Bugün 19 Mayıs…

Bugün 19 Mayıs…

18.05.2015

Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı… Çocukluğumuzdan bu yana yıllar yılı coşku ve sevinçle kutladığımız nice 19 Mayıs’lar yaşadık. Bir ay önceden hazırlıklar başlar, okullardaki tüm gençlerimiz 19 Mayıs’ı kutlamak için nice spor hareketlerini iyice öğrenirler, bayram günü da stadyumlar dolar, ailelerine sevinç içinde sergilerlerdi. Her gencin kızlı, erkekli anılarından çıkmayan 19 […]

Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı…
Çocukluğumuzdan bu yana yıllar yılı coşku ve sevinçle kutladığımız nice 19 Mayıs’lar yaşadık.
Bir ay önceden hazırlıklar başlar, okullardaki tüm gençlerimiz 19 Mayıs’ı kutlamak için nice spor hareketlerini iyice öğrenirler, bayram günü da stadyumlar dolar, ailelerine sevinç içinde sergilerlerdi.
Her gencin kızlı, erkekli anılarından çıkmayan 19 Mayıs anıları vardır.
Son yıllarda sokaklarda, parklarda, okul bahçelerinde sembolik olarak kutluyorlar. Ne aileler izleyebiliyor, ne de törenleri izlemek isteyen halk.
Yıllardır Kırşehir Ahi Stadyumu’nda yapılan törenler artık mazide kaldı. Şimdi o günler gençlerin anılarını süslüyor.
Yok edilmekte olan bir milletin kahramanlık destanını yazan Büyük Atatürk, Büyük Komutan, Büyük İnsan seni böyle bir günde sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.
Bugün 19 Mayıs…
Böyle bir günde O’nun sözlerini anmadan geçmek olmaz:
“Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden, rahat yaşamanın yollarını aramayı ihtiyat haline getiren milletler önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istikballerini kaybetmeye mahkûmdur.”
Atatürk’ü dinlemediler, dinletmediler, bu duruma geldik.
Ne oldu bu topluma?
İnsanlar uyuşturulmuş gibi oldular.
Hani vatan sevgisi, hani bu vatanı bize vatan kılan ülkemize demokrasiyi getiren Atatürk sevgisi? Başkaları anmasa da, sevmese de ben anıyor ve seviyorum ya…
Üç-dört yıl önce 19 Mayıs kutlamaları stadyumlardan çıkarıldı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, bayram olmaktan uzaklaştırıldı.
Hatırlayınız 19 Mayıs Bayramı’ndan bir hafta önce Samsun’dan yola çıkarılan “Sevgi Bayrağı” 71 yıl aralıksız olarak bayrak devir teslim törenleri yapılırdı Samsun’dan Ankara’ya uzanan il ve ilçelerde…
Törenlerin iptal edildiği açıklanınca “Eyvah” dedim!
“Yazık oldu Sevgi Bayrağı’nı karşılamak isteyen genç atletlere” dedim.
Ama çocukluğumuzdan beri Nevşehir İl Hududundan aldığımız bayrağı Mucur üzerinden Kırşehir’e taşırdık. O ne heyecan, o ne coşkuydu.
Gençler fırtına gibi eser ve koşarlardı. Bayrak bir gece Kırşehir Belediyesi’nde misafir edilir, ertesi gün Kaman’dan sonra Kırıkkaleli atletlere teslim edilirdi. Onlar da Ankara’lı atletlere telsem eder ve ertesi gün 19 Mayıs kutlamalarında 19 Mayıs Stadı’nda Cumhurbaşkanı’na teslim edilirdi.
“Türk gençliği adına Atatürk Sevgisi ile bu bayrağı alıyor ve gözüm gibi koruyacağıma ve bir sonraki arkadaşıma teslim edeceğime namusum üzerine söz veriyorum” denilerek yola çıkardı “Sevgi Bayrağı”…
“Sevgi Bayrağı” törenlerini kaldıranlar Atatürk sevgimizi de kaldıramazlar ya…
“Sevgi Bayrağı” ile bütün Türkiye sevgi ile kucaklaşırdı.
“Sevgi Bayrağı” Atatürk’ün kurtuluş savaşı mücadelesi için çıktığı Samsun’dan törenle uğurlanır, Amasya, Tokat, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale güzergahlarından Başkent’e kadar gençlerin ellerinde taşınır ve Cumhurbaşkanı’na teslim edilirdi.
Artık bu törenler sevgi ile karşılayıp teslim aldığımız şanlı bayrağımızla ilgili yaşadıklarımız mazide kaldı.
Bugün 19 Mayıs…
Her yıl coşku ile kutladığımız törenlerden eser yok.
İşte Kırşehir…
Sokaklarımız eli boş gezenlerle, seçim çalışmaları yapan kalabalığı gözüküyor.
Hani törenler, hani atletler, hani gençler?
Yok artık onlardan bir eser.
Gençler kendi günlerini yaşayamıyorlar. Geçmişte yaşayanlara ne mutlu.
Spor ve siyaset birbirine girmiş artık!
Belediye Başkanları kulüp yönetiyor!
Milletvekilleri futbol yorumculuğu yapıyor.
Milli güreşçimiz ceylan derisinde koyun sayıyor!
İktidar temsilcileri, sözcüleri müdahale etmeden ne federasyon başkanı seçilebiliyor, ne de şampiyonluk kupası verilebiliyor!
Şike, teşvik, doping, küfür, şiddet, mafya, gece hayatı, kumar!
Spor dünyamızda “spor”dan başka ne ararsan bulunur!
19 Mayıs kutlamalarının stadyumlardan çıkarılması iyi oldu aslında!
Genç Polat Alemdar’lar ziyadesiyle rahatsızlardı zaten.
Bu memlekette giderek sayısı artan parazit gençliğe, ülke sporunun geldiği noktaya ve Atatürk’ü anarken öfke krizi geçirenlere bakınca kusura bakmayın ama aklıma bir tek yer geliyor.
19 Mayıslar bundan böyle kahvehanelerde kutlansın!
Yakışır!
Bozmadığımız, kaybetmediğimiz neyimiz kaldı ki?
Büyük Atatürk’ün ne mücadeleler vererek kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti hür ve bağımsız olarak demokrasiyi özümseyen herkesin hak ve özgürlüklerinin eşit olarak yaşadığı laik Türkiye Cumhuriyeti’ne bugün sımsıkı sahip çıkmamız gerekmez mi?
Nice 19 Mayıslara…YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .