. Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin” 8 altın kuralı ile kronik böbrek hastalığın korunabilirsiniz…

KIRŞEHİR Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, Dünya Böbrek Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde kronik böbrek hastalığı bulunduğunu söyledi.
12 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, kronik böbrek hastalığı ile ilgili bilgiler veren Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Kronik böbrek hastalığı, böbrek işlevinin yıllar süren uzun bir dönemde ilerleyici kaybı ile karakterizedir. Böbrek işlevinin kaybı kritik bir düzeye ulaştığında böbrek yetmezliği gelişir ve vücudun tüm organlarını etkileyen ciddi sorunlar ortaya çıkar. Dünyada her 10 kişiden birinde böbrek hastalığı bulunmaktadır. Ülkemizdeki durum daha da kötüdür. Türk Nefroloji Derneği’nin yaptığı büyük bir tarama çalışması, Türkiye’de her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı bulunduğunu göstermiştir” dedi.
Kronik böbrek hastalığı sıklıkla sessiz seyrettiğini ve sinsi bir şekilde ilerlediğini belirterek, özellikle erken evrelerde belirti vermeyebileceğini hatırlatan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, bu nedenle birçok hastaya zamanında tanı konulamadığını ifade etti.
Teşhis edilemeyen kronik böbrek hastalığının böbrek işlevinin ilerleyici kaybı sonucu son dönem böbrek yetmezliği gelişmesi ile özellikle eşlik eden kalp-damar hastalıklarına bağlı erken ölüm riski olmak üzere iki önemli sonuca yol açtığını dikkat çekerek, böbrek işlevinin ilerleyici kaybı sonucu son dönem böbrek yetmezliği gelişmesi evresine ulaşan hastalara yaşamını sürdürebilmesi için diyaliz veya böbrek nakli tedavilerinin uygulanması gerektiğini ve u tedavilerin maliyetinin oldukça yüksek olduğunu söyleyen Bekir Demirbaş, özellikle eşlik eden kalp-damar hastalıklarına bağlı erken ölüm riskinin genel toplumdan 10-30 kat daha yüksek olduğunu belirtti.

HALK SAĞLIĞI MÜD copy

Kronik böbrek hastalığının erken dönemde saptanarak, uygun şekilde tedavi edilmesi ile ilerlemesinin engellenebileceğini veya yavaşlatılabileceğini ve yüksek ölüm riskinin azaltılabileceğini kaydederek, hastalığın tedavisinin diyet ve bazı ilaçlardan oluştuğunu ve tedaviye ne kadar erken başlanırsa yararın o kadar fazla olacağını dile getiren Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, kronik böbrek hastalığının tanısının oldukça kolay ve ucuz olduğunu ve kanda kreatinin ve idrarda protein ölçümünün tanının büyük oranda konulmasını sağladığını belirterek, kronik böbrek hastalığı için risk altında olan herkesi bu basit testleri yaptırmaya davet etti.
KİMLER RİSK ALTINDADIR?
“Diyabetiniz var mı? Kan basıncınız yüksek mi? Kalp hastası mısınız? Ailenizde böbrek hastası var mı? Kilonuz fazla mı? Sigara içiyor musunuz? Yaşınız 60’dan büyük mü?” sorularından en az birisine evet yanıtı verenlerin kronik böbrek hastalığı için risk altında olduğunu ve test yaptırmak üzere doktora başvurması gerektiği uyarısında bulunan Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Kronik böbrek hastalığı her yaşta görülebilir, ancak yaş ilerledikçe hastalığın sıklığı giderek artar. Öyle ki, 55-75 yaş grubundan kişilerin % 20-30’unda, 75 yaşın üzerindeki kişilerin ise yaklaşık yarısında kronik böbrek hastalığı mevcuttur. Yaşlanma sürecinin doğal bir sonucu olarak, 40 yaşından sonra böbreğin süzme işlevi her yıl % 1 oranında azalır. Ayrıca yaş ilerledikçe sıklığı artan diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıkları da böbreklerin bozulmasına yol açar. Bu nedenle, 60 yaşından büyük kişilerin yılda en az bir kez böbreklerini kontrol ettirmesi gerekir” dedi.
“DAHA AZ TUZ DAHA SAĞLIKLI YAŞAM”
Kronik böbrek hastalığından korunmanın mümkün olduğunu belirterek, kronik böbrek hastalığından korunmak için, “Düzenli egzersiz yapın. Sağlıklı beslenin ve vücut ağırlığınızı koruyun. Tuzu azaltın. Yeterli sıvı alın. Sigara içmeyin. Ağrı kesici ilaçlardan kaçının. Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçtürün. Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirin” şeklinde 8 altın kuralı sıralayarak, “Daha az tuz daha sağlıklı yaşam” tavsiyesinde bulunan Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Bu yıl Dünya Böbrek Günü’nü de kapsayan 10-16 Mart tarihleri arası Dünya Tuza Dikkat Haftası olarak kutlanmaktadır. Sağlıklı yaşam için günde 5 gram tuz alınması yeterlidir. Oysa toplumumuzda günlük tuz tüketimi bunun üç katı kadardır. Aşırı tuz tüketimi hipertansiyon, kalp hastalıkları, inme ve kronik böbrek hastalığı için çok önemli bir risk faktörüdür. Ayrıca mide, akciğer ve mesane gibi bazı kanserlerle ve osteoporozla da ilişkisi gösterilmiştir. Günlük tuz tüketiminin 5-6 grama düşürülmesi kalp hastalıkları, inme ve kronik böbrek hastalığına bağlı ölümleri % 20 oranında azaltabilir. Siz de sağlığınız için daha az tuz tüketin” ifadesini kullandı.
OLUMSUZ SONUÇLARI NASIL AZALTILABİLİR?
Kronik böbrek hastalığının giderek artan tıbbi, sosyal ve ekonomik yükünü azaltmanın en etkin yolunun hastalığın gelişimini önlemeye, erken tanı ve uygun tedaviler ile ilerlemesini engellenmeye, hastaların yaşam sürelerini uzatmaya ve yaşam kalitelerini artırmaya yönelik önleme programının ulusal ölçekte uygulanması ile mümkün olabileceğini belirten Demirbaş, ülkemizde kronik böbrek hastalığının TC Sağlık Bakanlığı tarafından toplum sağlığı açısından öncelikli hedefler arasına alındığını ve Türk Nefroloji Derneği’nin de katkılarıyla Türkiye Böbrek Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programı’nın başlatıldığını kaydetti.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .