“Bu yıl 13 bin ceviz fidanı toprakla buluşturacağız”

“Bu yıl 13 bin ceviz fidanı toprakla buluşturacağız”

07.10.2017

Vali Necati Şentürk, Kaman Ceviz Festivali’nde konuştu:
“Bu yıl 13 bin ceviz fidanı toprakla buluşturacağız”

KAMAN Belediyesi’nin düzenlediği ve bu yıl 26.’sı düzenlenen Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali Cumartesi günü başladı.
Kaman ilçe meydanında gerçekleştirilen festivale Vali Necati Şentürk’ün yanı sıra Merkez Valisi Ahmet Altıparmak, Kaman Kaymakamı Murat Girgin, Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, il ve ilçe protokolü, daire müdürleri, ceviz üreticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Programda bir konuşma yapan Vali Necati Şentürk, düzenlenen bu festivalin, bir marka olan Kaman Cevizinin dünyaya tanıtılması için iyi bir fırsat olduğunu söyledi.
Cevizin anavatanının Kaman olduğunu belirten Valimiz Sayın Necati Şentürk, “Kaman, Milli Mücadeleye olağanüstü bir güç ve destek vermiş bir ilçemizdir. Kaman deyince de aklımıza ceviz gelmektedir. Kaman cevizi mücevherdir. Cevizin bol bulunduğu bu toprakları altyapısıyla birlikte daha verimli bir hale getirme gayretindeyiz. Bu kapsamda, Ceviz Eylem Planı da Kaman’dan başlamıştır. Bu sene, 13 bin ceviz fidanını da toprakla buluşturacağız. Ceviz, en büyük protein kaynaklarından biridir. Kalp hastalıkları, damar sertliği, kolesterol gibi hastalıklarda da ilaç olarak kullanılmaktadır. Ağacından, yaprağından, meyvesine kadar her şeyinden faydalanılıyor. Susuz yerde ceviz kolay kolay yetişmez. Bu nedenle, bölgenin sulama ihtiyacını ciddi bir ölçüde karşılayacağız. İnanıyorum ki bu memleket yeniden ceviz cenneti olacaktır. Festivali hazırlayanlara, bütün ceviz üreticilerine teşekkür ediyorum. Festivalimiz hayırlı olsun.” dedi.
Valimiz Sayın Necati Şentürk’ün Yassıhöyük Kazı Heyeti Başkanı Masako Omura’ya “Hemşerilik Beratı ve Kaman Nişanı” da verdiği programda vatandaşlara çeşitli tatlarda Kaman cevizi ikramı da yapıldı.
Konserler ve çeşitli gösterilerle iki gün sürecek olan festivalde açılan standlarda Kaman cevizinin satışı ve tanıtımı yapılacak. (HABER MERKEZİ)

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .