BUGÜN DÜNYA ASTIM GÜNÜ

BUGÜN DÜNYA ASTIM GÜNÜ

04.05.2015

  BUGÜN DÜNYA ASTIM GÜNÜ   Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş: “Astım korkulacak bir hastalık değildir”     KIRŞEHİR Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, 5 Mayıs Dünya Astım Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak, astım hastalığı ve korunma yollarına ilişkin bilgiler verdi. Hava yollarında daralma ve hava yollarının artmış duyarlılığı ile […]

 dünya astım günü

BUGÜN DÜNYA ASTIM GÜNÜ

 

Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş: “Astım korkulacak bir hastalık değildir”

 

 

KIRŞEHİR Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, 5 Mayıs Dünya Astım Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak, astım hastalığı ve korunma yollarına ilişkin bilgiler verdi.

Hava yollarında daralma ve hava yollarının artmış duyarlılığı ile meydana gelen, yaygın bir solunum sistemi hastalığı olan astımın bütün yaş gruplarında görülebildiği ve ilk belirtileri genellikle çocukluk yaşlarında ortaya çıktığı ve toplumun büyük kesimini etkilediğinin belirtildiği açıklamada, astım hastalığının belirtileri arasında öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve krizlerin yer aldığı ifade edildi.

Tekrarlayan ya da bir defa başladı mı uzayıp giden; oynarken ve hatta gülerken gelişen öksürük veya nefes darlığı, doğrudan hava açlığı ve hışıltılı solunumun astımı düşündürmesi gerektiğine dikkat çekilerek, hastalığın asıl sebebinin kalıtsal ve çevre faktörleri olduğunu vurgulayan Halk Sağlığı İl Müdürü Bekir Demirbaş, “Astımın çevre faktörleri, erken çocukluk ve geç çocukluk dönemlerinde farklılıklar gösterebilir. Küçük yaşlarda en sık görülen astım nedenlerinden biri de alerjidir. 7’den 70’e her yaştan insanda görülebilir, ama çocuklarda daha fazla rastlanır. İstatistiklere göre, gelişmiş ülkelerde ilkokul çağındaki çocukların % 10, erişkinlerin ise % 5 kadarında astım vardır. Saman nezlesi olan çocukların yüzde 25’inde astım da gelişir. Ayrıca alerjik egzamalı çocukların yüzde 70’inde yiyecek alerjisi gözlenmiştir. Erken çocukluk çağına özgün alerjiler, genellikle yiyecek alerjileri inek sütü, yumurta ya da solunum yoluyla alınan küf, ev tozu, evde yaşayan evcil hayvanların sebep olduğu alerjilerdir” dedi.

Hastalığın alerjik olan ve olmayan iki türünün olduğu ve alerjik astımın başlıca nedenleri arasında ev tozları, polenler, evcil hayvanlar ve küf mantarlarının yer aldığını belirten Demirbaş, astım krizlerinin havaların değişken olduğu dönemlerde, gece ve sabaha karşı daha sık olduğunu kaydetti.

Sigara dumanı, hava kirliliği, nezle, grip gibi solunum yolları enfeksiyonları, çeşitli koku ve gazlar ile bazı ilaçların alerjen etkeni olarak krizleri ortaya çıkaran en önemli faktörleri oluşturduğunu hatırlatan Halk Sağlığı İl Müdürü Bekir Demirbaş, astımın korkulacak bir hastalık olmadığı vurgulayarak, astım teşhisine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Hastalarda astım teşhisi koymak çok kolay olsa da, astım tedavisi gören, ama astımı olmayan veya bunun tam tersi, astımı olduğu halde uygun tedavi görmeyen sayısız hasta bulunmaktadır. Kesin teşhis için akciğer röntgeni, solunum fonksiyon testleri, alerji testleri ve bazı kan incelemeleri de gerekli olabilir. Astım korkulacak bir hastalık değildir.

“Astımda erken teşhis çok önemlidir. Modern tıpta çok etkin ilaç tedavileri vardır. Ama çevre faktörlerinin kontrol edilmesi, en az ilaç tedavisi kadar, hatta daha fazla önemlidir. Erken teşhis için oldukça kolay uygulanabilen birçok kan, deri ve solunum testleri vardır. Şikayetleri olan çocukların bir uzman tarafından incelenmesi ve gerekli tedbirlerin mümkün olduğunca erken alınması çok uygun olur. Erken teşhis ile astımın yerleşmesi önlenebilir.

“Astımlıların doktor kontrolü altında olmaları, sigara içmemeleri ve içilen ortamlarda bulunmamaları, yediklerine içtiklerine dikkat etmeleri, spor yapmaları gerekmektedir.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .